تحلیل چراغپور از قرعه ایران در جام ملت‌ها

تحلیل چراغپور از قرعه ایران در جام ملت‌ها

به گزارش سراج24، جلال چراغپور در خصوص قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا 2019 امارات و همگروهی ایران با عراق، ویتنام و یمن اظهار داشت: در این گروه به طور سنتی عراق شبیه به ما بازی می‌کند. عراق هم به لحاظ ژنتیک بازیکنانش و هم نحوه عملکرد تیمی به ما نزدیک است و در گذشته همیشه مقابل این تیم به مشکل می‌خوردیم. دور قبلی هم که با اشتباه پولادی 10 نفره شدیم، مقابل عراق حذف شدیم و این یعنی آنها حریف سختی برای ما هستند. این بار هم با این تیم همگروه هستیم و باید ببینیم حالا که چهار سال از آن بازی گذشته، چقدر ارتقا پیدا کرده‌ایم و آیا از عراق بهتر شده‌ایم یا نه.

وی افزود: ویتنام در گروه D می‌تواند تعیین‌کننده باشد و تیم اول و دوم گروه را مشخص کند، اما چندان تغییری در روند صعود تیم‌ها ایجاد نمی‌کند. یمن هم تیم چهارم است، اما امیدی زیادی برای سومی دارد. در مجموع ایران و عراق به عنوان دو تیم بالا خواهند رفت و باید دید تیم سوم کدام تیم می‌شود.

کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به برگزاری جام ملت‌ها بعد از بازی‌های جام جهانی و شانس قهرمانی ایران در این رقابت‌ها، گفت: حضور تیم ملی در جام ملت‌ها پس از جام جهانی شمشیر دو لبه است. در جام جهانی ممکن است انتظاری که از تیم ملی داریم، رخ ندهد. یعنی در بازی برابر مراکش نتوانیم امتیازی بگیریم و اگر در بازی اول امتیازی نگیریم، برای بازی دوم و سوم خیلی کارمان مشکل خواهد شد. به این ترتیب می‌توان گفت انتظاری که وجود دارد برآورده نخواهد شد. یعنی ما بدون امتیاز یا با یک امتیاز از جام جهانی خداحافظی خواهیم کرد. لبه دیگر این شمشیر این‌گونه است که انتظارها برآورده شود و ما از بازی با مراکش سه امتیاز بگیریم و مقابل اسپانیا و پرتغال هم بازی بسته‌ای مثل بازی با آرژانتین انجام دهیم تا نتیجه‌ای خوب بگیریم. حالا اگر شکل اول رخ بدهد، مسلماً بسیاری از بازیکنان ما هم که پا به سن گذاشته و خسته هستند، سرخورده می‌شوند و شکل تیم ملی در جام ملت‌ها تغییر خواهد کرد. یعنی آنها نمی‌خواهند سرخوردگی جام جهانی و شاید جام ملت‌ها را باهم تحمل کنند. با این حال اگر شکل دوم جام جهانی برای ما رخ بدهد و نتیجه بگیریم، طراوت خاصی در تیم ملی ایجاد خواهد شد و عموم جامعه راضی است. در این صورت حتی ممکن است خیلی بازیکنان تیم ملی برای جام ملت‌ها بمانند و آن موقع شکل کار ما در جام ملت‌ها تغییر خواهد کرد.

چراغپور ضمن تأکید بر تأثیر عملکرد تیم ملی در جام جهانی بر آینده فوتبال ایران درباره بحث تمدید قرارداد کی‌روش تا جام ملت‌ها خاطرنشان کرد: تمدید قرارداد کی‌روش را باید طور دیگری بررسی کرد. اگر قرار است که قبل از جام جهانی با او تمدید کنند، شکل کار متفاوت است، اما اگر بعد از جام جهانی وارد مذاکره با کی‌روش شوند، دقیقاً به مانند همان شمشیر دو لبه است. یعنی اگر ما بتوانیم در جام جهانی نتیجه خوبی بگیریم و مثلاً از گروه بالا برویم، یعنی شرایط رو به بهبود بوده و در این شرایط چه لزومی به تغییر کی‌روش وجود دارد. طرف دیگر این شمشیر آن است که اتفاق اول برای تیم ملی رخ بدهد و انتظارات برآورده نشود. در این صورت ما یا مانند گذشته نتیجه گرفته‌ایم و حتی ممکن است نتیجه‌ای بدتر از تمام دوره‌های حضورمان در جام جهانی را کسب کنیم که آن زمان فوتبال خودش درباره تمدید قرارداد کی‌روش با ما صحبت می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که صحبت فوتبال چه چیزی است، گفت: صحبت فوتبال این است که تیم ملی در جام جهانی قبلی با سرمربیگری کی‌روش یک امتیاز گرفته، در جام ملت‌های 2015 استرالیا در مرحله یک چهارم نهایی حذف شده است، اما روی صعود زودهنگام به جام جهانی 2018 روسیه مانور دادیم. حالا که این مانور را داده‌ایم، باید ببینیم در جام جهانی تفاوتی در بازی ما و دیگر تیم‌های آسیایی وجود دارد. اگر ما در بازی اول جام جهانی شکست خوردیم و مثلاً بازی ایران مقابل اسپانیا و پرتغال تعیین‌کننده صدرنشین گروه شود و سیبل واقع شویم، شرایط فرق خواهد کرد. به این شکل که کی‌روش در مدت هشت سال حضورش در ایران توانست با ترفندهای حرفه‌ای، انتخاب حریف‌های ضعیف‌تر و عدم شکست در بازی‌های تدارکاتی آسان، زمان را به خدمت بگیرد. به خدمت گرفتن زمان یعنی هشت سال قراردادش را طول داد و ما در این هشت سال هیچ‌وقت آرایش تیم را ندیدیم و تیمش همیشه مخفی بوده است. مخفی بودن آرایش تیم، نتیجه‌اش باید روند مثبت تیم ملی باشد و اگر این روند مثبت ایجاد نشود، فوتبال خودش با ما صحبت می‌کند. صحبت فوتبال هم این خواهد بود که ما نیاز به مربی جدید داریم، نوع نگرش جدید و مدرن‌تر می‌خواهیم و آن وقت فوتبال کی‌روش را جواب می‌کند. هرکسی هم بخواهد او را نگه دارد، نمی‌تواند چون فوتبال این اجازه را به او نمی‌دهد.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

فیلم| 12 میلیارد در 6 ماه

مدافع تیم ملی ایران پس از ۱۱ سال خداحافظی کرد

افشای پشت پرده درگیری بازیکن لیگ برتری با مربی تیم ملی

0 نظر

ارسال نظر

capcha