مقصر نوسانات اخیر نرخ ارز کیست؟

مقصر نوسانات اخیر نرخ ارز کیست؟

به گزارش سراج24، محمد رضا پور ابراهیمی یکی از مشکلات کشور را کاهش ارزش پول ملی دانست و گفت: اتفاقاتی که اخیرا در بازار ارز رخ داده است از نظر مجلس، دلایل اقتصادی ندارد.

وی تصریح کرد: منظور از دلایل اقتصادی این است که مولفه ای را داریم که اثر آن بر کاهش ارزش پول ملی کاملا بر اساس یک اثبات علمی و تخصصی، قابل بیان است. چند مقوله مهم اقتصادی داریم که بر تغییر ارزش پول ملی اثر گذار هستند که می توانیم این مقوله ها را تحلیل کنیم و در مقابلش یکسری عوامل غیر اقتصادی داریم که شاید باید بطور جداگانه به آنها بپردازیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به عوامل اقتصادی اثرگذار بر ارزش پول ملی اشاره و بیان کرد: موضوعات مربوط به نرخ تورم، به عنوان یک عامل اساسی است؛ در سال های گذشته، شرایط نرخ تک رقمی را داشتیم؛ با این تفسیر نباید ظرف چند هفته ارزش پول ملی 25 درصد کاهش پیدا کند. بنابراین هرچه تورم در یک کشور کاهش پیدا می کند که ما هم مشمول این قائده هستیم، باید آثار ناشی از این کاهش نسبت به ارزش پول ملی در کمترین حد خودش قرار بگیرد، بنابراین از منظر تورم قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: مولفه دوم، وضعیت منابع و مصارف ارزی در اقتصاد است. گزارش هایی که از وضعیت واردات و صادرات کشور داریم، نشان دهنده این است که حدود 2 تا 2.5 برابر میزان مصارف ارزی، منابع ارزی داریم و از این جهت در وضعیت مناسبی قرار داریم.

پور ابراهیمی، پیش بینی منابع ارزی در اقتصاد را به عنوان مولفه سوم یاد کرد و گفت: از نیمه دوم سال 96، شاهد افزایش قیمت های جهانی هستیم، قیمت های جهانی تاثیر مستقیمی بر درآمدهای ارزی دارند مثلا قیمت جهانی نفت، سنگ آهن، محصولات پتروشیمی، مس و امثالهم، یعنی باید ارزش پول ما تقویت می شده است. پس این مولفه هم تاثیرگذار نبوده است.

وی ضعف در تصمیم گیری بانک مرکزی برای عملیات اجرایی را به عنوان عامل اصلی در کاهش ارزش ارز ملی دانست و تصریح کرد: تصمیمات غیرکارشناسانه بانک مرکزی، مثل افزایش سود سپرده ها از 15 به 20 درصد، برای کاهش التهابات ارز مزید بر علت شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در عین حال گفت: تیم اقتصادی دولت این تصمیم را قبول ندارد و این تعجب برانگیز است که برای حل مشکل ارز از یک ابزار غیر ارزی استفاده می شود که نه تنها اثر مثبت بر ارز ندارد که اثر منفی دارد.

وی تاکید کرد: معتقدیم بازار ارز قابل کنترل است و برای ارزش پول ملی اتفاقی نیافتاده و این التهابات ارزی حتی در صورت افزایش تحریم ها هیچ تاثیری نخواهد داشت، چون شرایط ما قابل کنترل است بنابراین طرحی را نوشته ایم و دوشنبه نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با مدیران ارشد و رئیس کل بانک مرکزی برگزار خواهد شد و این کار را به عنوان یکی از اقدامات مهم و فوری انجام خواهیم داد.

پور ابراهیمی افزود: اگر دوستان بانک مرکزی این طرح را بپذیرند، اجرا خواهند کرد و نیاز به مصوبه قانونی نخواهد داشت و اگر هم نپذیرند حتما در قالب طرح دو فوریتی بصورت قانون در صحن مصوب خواهد شد.

وی یکی از اشکالات اساسی در تعیین نرخ ارز را عدم وجود بازار متشکل ارز دانست و خاطرنشان کرد: در این طرح، یکی از محورهای مهم تشکیل بازار متشکل است تا بتوانیم این بازار را مدیریت کنیم چون نرخ ارز نباید با عوامل خارجی تعیین شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: باید بازار متشکل تشکیل شود و همانند بازار بورس است و مبنایش عرضه و تقاضا خواهد بود. شناسایی میزان تقاضا، میزان عرضه و اشخاصی که تقاضا می کنند مهمترین اولویت هاست.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

آخرین نرخ اسعار دولتی در ۱۱ خرداد ۹۸

واردات تیشه به ریشه تولید

نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۳۱ اردیبهشت ۹۸

0 نظر

ارسال نظر

capcha