بازیگران اصلی برکناری تیلرسون

بازیگران اصلی برکناری تیلرسون

به گزارش سراج24 به نقل از روزنامه رای الیوم، با وجود گمانه زنی های زیاد در مورد دلایل اصلی برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا وجود دارد، اما توییت "عبدالخالق عبدالله" مشاور "محمد بن زاید" ولیعهد ابوظبی مبنی بر نقش مهم کشورش در این برکناری، سروصدای زیادی در صفحات اجتماعی به پا کرد.


این در حالی است که منابع خبری در مورد دلایل تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به برکناری تیلرسون به مسائلی مانند اختلاف نظر با او بر سر موضوعات متعدد و بیش از همه پرونده هسته ای ایران، بحران روابط با کره شمالی و نیز اختلاف محور سعودی با قطر اشاره داشتند.

نارضایتی محور سعودی از تیلرسون


بی تردید امارات، عربستان، مصر و بحرین دل خوشی از تیلرسون نداشتند و نارضایتی آنان پس از امضای توافق همکاری واشنگتن و دوحه به منظور مبارزه با تروریسم و از بین بردن منابع مالی آن افزایش یافت.


علاوه بر این تیلرسون در جریان سفر منطقه ای چندی پیش شاهد استقبال سرد ریاض و مخالفت عربستان و امارات با میانجیگری برای حل و فصل بحران با قطر بود.

با اینهمه برخی احتمال می دهند اختلاف بر سر چگونگی تعامل با کره شمالی عامل اصلی تصمیم ترامپ به برکناری تیلرسون بود و این چیزی است که خبرگزاری رویترز نیز به آن اشاره داشت.

در همین ارتباط باید در نظر داشت که ترامپ به دنبال ادامه فشار بر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی بود و از مواضع علنی تیلرسون مبنی بر حمایت از گفت وگو با کره شمالی راضی نبود زیرا گفت وگو به مثابه آمادگی آمریکا برای امتیاز دهی است.

تلاش بی وقفه محور سعودی برای برکناری تیلرسون


در این میان باید گفت امارات، عربستان، مصر و بحرین از هیچ تلاشی برای برکناری تیلرسون دریغ نکردند و توان مالی و شرکت های بزرگ روابط عمومی خود را که به مثابه امپراتوری قوی و دست بزن آنان است، در این خصوص به کار گرفتند.

بنابراین بعید نیست همین اقدامات موجب متزلزل شدن جایگاه و وضعیت تیلرسون شده به روند برکناری او سرعت بخشید وبه این ترتیب با برکناری او دوگانگی مواضع آمریکا در قبال بحران روابط محور سعودی با قطر پایان می یابد.


از دست رفتن متحد راهبردی قطر در دولت آمریکا


در این میان پرواضح است که قطر متحد راهبردی مهم خود یعنی تیلرسون را از دست داد، کسی که در حمایت از دوحه در ماه‌های گذشته پافشاری داشت و چک تبرئه آن از اتهام حمایت از تروریسم را صادر کرد؛ اتهامی که محور استراتژی دشمنانش بود.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

دختر ترامپ در آغوش نتانیاهو!+عکس

ترامپ: ایران در زمان برجام به دنبال تصرف خاورمیانه بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha