وزیر انرژی سابق آمریکا: خروج از برجام «فجیع» خواهد بود

وزیر انرژی سابق آمریکا: خروج از برجام «فجیع» خواهد بود

   به گزارش سراج24، «ارنست مونیز» وزیر انرژی سابق آمریکا که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) بود، در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «پی. بی. اس» تصریح کرد که خروج آمریکا از برجام «فجیع» خواهد بود.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شامگاه دوشنبه (10 اردیبهشت) در شوی تبلیغاتی جدید علیه ایران، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی زونکن و لوح‌های فشرده‌ای تحت عنوان «اسناد و مدارک» نشان داد و مدعی شد بعد از امضای برجام، ایران به صورت مخفیانه بُعد نظامی برنامه هسته‌ای خود را حفظ کرده و تلاش داشته به سلاح اتمی برسد.

مونیز با اشاره به این اظهارنظرات نتانیاهو گفت: «در وهله اول، قطعاً همه ما می‌دانستیم که ایران برنامه تسلیحاتی داشته است. سازمانهای اطلاعاتی ما در سال 2007 چنین مطلبی را اعلام کردند.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازرسان بین‌المللی گفته بودند که آنها (ایران) یک برنامه ساختاریافته دارند بنابراین در خصوص داشتن چنین برنامه‌ای فریبکاری صورت نگرفته است و ما قطعاً با علم به این موضوع به مذاکره (با ایران) رفتیم».

وی سپس ادامه داد:‌«به نظر من، بیانات نخست‌وزیر (رژیم صهیونیستی) دلایل بیشتری برای ادامه حضور در برجام ارائه داد».

مونیز با اشاره به زونکن و سی دی‌هایی که نتانیاهو برای اثبات سخنان ضدایرانی‌اش ارائه کرد، و در پاسخ به سؤال مجری شبکه «پی. بی. اس» مبنی بر اینکه آیا ایران قادر است بعد از منقضی شدن برجام، بمب بسازد، گفت: «اول اینکه، با کاغذ و سی. دی بمب نمی‌سازند بلکه بمب را با مواد هسته‌ای می‌سازید و باید بگویم که برجام برنامه (هسته‌ای) ایران را فریز نکرده است بلکه تا حد زیادی آن را به عقب برگردانده است».
منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

کره شمالی چرا مذاکرات را نیمه‌کاره رها کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha