رای الیوم: قربانی معامله آمریکا و عربستان کیست

ریاض و و واشنگتن به دنبال قربانی برای پرونده خاشقچی

ریاض و و واشنگتن به دنبال قربانی برای پرونده خاشقچی

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر و سردبیر روزنامه رای الیوم روز سه شنبه افزود: دونالد ترامپ با اعلام اینکه قتل خاشقچی به دست عناصر خود سر صورت گرفته و سلمان شاه سعودی نسبت به کشته شدن وی اظهار بی اطلاعی کرده به این معنی است که ریاض و واشنگتن به دنبال قربانی برای این پرونده هستند و توافق سه جانبه آمریکا، ترکیه و عربستان برای بسته شدن این پرونده صورت گرفته است.
وی افزود که ملک سلمان اعلام کرد که دستور اجرای تحقیقات در خصوص این پرونده را داده و به دست داشتن عناصر سعودی در قتل این روزنامه نگار اعتراف کرده است و از موضع 13 روز پیش خود که دست داشتن کشورش را در آن انکار می کرد، عقب نشسته است. پیش تر گفته بودند که خاشقچی 20 دقیقه پس از ورود به کنسولگری آن را ترک کرده است.
عطوان نوشت که امری که باعث شده عربستان از موضع قبلی خود عقب نشینی کند فایل صوتی است که در اختیار منابع اطلاعاتی امنیتی ترکیه قرار داشت و قتل خاشقچی را در داخل کنسولگری تایید می کرد و احتمالا آنکارا نسخه ای از آن را به عربستان و آمریکا فرستاده است.
این تحلیلگر ادامه داد که ملک سلمان راست گفته که از چیزی خبر ندارد چرا که در حال حاضر حاکم فعلی عربستان محمد بن سلمان ولیعهد این کشور است و انگشت های اتهام به سوی اوست. تنها بن سلمان است که جرات دارد تا در داخل دستگاه امنیتی اقدام به این جنایت کند و یک هواپیمای ویژه و 15 نفر از عناصر امنیتی را به ترکیه بفرستد تا یک روزنامه نگار مشهور را به قتل برسانند همان کسی که مسئول جنگ یمن نیز هست می تواند دستور به قتل این روزنامه نگار که پیشتر از نزدیکان خاندان سعودی بوده و سپس جدا شده را بدهد.
عطوان افزود که اکنون باید منتظر بود تا دید طرفی که فدای برداشته شدن اتهامات از روی سعودی هاست کیست؟ و هزینه ای که برای آن به آمریکا و ترکیه برای سرپوش گذاشتن روی این پرونده باید بپردازد چقدر است.

*تکرار سناریوی لاکربی
این تحلیلگر نوشت که برای یافتن پاسخ به این پرسش ها باید قضیه «لاکربی» و قراردادی که برای نجات « معمر قذافی» دیکتاتور سابق لیبی و عدم توجیه اتهام به وی و پایان محاصره خفه کننده لیبی بر سر آن توافق شد را یاد آوری کرد که شاهزاده «بندر بن سلطان» سفیر وقت عربستان در واشنگتن یکی از مهندسان آن بود.
این تحلیلگر یاد آور شد که شخصا به متهم اصلی یا به عبارتی دیگر با قربانی لیبی در این قرارداد ،«عبدالباسط المقرحی» دیدار کرده است ؛ یک چهره امنیتی که به اتهام کار گذاشتن بمب در یکی از چمدان هایی که هواپیمای «پان آم» بر فراز اسکاتلند را منفجر کرد و باعث شد نزدیک به 300 مسافر کشته شوند، به زندان ابد محکوم شد.
وی افزود که با المقرحی در زندان «گلاسکو» دیدار کرده و او تأکید کرده که در این جنایت هیچ نقشی نداشت این در حالی است که وی از بیماری سرطان رنج می برد و فقط چند ماه به مرگ قطعی اش مانده بود.
عطوان ادامه داد که المقرحی به وی گفت که از شجاعت کافی برای آن که بگوید جنایت را مرتکب شده برخوردار بود و چیزی برای از دست دادن نداشت و در آستانه مرگ قرار داشت. وی تأکید کرد که از او به عنوان توجیه یا قربانی برای نجات دیگران استفاده شد.
وی افزود که ترامپ فقط به پول ایمان دارد و کاری به جز گروکشی از عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و غارت میلیاردها دلار از دارایی های شان بلد نیست و قرادادها و زد و بندها بر اصول حقوق بشر ارجحیت دارد. در تاریخ آمریکا هیچ رهبری وجود ندارد که به اندازه وی این گونه وقیحانه گروکشی کرده باشد یا این که چهار بار فقط طی چند روز این را به رخ آنها بکشد که حکومت های شان بدون حمایت آمریکا دو هفته هم در قدرت نمی ماند و حتی گفت که عربستان بدون حمایت آمریکا در عرض 12 دقیقه به تصرف ایران در می آید.
عطوان اضافه کرد مبلغی که ترامپ در مقابل نقش اش در بیرون آوردن حکومت عربستان سعودی از این بحران با کمترین ضرر چقدر می خواهد، مشخص نیست اما این مبلغ بالای صدها میلیارد دلار است و بی تردید «مایک پمپئو» وزیر خارجه اش که وارد ریاض شده قبضی را با خود دارد که این مبلغ را نشان می دهد

منبع:روزنامه رای الیوم

اخبار مرتبط

وقتی فائزه هاشمی سخنگوی مکنونات قلبی مردان اصلاح‌طلب شد

آیا آمریکا قابل اعتماد است؟

کامالا هریس؛ رئیس‌جمهور در سایه آمریکا کیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha