نجفی ۳ بر صفر، اصلاحات را بازنده کرد

 نجفی ۳ بر صفر، اصلاحات را بازنده کرد

به گزارش سراج24استعفای نجفی هزینه زیادی برای اصلاح‌طلبان به بار آورده است. نجفی در مدت اندکی که سکاندار مدیریت شهر تهران بود، نتوانست عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهد. ضعف عملکردی در جای جای مدیریت شهری در دوره نجفی دیده می شود. در ماجرای استعفا نیز اصلاح‌طلبان سعی کردند گناه کناره گیری نجفی را به گردن اصولگرایان و بهانه همیشگی که فشارها نمی‌گذارد مدیران کار کنند بگذارند، اما به مرور زمان واقعیت مشخص شد و معلوم شد که حزب کارگزاران نسبت به برکناری مدیری که وجه مثبتی نداشت، اقدام کرده است و صد البته نقاط تاریک زندگی نجفی علت اصلی استعفایش بود.

عاقبت نجفی با بهانه بیماری که بهانه همیشگی او در استعفا و کناره گیری از پست‌های مدیریتی است، شهرداری تهران را ترک کرد تا سیل انتقادات به سمت شورای شهر تهران که معلوم نیست با چه هدفی وی را به عنوان شهردار قبول کرده و به او رای اعتماد دادند، سرازیر شود.

    سیرک شورای شهر تهران با استعفا و ابقای نجفی

 در همین راستا، « علی شکوری راد» دبیر کل حزب اتحاد ملت که حالا رقیب جناحی کارگزاران در اداره شورای شهر تهران است با اشاره به سیاسی کاری اصلاح‌طلبان در انتخاب و سپس استعفای نجفی در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب شرق گفت:

    «کارگزاران می‌خواستند بگویند بیماری پررنگ‌ترین مشکل است و دائماً هم این را می‌گفتند. حزب اتحاد اما می‌گفت اگرچه بیماری وجود دارد ولی عامل اصلی چیز دیگری است و بیماری بهانه شده است. این شد منشأ اختلاف اتحاد و کارگزاران.»

همچنین «محمدرضا عارف»؛ رئیس شورای سیاستگذاری اصلاحات که روزگاری نسبت به خطری که سیاسی اداره شدن شهر تهران در بر دارد، هشدار داده بود، در صفحه توئیتر خود نوشت:

    «انتخاب شهردار جدید تهران نباید به محلی برای گسست همبستگی اصلاح طلبان تبدیل شود. شخصا برای تقویت انسجام اصلاح طلبان تمام تلاش را خواهم کرد.»

نخستین تجربه اصلاح طلبان شورای پنجم در انتخاب شهردار تهران درست در تضاد با شعار غیر سیاسی اداره کردن شهر تهران بود که نجفی بارها بر روی آن تاکید کرد.

مدیریت هفت ماهه نجفی که اغلب در کیش به سر می برد و در بزنگاه‎های حساس، مدیری بود که بر سر کارش حضور نداشت، ضربه سختی هم به اصلاح‌طلبان از لحاظ سیاسی جناحی و هم به مردم تهران زد که هر روز مصائب زیادی را در کلانشهر تهران برای زندگی و رفت و آمد تحمل می کنند.

این روند باعث شده که صدای بسیای از اصلاح‌طلبان در بیاید که دیگر فرصتی برای مدیریت آزمایشی نیست و شهر تهران آزمایشگاه اعضای شورای شهر تهران نیست که هر روز فردی را با تمایلات سیاسی بر شهر تهران تحمیل کنند و بعد از چند ماه شاهد افتضاحات مدیریتی باشیم.

در همین راستا «محمد عطریانفر» به شورای شهری‌ها هشدار داد که « تجربه ما در شورای اول را تکرار نکنید.» اشاره عضو و رئیس اولین شورای شهر تهران به سابقه اصلاح طلبان در اداره شورایی بود که با دعواهای سیاسی درون جناحی اصلاحات کارش به انحلال کشید.

او در یادداشت صریحی که در این باره نگاشت با هشدار به اعضای شورای شهر تهران نوشت:

    «سابقه دموکراتیک اصلاح‌طلبان نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان در اداره ساختارهای دموکراتیک سیاسی بی‌کفایت هستند و این نهادها را به‌دلیل اختلافات سیاسی میان خودشان منحل می‌کنند.»

پس از او «غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب کارگزاران که سابقه شهرداری تهران را نیز دارد درگفتگو با روزنامه اعتماد گفت:

    « شورای شهر با این نوع عملکرد یک سال شهرداری تهران را بین زمین و آسمان نگه داشته و عملا کار مثبتی در پایتخت اتفاق نیفتاده است. فقط هشدار می‌دهم که شورای شهر با این عملکرد غیر از آنکه خود را به لحاظ کاری زیر سوال می‌برد، مجموعه اصلاح‌طلبان و افرادی که آنها را به مردم معرفی کرده‌اند، نیز زیر سوال می‌برد. مگر شورای شهر چند سال قرار است کار کند؟»

وی در سخنانی که به پشت پرده سیاسی بازی اصلاح طلبان در شورای شهر و انتخاب شهردار می‌پردازد، می گوید:

    «نمی‌دانم چه تحلیلی پشت سر بحث‌های سیاسی‌ای از این دست وجود دارد. برخی متصور هستند که چون تهران درگیر گرفتاری و مشکلات زیادی است و همچنین وضعیت بودجه و اقتصاد شهرداری به نحوی نیست که بتوانند تغییر و تحول اساسی در شهر ایجاد کنند، بهتر است با مطرح کردن چنین بحث‌های سیاسی، دعواها و مخالفت کردن با هر حرفی که در جایی گفته می‌شود، نظر افکار عمومی را جلب کنند. این افراد مسائلی مانند شفافیت، گذشته و آینده را مطرح می‌کنند تا از نظر افکار عمومی رای‌شان را از دست ندهند؛ فکر می‌کنند اگر با کسی که در جایی گفته فردی برای شهرداری خوب است، مخالفت کنند، باعث می‌شود که در افکار عمومی رای بالایی بگیرند. در حالی که مساله افکار عمومی اتفاقا این است که شهر تهران به درستی اداره شود. مساله‌شان این است که گرفتاری ترافیک و حمل و نقل حل شود. دغدغه‌های امروز شورای شهر تهران در شأن یک شورای برآمده از رای مردم نیست.»

کرباسچی در ادامه انتقاداتش در یادداشتی تند خطاب به شورای شهر تهران که در روزنامه سازندگی منتشر شد، تاکید کرد:

    «بنده یادآوری می‌کنم که شورای شهر دوره چهارساله‌ای است که یک سال آن گذشته، اگر فردی مدیر و آشنا به مسائل شهرداری که توانایی هماهنگ کردن با سایر نهادها و دستگاه‌ها را دارد انتخاب نکنند،‌ همه این افراد در انجام وظایف خود شکست خورده‌اند.»

اصلاح‌طلبان به خوبی واقف هستند که انتخاب اشتباه نجفی چقدر هزینه روی دست آنان گذاشته و اشتباهی دیگر در شهر تهران قطعا بسیار مهلک خواهد بود. کما اینکه این جریان سیاسی به طور سنتی در حال تکرار اشتباهات رایج گذشته خود است و حالا نشان می دهد که با مدیریت کاملا سیاسی مدیریت اجرایی را به هیچ وجه یاد نگرفته و ضعف زیادی در آن دارد.

اخبار مرتبط

چکش زدن برای نبودن قالیباف

برخورد جدی با توزیع کنندگان برنج‌های آلوده

گوشت گاو را به جای زعفران می‌فروشند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha