هزینه‌های ارزی حج 97 چگونه پرداخت می‌شود؟

هزینه‌های ارزی حج 97 چگونه پرداخت می‌شود؟

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه در سال جاری کارهای حج 97 زودتر آغاز و فرصت بیشتری برای کارهای آموزشی و توجیهی فراهم شده است، اظهار داشت: امیدواریم نتایج این جلسات نیز برگزاری حجی مطلوب همچون سال گذشته باشد.
در حج سال قبل به اهداف خود رسیدیم

وی افزود: با عنایت خداوند متعال و اهل بیت(ع) فضای تند سال گذشته را پشت سر گذاشتیم و الحمدلله حج قبلی در کمال امنیت و عزت زائران برگزار شد و ما نیز به اهدافی که در مسائل فرهنگی داشتیم رسیدیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه حج امسال نیز همچون سال‌های قبل جدا از روابط سیاسی پیگیری خواهد شد، عنوان کرد: آنها نیز این مسأله را پذیرفته‌اند، به همین جهت تنشی در مذاکرات حج به وجود نیامده است.

  حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با بیان اینکه در مدینه ساختمان‌های جدید ساخته نشده به همین دلیل با محدودیت هایی رو به رو هستیم ولی به لطف و عنایت خداوند در همان روزهای نخست توانستیم اجاره هتل‌ها را به موقع انجام دهیم، خاطر نشان کرد: نباید آرامش سال قبل موجب فریب ما بشود حتما لازم است مراقبت‌ها نسبت به سال قبل بیشتر شود چراکه ما از اتفاقات پیش رو خبر نداریم هرچند قرائن و شواهد این مسأله را تایید می‌کند که وضعیت حج امسال حداقل مثل حج سال گذشته باشد.
 
التهابات بازار ارز بر حج کمترین تأثیر را خواهد داشت

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر تأکید کرد: التهابات بازار ارز موجب نگرانی زیادی شده بود و قطعا افزایش قیمت حج برای زائران خیلی سخت بود و شاید موجب می‌شد برخی افراد از استطاعت بیفتند ولی با همراهی دولت محترم قرار شد هزینه‌های ارزی حج سال جاری با ارز مبادله‌ای پرداخت شود.

وی افزود: البته باز هم با نرخ ارز مبادله‌ای امسال نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داریم و همین طور بحث مالیات بر ارزش افزوده در عربستان که این عوامل موجب افزایش قیمت حج در سال جاری نسبت به سال گذشته شده است.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه یادآور شد: پس از حج سال گذشته نزدیک به 25 کمیته برای بررسی مشکلات مختلف تشکیل دادیم تا مسائل و معضلات سال قبل را نداشته باشیم، نتایج این جلسات و نشست‌های تخصصی و طولانی مدت زیادی عزیزان ما در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری بسیار خوب و مطلوب بود.

وی از روحانیون خواست تا این مسایل را به زائران منتقل کنند و در جریان امور قرار گیرند و افزود: بعثه و سازمان حج نمی‌توانند از یکدیگر جدا باشند و متمایز از هم عمل کنند به همین جهت اصلا معنا ندارد که روحانی با مدیر اختلاف داشته باشد.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با اشاره به اینکه همه ما باید در پیشگاه خداوند در برابر مسؤولیتی که داریم پاسخگو باشیم، گفت: ما نسبت به صحت حج زائران موظف هستیم و باید سطح مباحث و جلسات و شیوه طرح مسائل به گونه‌ای باشد که زائر اقناع شود.
 
ضرورت برخورد مناسب روحانی با زائر

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید براینکه اگر به خوبی با زائر برخورد کنیم تا پایان عمر قدردان شما خواهند بود، تصریح کرد: یاوران حجاج بهترین ابزار برای کمک به شما هستند لذا باید از ظرفیت بزرگ سفر حج برای معرفت افزایی در بین زائران استفاده کنید، باید ادبیات امروز ما متفاوت از گذشته باشد و از مسائل ثقیل و مطالبی که مورد پذیرش مردم نیست در سخنرانی ها استفاده نکنید.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با تأکید بر اینکه حرف‌هایی برای مردم لازم است زده شود که به حج و مسائل دینی علاقه‌مند شوند، گفت: امروز آمار طلاق و برخی آسیب‌های اجتماعی در کشور نگران کننده است از این رو یکی از مباحث مهمی که می‌توانید مطرح کنید بحث مهارت‌های زندگی برای شیرین کردن زندگی‌ها است.

وی افزود: کنترل خشم، تربیت، فرار از گناه، تحول در نفس از مسائل مهم و قابل طرح است؛ باید از ظرفیت های مهم حج و حرمین شریفین و دو شهر مکه و مدینه استفاده کنیم تا زندگی زائران و افرادی که در خدمت آنها هستیم تحت تاثیر معنویت حج قرار گیرد از این رو به طور کلی مدیریت فرهنگی سفر را برعهده بگیرید.
لزوم رعایت حساسیت‌ها از سوی روحانی

حجت الاسلام قاضی‌عسکر اضافه کرد: رعایت حساسیت‌های امنیتی در هتل‌ها و سخنرانی‌ها و رعایت ادب از جمله نکات ضروری و مهم در جلسات آموزشی است و باید به گونه‌ای عمل کنیم که راه برای تربیت نفوس و نیز جذب محبت ملت‌های دیگر فراهم شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت عنوان کرد: یکی از سیاست‌های تشویقی سال جدید این است افرادی که بالاترین امتیاز را در ارائه خدمت به زائران در حوزه فعالیت‌های فرهنگی بعثه کسب کنند، سال آینده مجددا به حج اعزام شوند.

وی با اشاره به شعار سال با عنوان حمایت از کالای ایرانی، بیان داشت: یکی از راه‌های حمایت از معیشت مردم گسترش تولید داخلی و یکی از راه‌های گسترش تولید داخلی حمایت مردم از تولید داخلی و کالای ایرانی است، از این رو طرحی از چندین سال پیش داشتیم و امسال نیز با توجه به شعار سال مورد تأکید قرار دادیم که زائران حتی المقدورکالاهای مورد نیاز خود را از داخل کشور تهیه کنند.

حجت الاسلام قاضی‌عسکر با تأکید بر این که در این طرح کالاهای مورد نیاز زائر در داخل خانه از طریق فضای مجازی مورد مشاهده زائر قرار می‌گیرد، ابراز داشت: با شرکتی در این زمینه به توافق رسیده‌ایم تا بدون دریافت سود و یا با سود بسیار کم کالای مورد نیاز زائر را پیش از سفر در اختیار آنها قرار بدهد.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه یادآور شد: از جمله دیگر برنامه‌ها بحث مناسک است که هر سال سعی می‌کنیم مناسک را به روز کنیم و برای سال جدید نیز چند مناسک به روز رسانی و آماده شده است، در بحث نرم افزاری هم کارهای مهمی صورت گرفته است.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر اضافه کرد: تا حج هنوز فرصت خوبی مانده و شما از فرصت های پیش رو از جمله ماه رمضان برای آگاهی بخشی زائران استفاده و مردم را با مناسک و اسرار و معارف حج و وظایف آنها در سفر آشنا کنید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه معینه ها نیز تا جایی که می‌توانند با خانم‌های زائر همراهی داشته باشند و تلاش خویش را برای بالا بردن سطح معارف آنان افزون کنند، گفت: زائران میهمان خداوند هستند و ما نیز خدمتگزار آنها هستیم و امیدواریم به لطف و عنایت الهی امسال نیز سفر حج آرام و مطلوبی داشته باشیم.
منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

تجمع زائران در مسیر منتهی به مرز شلمچه پایان یافت

پیام مهم شهدای کربلا تقویت دین اسلام است

هیچ کس خواستار تعطیلی مراسم عزاداری محرم نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha