معاون بین الملل وزیر خارجه پیشین آمریکا:

سفر حسن روحانی به نیویورک از اهمیت بالایی برخوردار است

سفر حسن روحانی به نیویورک از اهمیت بالایی برخوردار است
به گزارش سراج24، «فرانک ویزنر» معاون وزیر خارجه پیشین و عضو تیم سابق آمریکا در مذاکره هسته ای با ایران روز دوشنبه درباره سفر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: هم از منظر آخرین تحولات خاورمیانه و هم از جهت بسته بودن کانال های رسمی دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن، این سفری به غایت مهم خواهد بود.
این مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: آقای روحانی در مقطعی بسیار حساس به نیویورک می آید. در مقطعی که منطقه خاورمیانه درگیر چند مساله کلیدی است. جنگ در سوریه در حال نزدیک شدن به یک نطقه تحول در شهر ادلب است، عراق دستخوش نوسان های شدید است، تنش ها در منطقه خلیج فارس نگران کننده است و جنگ در یمن به نگرانی ها بیش از پیش دامن می زند. 
ویزنر ادامه داد: منطقه خاورمیانه در قلب گفت وگوهای مجمع عمومی سازمان ملل قرار خواهد داشت، منطقه ای که در آن ایران بازیگری برجسته است. دولتمردان، روزنامه نگاران، اندیشمندان و بیشتر کسانی که به این دوره از جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهند آمند، به تحولات این منطقه توجه ویژه ای خواهند داشت. 
وی اضافه کرد: رئیس جمهوری ایران در نیویورک، یک مخاطب جهانی را در برابر خود خواهد داشت. شهروندان کشورهای مختلف جهان منتظر شنیدن سخنان او خواهند بود . در واقع این فرصت کم یاب، تریبونی استثنایی در اختیار وی قرار خواهد داد. 
معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا تاکید کرد: من شخصا، به سخنان وی به دقت گوش خواهم داد. اعتقاد دارم که آقای روحانی، مواضع ایران را در خصوص مسائل حیاتی امنیتی و صلح بین المللی با دوراندیشی و حساب شده اعلام خواهد کرد. 
ویزنر که در چهار دهه گذشته در سمت های دیپلماتیک حساس آمریکا حضور داشته است، دو مساله را در عرصه امنیت و صلح جهانی برجسته دانست و افزود: آینده برنامه هسته ای ایران در سایه این واقعیت که ایالات متحده خود را از آن کنار کشیده است و وضعیت منطقه، بویژه در سوریه و عراق و روابط عربستان سعودی و ایران، اهمیت ویژه ای دارند.
وی تاکید کرد: جهان منتظر شنیدن دیدگاه های ایران است که جمهوری اسلامی شرایط این پرونده های منطقه ای را چگونه ارزیابی کرده و سمت و سوی آتی آن را چگونه می بیند. رئیس جمهوری ایران در جریان حضور در سازمان ملل متحد، این جایگاه ویژه را در اختیار خواهد داشت که درباره این موضوعات، دیدگاه ایران، سیاست های آن و سمت و سوی آینده این سیاست ها را بیان کند. 
این مقام پیشین دستگاه دیپلماسی آمریکا تصریح کرد: مهم این است که او در سازمان ملل مخاطبی جهانی خواهد داشت.
ویزنر، حضور رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل را از منظر قطع روابط تهران و واشنگتن نیز مهم دانست و تصریح کرد: با توجه به نبود کانال های دیپلماتیک و ارتباط رسمی میان دو کشور، سخنان وی در زمان حضور در نیویورک اهمیتی دو چندان خواهد داشت. 
وی یادآور شد: همه ما به دقت سخنان رئیس جمهوری ایران را رصد خواهیم کرد، زیر هر دو طرف می خواهند که رویکرد سیاسی خود را بر پایه یک ارزیابی دقیق و واقعی از دیدگاه طرف مقابل و منافع آن بنا کنند. از این رو، مقام های ایالات متحده به دنبال شنیدن سخنان شخص دوم ایران هستند.
این دیپلمات سابق آمریکایی که عضو تیم مذاکرات هسته ای این کشور با ایران بود، درباره سودمندی دیپلماسی در دوران یکجانبه گرایی ترامپ و نگاه تحقیر آمیز کاخ سفید به همکاری بین المللی و مذاکره، گفت: به هر صورت، ترامپ با حضور در شورای امنیت سازمان ملل، عملا وارد فرایند دیپلماسی و گفت وگو خواهد شد. 
ویزنر افزود: به باور من، ایران نباید هیچ قسمت از زمین بازی را خالی نگه دارد. رئیس جمهوری روحانی با یک پیام واقعی خواهد آمد و ما نیاز داریم که به سخنان وی گوش دهیم.
آیا آمریکا به عنوان نقض کننده برجام و قطعنامه شورای امنیت که ضامن اجرای آن بوده است، بر مبنای چه قانونی، ایران را متهم به نقض قوانین بین الملل کرده و می خواهد درباره ایران هم سخن بگوید؟
معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا پاسخ داد: من سخنگوی خانم «نیکی هیلی» نیستم و این پرسشی است که باید برای او فرستاد. من واقعا نمی دانم که رئیس جمهوری ما قرار است چه موضوعی را در سازمان ملل مطرح کند.
ویزنر تاکید کرد: اما نکته من این است که هر حرفی هم که رئیس جمهوری ما یا دیگران در سازمان ملل بزنند، این فرصتی خواهد بود که رئیس جمهوری شما نقطه نظرات خود را بیان کند و برای جهان توضیح دهد که سیاست های ایران چیست و در آینده چه نقشی می خواهد بازی کند. این لحظه ای مهم برای تصویر چهره سیاست ایران در عرصه بین الملل خواهد بود. 
منبع: ایرنا
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عکش نوشت/کشوری که روحانی تحویل می دهد

ویدئو/ دولت ناکارآمد ...

ویدئو/ کارنامه روحانی در حوزه اجتماعی

0 نظر

ارسال نظر

capcha