حجتی: دستگاه های نظارتی باید پاسخگوی افزایش قیمت لبنیات باشند

گرانی لبنیات تقصیر دولت نیست

گرانی لبنیات تقصیر دولت نیست

به گزارش سراج24، «محمود حجتی» صبح سه شنبه در حاشیه جلسه صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران درباره وضعیت کالاهای اساسی و نیاز کشور افزود: با توجه به تاکید ریاست جمهوری، هیچ نگرانی برای تامین کالاهای اساسی نداریم و به مقدار کافی پیش بینی شده است.
وی اظهارداشت: برخی کالاها همچون گندم و شکر از تولیدات داخلی است و نگرانی برای تامین آنها وجود ندارد و برای برخی اقلام وارداتی که به طور عمده نهاده های بخش کشاورزی همچون ذرت، کنجاله سویا و جو را شامل می شود ذخایر کافی داریم.

 نبود مشکل در تامین کود، سم و بذر
حجتی ادامه داد: با توجه به آغاز فصل کشت، سم، کود و بذر و دیگر نهاده های مورد نیاز بخش کشاورزی برای آماده سازی خاک تامین است، اما به دلیل مشکلات حمل و نقلی، انتقال این محصولات به استان ها دچار مشکل شده است.
وی با بیان اینکه این مشکلات حمل و نقلی، ذخایر نهاده های مورد نیاز فصل کشت استان ها را کاهش داده است، افزود: برنامه ریزی های لازم برای در اختیار قرار دادن نهاده های مورد نیاز فصل کشت به استان هایی که طبق اقلیم فصل کشتشان فرا می رسد، انجام شده است تا مشکل حمل و نقل این کالاها حل شود.

نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی در پیچ و خم تصمیم گیری شورای اقتصاد
وزیر جهاد کشاورزی درباره زمان اعلام نرخ تضمینی محصولات کشاورزی نیز گفت: این وزارتخانه وظیفه داشت تا پیش از شروع فصل کاشت، نرخ پیشنهادی خود را به دولت و شورای اقتصاد اعلام کند که ابتدای مردادماه امسال انجام و به شورای اقتصاد ارایه شد.
وی با بیان اینکه اکنون این موضوع توسط سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای اقتصاد به طور مرتب در دست پیگیری است، افزود: باوجود تاکید معاون اول رئیس جمهوری برای اولویت قرار گرفتن این مهم در شورای اقتصاد، هنوز تصویب نرخ خرید تضمینی در دستور کار این شورا قرار نگرفته است.
حجتی اضافه کرد: به طور حتم اختلاف نظرهایی برای نرخ پیشنهادی خرید تضمینی محصولات کشاورزی بین وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد وجود دارد که امیدواریم بتوانیم به جمع بندی های لازم برسیم تا عقب ماندگی سال گذشته نیز برطرف شود.
وی ادامه داد: نرخ خرید تضمینی امسال گندم باید افزایش یابد و همچنان در انتظار اعلام نظر شورای اقتصاد هستیم.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی افزود: روش خرید تضمینی در قانون برنامه پنجم موفق بود اما امیدواریم بتوانیم با بکارگیری روش های نو و مدرن، خرید تضمینی را انجام دهیم.

 افزایش قیمت برنج خارجی ناشی از نوسان نرخ ارز
حجتی همچنین افزایش قیمت برنج خارجی نسبت به برنج داخلی را ناشی از تفاوت نرخ ارز دانست و گفت: سال گذشته برنج خارجی با ارز 3200 تومان وارد می شد، اما امروز این محصول با ارز 4200 تومانی خریداری می شود.
وی اظهار داشت: البته ناگفته نماند که قیمت برنج هندی در بازار جهانی نیز بین پنج تا 6 درصد افزایش یافته است.
به گفته این مقام مسئول، براساس بررسی ها، قیمت کنونی برنج خارجی در بازار معادل قیمتی است که سازمان حمایت تعیین کرده بود.

منبع:ایرنا

اخبار مرتبط

گرانی ماندن کالاها با وجود ارزان شدن دلار! (چسبندگی قیمت )

مردم به هر رسانه‌ای اعتماد نکنند

وضعیت بازار کاغذ چرا آشفته شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha