«سراج 24» گزارش می‌دهد

رمان «چُغُک» چه ماجرایی را روایت می‌کند؟/قیام مشهد خواندنی شد

رمان «چُغُک» چه ماجرایی را روایت می‌کند؟/قیام مشهد خواندنی شد

گروه فرهنگی سراج24: نشر «صهبا» رمان «چُغُک» را با محوریت مبارزات مردم مشهد و نقش رهبر انقلاب در آن منتشر کرد.

رُمان «چُغُک» کتابی است مناسب رده سنی نوجوان، درباره مبارزات مردم مشهد در انقلاب اسلامی و نقش آیت‌الله خامنه‌ای در رهبری آن مبارزات، که به تازگی توسط انتشارات «صهبا» منتشر شده است.

داستان این کتاب، شامل نقاشی‌های تمام‌صفحه‌ای است که در نیمی از کتاب پا به پای متن داستان جلو می‌آیند و خود، مستقلاً، روایتگرِ قسمتی از داستان می‌شوند. ماجرایی که رُمان «چُغُک» بر بستر آن شکل گرفته است، اتفاقات روزهای نهم و دهم دی‌ماه 1357 در مشهد است.  اتفاقات این دور روز، از مهم‌ترین اتفاقات دوران مبارزات مردم ایران بر ضد رژیم شاهنشاهی است که در این رمان، به خوبی روایت، و به تصویر کشیده شده است. رُمان «چُغُک» اثری نوجوانانه درباره مبارزات مردم مشهد در انقلاب اسلامی، خصوصاً تظاهرات نهم و دهم دی‌ماه سال 57 است. این دو روز مهم در تاریخ مشهد تاکنون کمتر در تاریخ انقلاب مطرح شده‌است. مضاف بر اینکه روایت این اتفاقات همراه با روایت نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مبارزات است و نوجوانان را با رهبر خود، بهتر و بیشتر آشنا می‌کند.

ویژگی‌های چغک
در کتاب «چغک» طراحی و اجرایِ تصویرگری‌ها برعهده آقایان نوروز عباسی و حمید برغانی و سرکار خانم سولماز خسروی بچه‌میر بوده است. آقای انصاری از انتشارات صهبا انگیزه تولید این کتاب را نبودن کتابی که نوجوانان بتوانند با مطالعه آن رهبر خود را بشناسند عنوان کرد. وی ادامه می‌دهد: رمان جذابیت‌هایی دارد که با آن بیشتر و بهتر می‌توان تاریخ انقلاب و شخصیت حضرت آقا را به نوجوانان شناساند.  این کتاب در سبک سینما رمان تهیه شده است و این سبکی جدید است که تا به حال در ایران تجربه  نشده است.  این سبک تجربه موفق جهانی داشته اما نسخه داخلی نداشته است. تحقیقات، نگارش، و طراحی‌ها و نقاشی‌ها، قریب به دو سال زمان برده‌اند.
انصاری در پایان درباره قیمت کتاب می‌گوید: با اینکه قیمت تمام‌شده کتاب بسیار بالا بوده، سعی شده که با حداقل قیمت ممکن قیمت‌گذاری شود تا به‌دست نوجوانان عزیز برسد.
فحوای رمان، وقایعی که رمان به آن پرداخته و شخصیتی که از حضرت آقا ترسیم شده، آنقدر بکر و جذاب‌اند که رمان، جذابت‌های بسیاری نیز برای بزرگ‌ترها دارد.

درباره دو روز تاریخی مشهد
نهم و دهم دی ماه 1357 از روزهای خونین و فراموش نشدنی در تاریخ تحولات اجتماعی مشهد است؛ ده‌ها نفر از مردم بی‌گناه مشهد که عمدتاً زنان و کودکان بودند توسط نیروهای رژیم پهلوی به خاک و خون کشیده شدند.
این واقعه بازتاب گسترده‌ای در خارج و داخل ایران داشت و ضربه سختی بر بدنه پیکر نیمه جان رژیم منحوس پهلوی زد. اتفاق‌های عصر نهم دی ماه که پس از پایان راهپیمایی صبح روز نهم و شهادت تنی چند از مردم رخ داد، سبب شد تا «یکشنبه خونین مشهد» در تاریخ مبارزات مردم شکل گیرد.


راهپیمایی 9 دی ماه 1357 - مقابل استانداری
نهم دی، به مناسبت سالگرد قیام خونین مردم قم، 19 دی 1356 کشور در عزای عمومی به سر می‌برد. امام خمینی؟ره؟ در پیامی به ملت ایران این روز را عزای عمومی اعلام کرده بودند. یکی از برنامه‌ریزان راهپیمایی، پیشنهاد کرد پایان تظاهرات آن روز، مقابل ساختمان استانداری باشد.  با شروع راهپیمایی جمعیت به سوی خیابان تهران حرکت کرد و از آنجا وارد خیابانی شد که به ساختمان استانداری می‌رسید. شماری از مردم وارد حیاط استانداری شدند؛ ازدحام در آن منطقه سنگین و سنگین‌تر شد؛ تانکی وارد جمعیت شده است. مردم تانک را محاصره کرده، شعار می‌دادند تعدادی هم بر بالای آن رفته، از این که سرباز جوانی از تانک بیرون آمده و با آنها همراهی می‌کند، بسیار خوشحال بودند؛ اما این همه ماجرا نبود با آمدن تانک دوم صدای رگبار گلوله بلند و درگیری آغاز شد، عده زیادی از مردم در این روز به رگبار بسته شدند.

یکشنبه خونین مشهد
 10دی ماه 1357- خیابان بهار
روز بعد در صبحگاه، پادگان لشکر 77 آنچه بالا رفت، پرچم کینه و انتقام بود. فرماندهان با نمایش فیلم یا عکس نظامیان کشته شده دیروز، به سربازان، درجه‌داران و افسران القاء کردند که آنچه پیش روی آنهاست همین سرنوشت است؛ پس «بُکشید تا کشته نشوید.» وجود نظامیان را در دهم دی‌ماه لبریز از این انتقام پرورده بود که در خیابان‌های مشهد تخلیه شد. 300تن از اهالی مشهد در نهم و دهم دی‌ماه 1357 به شهادت رسیدند.
بر مبنای همین آمار، فاجعه نهم و دهم دی از نظر تقدیم شهید به انقلاب اسلامی و روی دیگر سکه، توحش حکومت محمدرضا پهلوی، رویدادی خونبارتر از 17 شهریور تهران بود.

 

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha