دیدار ظریف با وزیر خارجه فرانسه در تهران

دیدار ظریف با وزیر خارجه فرانسه در تهران


به گزارش سراج24، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه که بامداد امروز (دوشنبه) در پاسخ به دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد، دقایقی قبل با حضور در محل وزارت امور خارجه کشورمان با ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی همچنین با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

شمخانی در این دیدار با استقبال از گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور بر ضرورت تسریع در رفع موانع باقیمانده در مسیر مبادلات بانکی در فضای پسابرجام تأکید کرد و اظهار داشت: منطق هر نوع توافق بین‌المللی صیانت همه طرف‌ها و جامعه جامعه جهانی از آن بوده و درخواست پایبندی از یک طرف و بی تفاوتی نسبت به نقض تعهدات طرف دیگر قابل قبول نیست.

 
وی با تاکید بر ضرورت تسریع در اجرای کامل تعهدات طرف‌های اروپایی در برجام افزود: عدم موفقیت توافقنامه برجام منجر به شکست اعتبار توافقات بین‌المللی و منطق گفتگو برای حل مسائل جهانی خواهد شد.

نماینده مقام معظم رهبری عنوان کرد: سیاست اروپا در امتیاز دهی به آمریکا برای باقی نگهداشتن این کشور در برجام نادرست و به معنای انفعال و تسلیم شدن در برابر بازی روانی ترامپ است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به حضور و فعالیت آزادانه گروه‌های تروریستی معارض جمهوری اسلامی ایران در فرانسه اظهار داشت: عدم مقابله پاریس با گروه‌های تروریستی حاضر در این کشور که در ترور هزاران نفر از مردم بیگناه کشور ما  دست داشته اند با مسئولیت بین‌المللی فرانسه در مقابله با تروریسم مغایرت داشته  و به طور قطع مقوم روند رو به توسعه روابط دو کشور نخواهد بود.

دریابان شمخانی تقویت توانمندی دفاعی ایران بویژه قدرت موشکی کشور را ضرورتی اجتناب ناپذیر در مسیر اجرای سیاست  بازدارندگی عنوان کرد و افزود: توان دفاعی ایران تهدید کننده هیچ کشوری نبوده و توسعه آن بدون تاثیر پذیری از مولفه‌های سیاسی، تابعی از نیازمندی‌های امنیتی و تهدیدات بالقوه کشور است.

این اولین سفر لودریان به تهران در این سمت است. پیش از این عنوان شده بود که لودریان در این سفر که بنا به دعوت ظریف انجام شده قرار است زمینه‌ سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به ایران را فراهم کند که در این خصوص بهرام قاسمی عنوان کرد که ریاست جمهوری اسلامی ایران به دعوت ریاست جمهوری فرانسه دیداری از پاریس داشت و ماکرون هم برای سفر به تهران دعوت شد، ولی هنوز تاریخی برای این سفر تعیین نشده و البته بارها در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایی که توسط مقامات فرانسوی ایراد شده گفته شده که بعد از دیدار وزیر خارجه فرانسه از تهران و انجام مقدمات لازم، رئیس جمهور فرانسه دیداری از تهران خواهد داشت.

قاسمی در عین حال گفت: البته باید منتظر ماند تا ببینیم در سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران در این خصوص چه تفاهماتی می‌تواند صورت پذیرد.

لودریان سومین وزیر خارجه فرانسه است که بعد از حصول برجام به تهران سفر می‌کند. پیش از او آیرو و فابیوس به تهران سفر کرده بودند.

«ژان مارک آیرو» وزیر خارجه فرانسه 11 و 12 بهمن 95  و به منظور برگزاری نخستین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی 2 کشور به تهران سفر کرد.

لوران فابیوس وزیر خارجه وقت فرانسه نیز هفتم مرداد 1394 به تهران سفر و دعوت فرانسوا اولاند رئیس جمهور سابق فرانسه را به روحانی برای سفر به پاریس ابلاغ کرد که این سفر (روحانی) بعد از یک بار تعویق، در نهایت هفتم بهمن 1394 انجام شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در اولین روز فصل تابستان (اول تیر 1395 ) و در سومین سفر دوره‌ای خود به قاره اروپا پس از اجرای برجام به پاریس سفر کرد و در این سفر با «جرالد لارشه» رئیس مجلس سنای فرانسه، «کلود بارتلونه» رئیس مجلس ملی دیدار کرد. وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود در فرانسه در کاخ الیزه مهمان فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه شد و در این دیدار در خصوص گسترش همکاری‌ها و مناسبات دوجانبه و همچنین مسائل منطقه‌ رایزنی کرد.

ظریف در ادامه با «ژان مارک آیرو» وزیر خارجه وقت فرانسه دیدار و در خصوص مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه‌ به رایزنی پرداخت.
منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

آغاز عملیات شهید سلیمانی با حضور نیروهای جهادی

بالاترین سطح وحدت در ایران مشاهده می‌شود

اجتماع بزرگ مردم تهران در «میدان انقلاب»

0 نظر

ارسال نظر

capcha