اتحادیه اروپا: تحریم‌ها را برنمی‌گردانیم

اتحادیه اروپا: تحریم‌ها را برنمی‌گردانیم

به گزارش سراج24، بروکسل بر پایبندی اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد.

بروکسل اعلام کرد: «اتحادیه اروپا با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، همچنان به این توافق به صورت کامل پایبند است.»

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران ابراز تاسف کرده و اعلام کرده است که برجام که در قطعنامه 2231 به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، عاملی اساسی برای منع گسترش تسلیحات هسته‌ای در جهان و در تامین امنیت منطقه ضروری است.

اروپا تاکید کرده است که تا زمانی که ایران به تعهدات خود پایبند باشد همانطور که تاکنون عمل کرده و آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی هم در قالب 10 گزارش آن را تائید کرده است، اروپا هم به این توافق پایبند خواهد ماند. برداشتن تحریم‌های هسته‌ای، بخش مهمی در ارتباط با توافق محسوب می‌شود. اتحادیه اروپا بر تعهد خود تاکید دارد تا نشان دهد که  این موضوع می‌تواند ادامه داشته باشد. توافق هسته‌ای نتیجه 12 سال دیپلماسی است که نتیجه داده و به هدف خود رسیده است. اتحادیه اروپا متعهد است که با جامعه جهانی برای حفظ این توافق اقدام کند.

ترامپ روز سه‌شنبه (18 اردیبهشت‌ماه/ 8 می) اعلام کرد به مشارکت کشورش در توافق هسته‌ای با ایران پایان می‌دهد و تحریم‌های هسته‌ای رفع‌شده علیه ایران به موجب برجام را باز خواهد گرداند.

اقدام ترامپ غیر از حمایت رژیم صهیونیستی و چند کشور عربی، با انتقاد دیگر کشورها به ویژه طرف‌های اروپایی مواجه شد

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اروپا پس از این موضع‌گیری سخنرانی کرد و گفت که اتحادیه اروپا هم از این تصمیم تأسف می‌خورد. موگرینی همچنین گفته که برجام برای امنیت منطقه، اروپا و کل جهان، حیاتی است.

وی همچنین گفت که اروپا از منافع اقتصادی خود دفاع خواهد کرد و «مصمم به حفظ برجام» است؛ مسئول سیاست خارجی اروپا همچنین گفته که «توافق هسته‌ای کارآمد است» و از دیگر کشورهای جهان خواسته که به اجرای توافق هسته‌ای پایبند بمانند.

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

ویدئو/ آمریکا بزرگترین باند جنایتکار جهان

آمریکا شکست خود در افغانستان را در عمل نشان داد/چراغ سبز به طالبان

0 نظر

ارسال نظر

capcha