«سراج 24» گزارش می‌دهد

سرنوشت دو سریال بزرگ «سلمان فارسی» و «حضرت موسی(ع)» مشخص شد/ جهان اسلام در انتظار «الف ویژه»های ایران

سرنوشت دو سریال بزرگ «سلمان فارسی» و «حضرت موسی(ع)» مشخص شد/ جهان اسلام در انتظار «الف ویژه»های ایران

گروه فرهنگی سراج24: روز گذشته نشست خبری سید مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی همراه با مدیران شبکه‌های سیما برگزار شد. در این نشست اخبار مهمی راجع به برنامه‌های نوروزی تلویزیون گفته شد. از اینکه کلاه قرمزی به آنتن بر می گردد و بسیاری از ساخته‌های جدید و موفق سینمایی مثل «ماجرای نیمروز» و «ویلایی‌ها» از شبکه‌های سیما پخش می‌شود.

میرباقری در این نشست به سوال‌هایی درباره چالش‌های یک سال اخیر تلویزیون نیز پاسخ داد، چالش‌هایی از جنس توقیف برنامه ملک مطیعی، رفتن جناب خان، عدم پخش برنامه کتایون ریاحی در دورهمی و ... . اما یکی از جدی‌ترین سوال‌ها راجع به دو پروژه الف ویژه صدا و سیما پرسیده شد. پروژه‌هایی که آخرین تجربه‌اش در تلویزیون به «یوسف پیامبر» و «مختارنامه» محدود می‌شود. چند سالی است که نام دو پروژه سلمان فارسی و حضرت موسی(ع) سر زبان ها افتاده است. هربار زمانی برای آغاز ساخت و تولید عنوان می‌شد اما بعد از چند روز باز اوضاع به شرایط ساکن قبل یعنی همان بی پولی بر می‌گشت.

مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی روز گذشته خبر خوبی راجع به این دو پروژه داد. معاون سیمای رسانه ملی گفت:‌ «هم سریال سلمان و هم موسی تمام موانع ساختش از نظر مالی مرتفع شده و ما برای ساخت این 2 سریال کار را تضمین شده جلو می بریم، به طوری که تیم تولید هر 2 سریال مشغول کار هستند. من شب گذشته با آقای داود میرباقری درباره این موضوع صحبت کردم . امیدوارم اوایل نیمه دوم سال آینده پشت دوربین قرار بگیرد و کار را کلید بزند. میرباقری بر بخش حجاز سریال سلمان کاملا تسلط دارد و لوکیشن این بخش نهایی شده است. درباره بخش بیزانس هم 90 درصد انتخاب ها انجام شده و مرحله تیسفون هم در حال انجام است. این کارگردان حتی کست خود را نیز انتخاب کرده و در حال نهایی کردن آنهاست. پیش تولید این اثر به سنگینی انجام می شود تا زمان تولید کم باشد.»

این خبر بعد از چند سال دوباره نویدبخش روزهای خوب تلویزیون شد. حدودا 10 سال قبل بود که اولین قسمت از سریال «یوسف پیامبر» روی آنتن شبکه 1 سیما رفت.  سریالی که توانست بسیاری از مردم را جمعه هر هفته ساعت 22 پای تلویزیون بنشاند. همان روزها معروف شد که ساعت 22 جمعه‌‌ها، خیابان ها خلوت می‌شود چون بیشتر مردم ترجیح می‌دهند این ساعت را پای داستان قرآنی حضرت یوسف بنشینند.

در این 10 سالی که از اولین نمایش یوسف پیامبر گذشته است، این مجموعه تلویزیونی بارها از شبکه‌های مختلف سیما پخش شده است. در همین سال 1396 این سریال از شبکه تماشا پخش شد و بازهم مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرد. جذب مخاطب با سریال فرج الله سلحشور یک ادعا نیست بلکه سازمان صدا و سیما در ماه های پایانی سال، نتیجه نظرسنجی محبوب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی را منتشر کرد و مشخص شد که یوسف پیامبر با جدیدترین سریال سروش صحت یعنی «لیسانسه‌ها 2» رقابت جدی داشت و توانست دومین سریال پر مخاطب تلویزیون در سال 1396 شود!

این ماجرا فقط محدود به ایران نشد. یوسف پیامبر تبدیل به محصول با ارزش فرهنگی ایران شد و شهر به شهر و کشور به کشور مخاطبان جدیدش را پیدا کرد. سریال سلحشور اولین بار از شبکه الکوثر پخش شد و دیگر پس از آن چیزی جلودار آن نبود. مردم عراق، سوریه، لبنان، مصر و ... همه پای داستان زندگی حضرت یوسف نشستند و آن را تماشا کردند. احسن القصص قرآن با روایت فرج الله سلحشور توانست خیابان‌های عراق، لبنان و حدود 60 کشور دنیا را خلوت کند. قطعا هیچ مجموعه نمایشی، سریال و فیلم سینمایی ایرانی را نمی‌شود پیدا کرد که تا کنون این تعداد مخاطب ایرانی و بین المللی داشته باشد. کار سلحشور از مرزهای جغرافیایی گذشت و هنر ایرانی را اینبار در قالب سریال تلویزیونی به جهان اسلام نشان داد.

کارگردان پر زحمت سینمای ایران باقیات صالحات بسیار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت. او در سال‌های پایانی زندگی‌اش نگران این بود که پروژه جدیدش روی زمین بماند. در دیدار با رهبر انقلاب از پروژه ساخت سریال حضرت موسی(ع) سخن گفت و با بغض تاکید کرد نگران است از اینکه عمرش به ساخت این اثر کفاف ندهد. همین هم شد اما حالا سریال حضرت موسی(ع) ساخته می‌شود. دوباره آثار بین المللی تلویزیون ایران در جهان اسلام دست به دست خواهد شد.

اخبار مرتبط

برگزاری سلسله نشست‌های ما و آینده در تهران

کلیپ نوشت| داستان قانون صوت و تصویر فراگیر چیست

لشگرکشی صداوسیما به جشنواره فیلم فجر

0 نظر

ارسال نظر

capcha