در جلسه شورای شهر چه گذشت؟

نجفی: حضورم در شهرداری خیانت است/ شورای شهر تهران استعفای نجفی را نپذیرفت

نجفی: حضورم در شهرداری خیانت است/ شورای شهر تهران استعفای نجفی را نپذیرفت

به گزارش سراج24، صبح امروز، پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر تهران با موضوع استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران آغاز شد.

در این جلسه همچنین برخی از معاونان شهردار از جمله مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری، محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران حضور دارند.

محسن هاشمی در شروع این جلسه گفت: بحث استعفای شهردار تهران یک ماه قبل مطرح شده بود و امروز این استعفا مطرح می‌شود.

وی افزود: در کنار تمام مسائل مطرح شده در رسانه ها، باید به مسائل دیگری نیز پرداخته شود. یکی از موارد مطرح شده این بود که عدم حمایت شورای شهر تهران از محمد علی نجفی سبب استعفا شده است. این تلقی به طور کامل اشتباه است.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به رای شورای شهر به محمد علی نجفی اظهارکرد: اعضای شورای شهر تهران از زمان رای به نجفی تا کنون هیچ گاه حمایت‌های خود از شهردار را دریغ نکردند.

هاشمی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مطرح شده پیرامون استعفا، بن بست در مدیریت شهری است که این موضوع نیز به طور کامل اشتباه است. شورای شهر تهران در راس امور است و ما چنین بن بستی را نخواهیم داشت.

وی در رابطه با آرای مردم به اعضای شورای شهر گفت: باید تلاش کنیم که نظرات ما با نظرات مردم همگن بوده و به گونه‌ای عمل کنیم که با شهروندان تهرانی هماهنگ باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با نخستین بخش نامه شهردار تهران در سال ۹۷ خاطرنشان کرد: شهردار تهران با وجود بیماری به امور شهر پرداخته و اولین بخش نامه خود را در رابطه با شعار سال مبنی بر حمایت از تولید ملی صادر کرد.
اصرار نجفی بر رفتن از شهرداری: از ابتدای اردیبهشت بستری می‌شوم

محمدعلی نجفی  با اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: در این بخش نیز شهرداری بخشنامه‌ای را صادر کرد و برنامه‌ریزی را در این زمینه کرده است.

وی راجع به برنامه‌های انجام‌شده از سوی شهرداری تهران در نوروز 97 گفت: برنامه‌هایی تحت عنوان نوروزگاه در مناطق مختلف کشور انجام شد و شهرداری نیز این برنامه را اجرا کرد. روز گذشته نیز چندین پروژه فرهنگی، ورزشی، عمرانی و ترافیکی در منطقه 8 اجرا شد.

نجفی افزود: بنده همچنان به فعالیت خود در شهرداری تهران ادامه می‌دهم و این در حالی است که اخباری مبنی بر اینکه شهر تهران رها شده است، مطرح شده است.

وی گفت: شورای شهر تهران در 7 ماه گذشته و به‌ویژه در روزهای گذشته که بحث استعفای بنده مطرح شده است حمایت جدی را از من داشته‌اند ضمن اینکه برخی از نمایندگان مجلس و همچنین شهروندان از بنده خواستند به کار خود ادامه دهم.

شهردار تهران تصریح کرد: حدود 7.5 ماه گذشته شورای شهر تهران، بنده را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کرد و بنده نیز در پی انتخاب اعضای شورای شهر تهران اقدام به گزینش افراد کاربلد در معاونت‌های تخصصی کردم و افرادی که انتخاب شدند افرادی هستند که سابقه خوبی را در حوزه‌های مختلف دارند.

نجفی افزود: بنده تأکید می‌کنم هرچه انجام شده کار مشترک شورا و شهرداری بوده و البته این کار شاید نقاط ضعف و قوتی داشته باشد که باید در جای خودش مورد بررسی قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: عملکرد شورا و شهرداری در 7.5 ماه گذشته قابل دفاع است و مدیریت بودجه در سال 96 و بودجه‌ای که در زمان تصویب ضعف‌های اساسی داشت و در اجرا هم در 5 ماه ابتدایی سال 96 با مشکلاتی روبه‌رو بود، اما تیم مدیریت شهری باعث شد که این بودجه به‌بهترین نحو ممکن اجرا شود.

شهردار تهران گفت: در بودجه سال 95، 5 هزار میلیارد تومان از بانک وام گرفتند تا بودجه محقق شود اما در سال 96 این اتفاق نیفتاد و این در حالی است که در تنظیم بودجه 97 اتفاقات خوبی افتاد که بهترین بودجه در این مدت بوده است.

نجفی خاطرنشان کرد: ما حاضریم در خصوص عملکرد شهرداری و شورا در 7.5 ماه گذشته با افرادی که مخالف عملکرد شهرداری بودند  صحبت کنیم و عملکرد شهرداری را به‌طور ریز بیان کنیم. متأسفانه اخیراً تیتر صداوسیما نیز تحت عنوان 12 میلیون تومان برای سفره هفت‌سین هزینه شده است خبر روز می‌شود.

شهردار تهران افزود: طبیعی است که بنده به‌خاطر مسئولیت مستقیمی که در شهرداری تهران داشتم بیشتر مورد  حمایت دوستان قرار بگیرم و بیشتر فحش بشنوم و بالاخره این‌قدر زدند که یکی به هدف بخورد.

نجفی گفت: البته طبیعی است که ما کنار تمام مشکلات در شهرداری تهران که البته برخی از آن طبیعی است مقاومت کردیم و کار خود را انجام دادیم و با تلاش همکاران خود اقدامات لازم را انجام دادیم و حرکت سریع به‌سمت اهداف شورا و شهرداری محقق شد. ما زیرساخت‌های لازم را برای اداره شهر فراهم کردیم و سکوهایی برای پرش در بخش‌های مختلف ایجاد کردیم  و تهران را به شهری زیست‌محور تبدیل کردیم.

شهردار تهران افزود: خیلی از شهروندان نتایج را لمس کردند و بخشی از برنامه‌ها در آینده برای شهروندان ملموس خواهد شد.

نجفی گفت:‌ ما در سال قبل وقت زیادی را صرف کردیم برای تنظیم شهر هوشمند و شورایی را در این زمینه ایجاد کردیم و امیدواریم در سال 97 تدریجاً آثار این موضوع را ببینیم.

وی یادآور شد: به هر حال مسلماً بنده و همکارانم سختی راه را دیده‌ایم و فکر می‌کنم این راهی که با اعضای شورای شهر می‌پیماییم اراده ما در تداوم آن وجود دارد و در مقابل مشکلات و نارسایی‌ها مقاومت خواهیم کرد اما آنچه باعث طرح استعفای بنده شد شرایطی بود که به‌سمت شرایط خوب و مناسب حرکت خواهد کرد.

شهردار تهران تصریح کرد: آنچه منجر به طرح موضوع استعفا شد خارج از اراده من و تقدیر الهی است و موضوع بیماری بنده بوده که براساس نظرات پزشکان بنده مبتلا به یک بیماری شده‌ام که هم درمانش سخت بوده و هم مرحله بعد از درمان طولانی است.

نجفی گفت: برهمین اساس بنده استعفای خود را مطرح کردم و این در حالی است که آنهایی که پیش‌بینی می‌کردند که رفتن بنده بعد از 6 ماه از شهرداری، پیشگویی آنهاست، درست نبوده و اتفاق نیفتاده است و واقعیت این است که در آن زمانی که بنده شرط شهرداری را قبول کردم مریض نبودم.

وی افزود: این بیماری، بیماری جدیدی است و حدود یک ماه و نیم پیش از آن مطلع شده‌ام.

شهردار تهران گفت: با توجه به بیماری و درمان آن بنده تصمیم به استعفا گرفتم و با توجه به اقتضای جسمی بنده تصمیم گرفتم مسئولیت را به برادر یا خواهر دیگری دهم و قطعاً بنده نیز کنار او خواهم بود.

نجفی خاطرنشان کرد: بنده با توجه به بیماری‌ای که دارم و به‌خاطر آن حضورم در شهرداری خیانت است، از اعضای شورای شهر تهران تقاضا دارم که این موضوع را به موضوع سیاسی و اطراف آن ارتباط ندهند و اصلی‌ترین علت، بیماری من است و معالجه در 3ماهه آینده با توجه به زمان‌بردن آن می‌طلبد که بنده استعفا دهم.

وی تصریح کرد: پیشنهادهایی که دوستان در چند روز گذشته در رسانه‌ها مطرح کردند و در خصوص مرخصی جهت درمان بنده  گفتند، قابل قبول نیست و همه اینها خسارت به‌مراتب بیشتر به شهر و شهرداری ایجاد می‌کند و می‌طلبد که در چند روز آینده فردی را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کنند.

شهردار تهران گفت: بین معاونان و مدیران شهرداری تهران افرادی هستند که می‌توانند بهتر از من عهده‌دار شوند اما نباید هزینه اضافی به شورای شهر وارد کنند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند در وهله اول لطمه به شهر و مدیریت شهری خواهد خورد و سیستم مدیریت کشور ما همه چیز به نفر اول برمی‌گردد.

نجفی افزود: ما نمی‌توانیم نفر اول را در حاشیه بگذاریم و قطعاً این تصمیم باعث اتفاقات ناگوار در شهر خواهد شد. با توجه به شرایط فراهم‌شده در حوزه مدیریت شهری اتفاقات خوبی خواهد افتاد. حضور بنده با توجه به بیماری به شورا لطمه خواهد زد و این در حالی است که شورا توانایی انتخاب فرد جدید را برای حضور در جایگاه شهردار تهران دارد.

شهردار تهران تصریح کرد: قطعاً با ادامه حضور بنده با توجه به شرایط بیماری‌ام عملکرد ضعیفی در شهرداری خواهیم دید و بنده با توجه به احترامی که به تک‌تک اعضا دارم ولی در این مورد خاص خواهش می‌کنم شرایطی فراهم نشود که بنده را در معذوریت قرار دهد و به هر حال فکر می‌کنم به هر طریقی که هست در چند روز آینده یک حرف از شورا و شهرداری خارج شود. از سال 58 تا به امروز بنده در پست‌های مختلف حضور داشتم و آنچه در توانم بوده است انجام داده‌ام و دوستان این حق را به من قائل می‌شوند که با این بیماری به مبارزه برخیزم و از اول اردیبهشت بستری شوم.

نجفی گفت: امیدوارم دوستان ترتیبی دهند که تا آن زمان تکلیف مشخص شود.
متن استعفای نجفی

وی متن استعفایش را به شرح زیر قرائت کرد:  برادر گرامی جناب آقای مهندس هاشمی رئیس محترم شورای اسلامی تهران، ری و شمیرانات.

با تقدیم سلام جنابعالی و اعضای محترم شورای شهر می‌دانید من با احساس تکلیف برای خدمت به همشهریان عزیزم مسئولیت شهرداری را پذیرفتم و در این مدت کوتاه مدیریتم برای مبارزه با پول فساد و انجام برنامه‌ها برمبنای خرد و تدبیر انصاف و عدالت و ساماندهی امور شهرداری و شهر تهران از هیچ کوششی فروگذار نکردم و در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی و مردم شریف تهران سربلند باشم.اکنون که شهرداری تهران از بخش مهمی از تنگناها و مشکلات عبور کرده و راه‌حل‌هایی برای چالش‌ها و کمبودها پیش‌بینی و تدبیر گشته است متأسفانه عارض شدن بیماری جدیدی که درمان آن طولانی است و مسلماً بخشی از انرژی و توان من را تحلیل خواهد برد امکان ادامه خدمت اینجانب را منتفی ساخته است.
بیم آن می‌رود که در صورت تداوم این وضع زحمات و دستاوردهای قبلی از بین برود و به مدیریت شهر و ادامه ‌آن لطمات جدی وارد آید و لذا از اعضای محترم شورای شهر که به اتفاق آرا مسئولیت اداره شهر را به من محول نمودند استدعا دارم برای حفظ مصلحت شهر و مردم نجیب تهران عذر من را بپذیرند.

دوستان عزیز شورا می‌دانند که من بدون کمترین تعلل و سستی و تردید و به اصلاح سیستمی فسادآلود همه سختی‌ها و توهین‌ها و تهمت‌ها را پذیرفتم و دم برنیاوردم و هم اکنون نیز بر آن مواضع ایستادم و تا زمان تعیین فرد جانشین با همه توان به کار خود ادامه خواهم داد. این حرف بر ای 23 اسفند بوده است که الان خیلی از آن گذشته است.

در عین حال توقع دارم که شورای محترم فرصت معالجه به موقع را برای بنده فراهم کنند از پیشگاه ملت بزرگ ایران و به ویژه همشهریان عزیز طلب بخشش و دعای خیر دارم و امیدوارم با لطف و بزرگواری خود به تقصیرها و قصورهای بنده به دیده اغماض بنگرند و البته داوری نهایی با خداست و بهترین داورهاست.
حق شناس موافق استعفا:

باید تصمیم آقای نجفی رابپذیریم. آقای نجفی به تمام جوانب نگاه کرده و به این تصمیم سخت رسیده.از تصمیم آقای نجفی گلایه مندم. اما ما تعهدمان به مردم است.ما نباید در بلاتکلیفی بمانیم حتی برای یک ساعت.
الویری موافق استعفا:

بنده در شورای اول این فضا را تجربه کردم و از منصب شهرداری تهران استعفا کردم ولی ماجرا به این سادگی تمام نشد

تعلل در پذیرش استعفای آقای نجفی درست نیست و باید تکلیف شهر تهران هرچه سریعتر مشخص شود.
الهام فخاری موافق استعفا:

با توجه به شناخت از آقای نجفی اصل بر صداقت و احترام به تشخیص ایشان ایت.می توانیم استعفای ایشان را به معنای کناره گیری از مدیریت شهری تلقی نکنیم.ما همچنان را درجمع خود در جای دیگر و با تشخیص خود ایشان حفظ کنیم.

من استعفای ایشان را به منزله باور ایشان به حق مردم بر شهر می دانم.
مسجدجامعی مخالف استعفا:

 آقای نجفی را هیچگاه مضطرب ندیدم. در آقای نجفی همچنین یک تواضعی داشتند که فضا را اخلاقی می کرد

ایشان بدور از بزرگنمایی بود. بزرگنمایی در مدیریت کشور ما همیشه بوده اما ایشان همیشه بدور بود. من از رویکرد ایشان قبلا گفته ام.
صدر اعظم نوری مخالف استعفا:

با افرادی که در شرایط آقای نجفی هستند زندگی کرده ایم .اتفاقا این نوع بیماری بیماری رجال سیاسی کشور است و خیلی از رجال سیاسی با این بیماری مبارزه کرده اند و به مسئولیت خویش ادامه داده اند.
میرلوحی، مخالف استعفا:

از حالت بحرانی به ساحل آرام رسیده ایم و تغییر رویکرد ایجاد شده است.

نجفی صادقانه استعفا داده و نیاز به درمان دارد اما تعارض وجود دارد؛ با احترام به نظر آقای نجفی اما اگر بلی بگوید سرمایه های اجتماعی آقای نجفی از دست می رود.
ناهید خداکرمی مخالف استعفا:

 چرا که  شما دلیل اصلی استعفای خود را بیماری عنوان کردید و این توجیه پذیر نیست. در کشور ما بیماریهای مدیران پیش از این هم وجود داشته و آن‌ها پس از درمان دوباره به کار مشغول شدند.

درمان این بیماری یک ماه وقت شما را میگیرد و فکر نکنم در طول درمان جای خالی شما  در شهرداری خللی ایجاد کند.

به یاد داریم برخی قهر کردند و کشور را رها کردند، اما شما بایستید و کار را ادامه دهید.من خواهش میکنم در مان را شروع کنید کنید و بعد از درمان اگر دیدید از نظر جسمی شرایط ندارید تصمیم دیگری خواهیم گرفت.
مخالفت شورای شهر با استعفای نجفی

پس از صحبت‌های محمدعلی نجفی شهردار تهران با موضوع استعفا و همچنین نظرات موافقان و مخالفان اعضای شورای شهر تهران با این موضوع رأی‌گیری برای قبول و یا رد استعفای نجفی در شورا به ریاست محسن هاشمی رفسنجانی انجام گرفت.

در پی این رای‌گیری شهردار تهران با 16 مخالف استعفا و 4 رای موافق ماندنی شد.

اخبار مرتبط

خلا دادستانی امور اداری در کشور احساس می شود/ پرداخت عوارض پس از تغییر کاربری تثبیت کننده ی امر خلاف است

آخرین وضعیت سلامت جسمانی مهدی چمران

وجود دکتر زاکانی با تحول عظیمی در شهرداری تهران همراه است/ مشکلات شهر در بلند مدت حل و فصل می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha