افزایش 40 درصدی صادرات زعفران

افزایش 40 درصدی صادرات زعفران

به گزارش سراج24، غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران، با اشاره به اینکه برداشت زعفران تا اواسط آذر ادامه دارد، اظهار کرد: با توجه به آنکه زعفران زیر زمین است و محصولی نیست که روی زمین یا درخت باشد، از این رو تاپایان فصل برداشت امکان پیش بینی میزان تولید وجود ندارد.

به گفته وی با وجود افزایش سطح زیر کشت زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل، پیش بینی می شود که میزان تولید حداقل همانند  سال قبل باشد.

میری درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران افزود: براساس آمار شش ماهه گمرک، 105 تن زعفران با ارزش بالغ بر 145 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد رشد داشته است.

این مقام مسئول آینده صادرات زعفران را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز پیش بینی می شود که رشد صادرات تا پایان سال به 50 تا 60 درصد برسد.

وی با اشاره به چالش های پیش روی صادرات بیان کرد:  هم اکنون موضوع پیمان سپاری ارزی مشکلاتی ایجاد کرده است به طوریکه هیچ صادرکننده ای حاضر نیست با کارت خود اقدام به صادرات کند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: پیمان سپاری ارزی موجب شده تا زعفران توسط افراد غیر حرفه ای که قصد پولشویی یا واردات را دارند، از کشور خارج شود که این امر اختلالات قیمتی در بازارهای جهانی ایجاد کرده است.

میری  در پایان حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ را 6 میلیون و حداکثر 12 میلیون تومان اعلام کردو افزود: تا پایان فصل برداشت نمی توان پیش بینی خاصی راجع به وضعیت بازار داشت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اولین دوره تخصصی «مبارزه با مفاسد اقتصادی» برگزار می‌شود

هیچ تعمدی در بالا و پایین شدن قیمت ارز از جانب دولت وجود ندارد

نرخ سکه و طلا در ۲۲ خرداد ۹۸

0 نظر

ارسال نظر

capcha