سعودی ها در منجلاب خاشقچی

بازرسان ترک مدارکی موثق از قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی کشف کرده‌اند

بازرسان ترک مدارکی موثق از قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی کشف کرده‌اند

به گزارش سراج24، یک منبع در دادستانی ترکیه از کشف شواهدی از قتل جمال خاشقچی از سوی تیم بازرسی این کشور و همچنین شواهدی از دستکاری عمدیِ شواهد و مدارک مربوط به قتل وی در ساختمان کنسولگری سعودی خبر داد.
بازرسان ترکیه شواهدی از قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی کشف کرده‌اند

 منابع خبری امروز دوشنبه خبر دادند که بازرسان ترکیه‌ای که موفق شده بودند برای انجام تحقیقات وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شوند شواهدی از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در آنجا کشف کرده اند.

یک منبع در دادستانی ترکیه که نخواسته نامش شود به الجزیره گفت: شواهدی پیدا شده است که ظن اینکه خاشقچی داخل کنسولگری کشته شده باشد را قوت می بخشد.
وی افزود: این یک گام رو به جلو پس از چندین روز سردرگمی درباره سرنوشت خاشقچی است.


این منبع آگاه در دادستانی ترکیه همچنین گفته است که بازپرسان ما شواهدی نیز مبنی بر دستکاری در آنجا کشف کرده‌اند.

اما شبکه آمریکایی سی ان ان دوشنبه شب به نقل از منابع آگاه مدعی شد که هدف اول عربستان سعودی ربودن جمال خاشقچی بود نه کشتن وی.

ساعاتی پیش از این، سی‌ان‌ان باز هم به نقل از منابع خود گفته که عربستان سعودی در حال ایجاد زمینه‌های لازم برای قبول مسئولیت قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی است؛ سعودی‌ها می‌خواهند مرگ وی را نتیجه «اشتباهات صورت‌گرفته در حین بازجویی» اعلام کنند.

 خاشقچی که چندی بود به منتقد سیاست‌های آل‌سعود بدل شده بود، سه‌شنبه دو هفته پیش برای انجام امور اداری مربوط به ثبت ازدواج جدید خود وارد کنسول‌گری عربستان در استانبول شد ولی هیچ‌گاه به نامزد چشم به راه خود که در بیرون کنسول‌گری منتظرش بود، ملحق نشد.عربستان ابتدا حضور وی در کنسول‌گری را تکذیب کرد و مدعی شد که خاشقچی سریعاً از این محل خارج شده؛ فیلم‌های دوربین‌های مداربسته خیابان‌های اطراف اما این ادعا را به راحتی تکذیب کرد.

سعودیها پس از 2 هفته روز دوشنبه بالاخره تحت فشارهای بین المللی به بازرسان ترکیه ای اجازه دادند برای انجام تحقیقات مستقل خود وارد ساختمان کنسولگری شوند.

رئیس‌جمهور ترکیه و شاه سعودی دیشب درباره جمال خاشقچی به صورت تلفنی گفت‌و‌گو کرده و بر لزوم تشکیل تیم مشترک تحقیقاتی در این خصوص تاکید کردند.

این تیم تحقیقاتی مشترک پس از بررسی تخصصی موضوع، نتایج به دست آمده را به دولت متبوع خود اعلام و دو کشور به صورت مشترک نتیجه تحقیقات را اعلام خواهند کرد.

اخبار مرتبط

غروب قدرت‌ها را خواهیم دید

سردار قاآنی: می‌دانیم به‌چه‌زبانی با آمریکا صحبت کنیم

معطل پُف فیل آمریکا نمی‌مانیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha