کاغذ در جایی احتکار می‌شود و به دست ناشر واقعی نمی‌رسد

کاغذ در جایی احتکار می‌شود و به دست ناشر واقعی نمی‌رسد

به گزارش سراج24، این روزها صنعت نشر با مشکلات زیادی رو به روست که از جمله این مشکلات می‌توان به کاهش تیراژ کتاب اشاره کرد. مسئله‌ای که چندین سال است ناشران با آن دست به گریبان هستند علاوه بر این موضوع امسال با مشکل کاهش عناوین کتاب هم رو به رو شدیم.

در جدیدترین آماری که موسسه خانه کتاب چندی پیش منتشر کرده بود، کاهش ۱۶ درصدی عناوین کتاب در شهریور ماه سال جاری نسبت به سال گذشته آماری نگران کننده بود از این رو با مدیر مسئول انتشارات فصل پنجم به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.

پرویز بیگی حبیب آبادی، مدیر مسئول انتشارات فصل پنجم درباره دلایل کاهش تیراژ و عناوین کتاب  گفت: به دلیل کاهش مخاطب با کاهش تیراژ کتاب در فضای نشر مواجه شده ایم و متاسفانه افزایش قیمت کاغذ هم از دیگر مشکلاتی است که این روزها با آن دست به گریبان هستیم.

وی افزود:مجموع مشکلاتی که در صنعت نشر وجود دارد سبب شد ناشران از انتشار کتاب جدید استقبال نکنند.

مدیر مسئول انتشارات فصل پنجم بیان کرد: طبیعی است وقتی تیراژ کتاب کاهش پیدا کند تعداد عناوین کتاب هم کمتر شود. برای مثال  هم اکنون می‌خواهم دیوان قدما را منتشر کنم به دلیل افزایش هزینه های چاپ قیمت پشت جلد کتاب را افزایش می‌دهم اما بسیاری از مخاطبان کتاب نمی‌توانند قیمت کتاب را پرداخت کنند به همین دلیل صنعت نشر آسیب می‌بیند و تعدادی از ناشران به این دلیل  تجدید چاپ نمی‌کنند از سوی دیگر فضای مجازی هم به کتاب آسیب زده است.

وی با انتقاد از اوضاع نشر در کشور گفت:در کشورمان کتابخوان نداریم به  آن دو درصدی هم که کتاب می‌خوانند اینگونه آسیب  می‌زنند.

حبیب آبادی با اشاره به راهکاری برای به تعادل رسیدن میزان تیراژ و عناوین کتاب گفت: تا زمانی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهبود وضعیت نشر در کشور دخالت نکند, به ناشران فعال در کشور سهمیه کاغذ ندهد،در تعاون با اتحادیه ناشران و کتابفروشان قرار نگیرد با وزارتخانه‌هایی که می‌توانند در زمینه برطرف شدن مشکل کاغذ در کشور موثر باشند تعامل برقرار نکند؛ مشکل کاهش تیراژ و عناوین کتاب همچنان ادامه دارد.

وی افزود:وقتی میزان افزایش قیمت دلار را محاسبه می‌کنم قیمت آن از میزان افزایش قیمت کاغذ بیشتر است در این میان کاغذ در جایی احتکار می‌شود و به دست ناشر واقعی نمی‌رسد طبیعی است که ناشر در این وضعیت علاقه‌ای ندارد کتاب جدیدی منتشر کند و صنعت نشر همچنان با این معضلات رو به رو خواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کتاب‌گردی در خاکریز / کدام کتاب‌ها مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفته‌اند؟

فاطمه‌ای که زنده زنده در آتش منافقین سوخت⁦

برخیز و اول او را بکش

0 نظر

ارسال نظر

capcha