سخت‌‏ترین دورۀ زندگی امام هادی(ع) در زمان کدام خلیفۀ عباسی بود؟

سخت‌‏ترین دورۀ زندگی امام هادی(ع) در زمان کدام خلیفۀ عباسی بود؟

    به گزارش سراج24، «محمدحسین رجبی‌دوانی» محقق تاریخ اسلام و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) در بیانی به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت دهمین امام شیعیان گفت: امام هادی (ع) در سال ۲۵۴ هجری در سامرا به دست خلیفۀ جبّار عباسی «مُعتز عباسی» به شهادت رسید.

وی دربارۀ خلفای هم‌عصر امام هادی (ع) اظهار کرد: آن حضرت در دوران امامتشان با پنج خلیفۀ عباسی معاصر بودند که نخستین آنها «معتصم عباسی» برادر مأمون بود، در واقع هفت سال آغازین دوران امامت امام هادی (ع) با معتصم هم‌عصر بود.

این محقق تاریخ اسلام افزود: بعد از مرگ متعصم فرزندش «واثق» به خلافت رسید که او هم در سال ۲۳۲ از دنیا رفت و امام هادی (ع) پنج سال با او معاصر بود، اما سخت‏‌ترین دوران زندگی و بدترین رفتارها با امام هادی (ع) به عصر متوکل عباسی بر می‏‌گردد که او برادر واثق و فرزند دیگر معتصم است.

رجبی‌دوانی تصریح کرد: معتصم و واثق مانند مأمون از نظر فکری عقل‌گرا و پیرو فرقۀ معتزلۀ اهل تسنن بودند، اما متوکل بر خلاف آنها به جبریّون متمایل بود و جزو اهل حدیث به شمار می‌رفت، آنها گذشته از دشمنی‌هایی که با اهل‌بیت (علیهم‌السلام) داشتند، به خاطر دیدگاه‌های قشری که در اعتقادات و مذهب خود داشتند، با امام هادی (ع) مخالف بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تلاش‌های گستردۀ امامان پیشین باعث شد که مردم به تدریج به جایگاه رفیع امامت و ولایت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) آگاه شوند، از این روست که امام هادی (ع) در دوران امامتشان توانستند حقایقی از جایگاه والای ولایت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) بیان کند.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha