بعد از دو هفته انکار

«اعتراف» عربستان به قتل؛ فیلم‌نامه‌ای هالیوودی به سبک آمریکایی

«اعتراف» عربستان به قتل؛ فیلم‌نامه‌ای هالیوودی به سبک آمریکایی

به گزارش سراج24، بعد از حدود دو هفته کش‌وقوس در ماجرای قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی، درنهایت خاندان آل سعود اعتراف نمود که این روزنامه‌نگار طی یک مشاجره و زدوخورد در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه به قتل رسیده است. این اعتراف از زبان دادستان کل عربستان و از طریق رسانه دولتی این کشور صورت گرفته است.

این اعتراف از سوی عربستان در حالی صورت گرفته است که بیش از دو هفته از ناپدیدشده خاشقجی گذشته و تا قبل از این عربستان از هرگونه اعتراف به قتل وی خودداری کرده بود. دادستان کل عربستان بیان کرده است: جروبحث میان خاشقجی و کسانی که با آن‌ها در کنسولگری عربستان دیدار داشته است، منجر به زو د خورد شده که درنهایت مرگ وی را در پی داشته است.

«اعتراف» عربستان به قتل؛ فیلم‌نامه‌ای جدید به کارگردانی آمریکا

در پی این اعتراف رژیم سعودی بیان کرده است که برخی از مشاوران ارشد و نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که گفته می‌شود این اتفاق با هماهنگی وی رخ‌داده است، ازجمله مقام ارشد  اطلاعاتی «احمد العسیر» و مشاور رسانه‌ای «سعود القحطانی» از کار برکنار شده‌اند.

رسانه دولتی عربستان همچنین بیام کرده است که 18 نفر از مقامات در ارتباط با ماجرای قتل خاشقجی به‌عنوان مظنون دستگیر شده‌اند. همچنین ملک سلمان پادشاه سعودی دستور داده است نهاد جدید برای ساختاربندی مجدد نیروهای اطلاعاتی این کشور ایجاد شود.

این‌همه در حالی است که خبرگزاری CNBC گزارش داده است که دولت ترکیه فایل‌های صوتی در دست دارد که نشان می‌دهد که جمال خاشقجی شکنجه شده و سپس به قتل رسیده است و این مستندات با داستان‌هایی که اکنون رژیم آل سعود تدوین کرده به‌کل متفاوت است.

همه شواهد حاکی از آن است که جمال خاشقجی توسط تیمی هماهنگ که همان روز واقعه توسط جت‌های شخصی از ریاض به استانبول آمده بودند به قتل رسیده است.

به شکلی جالب‌توجه این اعتراف بعدازآن رخ‌داده است که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا به دستور دونالد ترامپ و برای رایزنی با عربستان در این خصوص طی هفته گذشته راهی ریاض شده بود و همچنین مکالمه‌ای 20 دقیقه‌ای بین ترامپ و ملک سلمان در خصوص قتل خاشقجی صورت گفته بود.

«اعتراف» عربستان به قتل؛ فیلم‌نامه‌ای جدید به کارگردانی آمریکا

بعدازاین مکالمه 20 دقیقه‌ای بود که ترامپ اولین خط از سناریوی جدید را نوشت و اعلام کرد که به نظر او و طبق گفته ملک سلمان این اتفاق می‌تواند کار «نیروهای خودسر» باشد.

از سوی دیگر بعدازاین اعتراف دونالد ترامپ اعلام کرده است که از دستگیری مظنونین در قتل خاشقجی توسط عربستان به‌عنوان «اولین قدم مثبت» حمایت می‌کند و با کنگره آمریکا در خصوص واکنش به این مسئله مشورت خواهد نمود. ترامپ این سخنان را در آریزونا و بعد از اعتراف عربستان به قتل خاشقجی بیان کرده.

وی در پاسخ به این‌که آیا به نظرش توجیه عربستان در خصوص قتل خاشقجی معتبر مقابل باور است گفته: بله این‌طور فکر می‌کنم اما بیان کرده که می‌خواهد با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیز در این خصوص صحبت کند

منبع:تابناک

اخبار مرتبط

نتانیاهو پس از اطلاع از مذاکرات سرّی ایران و عربستان جا خورد

ترامپیسم بدون ترامپ هم ادامه پیدا خواهد کرد

با ترس از دشمنان زندگی خواهی کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha