«سراج 24» گزارش می‌دهد

رکورد تاریخی گیشه سینمای ایران در روزگاری که هنرمندان از فشار مشکلات معیشتی شاکی‌اند/ بازیگران درجه 1 هم پیشنهاد بازی ندارند!

رکورد تاریخی گیشه سینمای ایران در روزگاری که هنرمندان از فشار مشکلات معیشتی شاکی‌اند/ بازیگران درجه 1 هم پیشنهاد بازی ندارند!

گروه فرهنگی سراج24: رکود اقتصادی و اوضاع متلاطم بازار سرمایه در سال‌های گذشته بسیاری از مشاغل و کاسبان را با مشکل جدی مواجه کرده است. سال 1396 با همه خبرهای خوب و بد و با همه بحران‌هایش به روزهای پایانی اش نزدیک می‌شود. از انتخابات ریاست جمهوری در ابتدای سال تا تور زلزله در ایران، حادثه برای نفت کش ایرانی سانچی، اغتشاش در دی ماه و سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج توانستند هر ماه از این سال را تبدیل به موقعیتی متمایز و بی بدیل کنند؛ موقعیتی بحرانی و تلاش جمعی برای مدیریت بحران.

1396 هرچند خبرهای خوبی هم داشت و اوضاع برای برخی بر وفق مراد بود اما وضعیت عمومی مردم در شکایت از اوضاع اقتصادی چیزیست که دیگر همگانی و مشترک است. در این میان،بلندپروازی‌های دولت با ارایه لایحه بودجه 97 و شوک تغییر قیمت حامل‌های انرژی و حذف 30 میلیون یارانه بگیر باعث شد تا بر اعتراض ها و شکایت های مردمی از اوضاع اقتصادی افزوده شود. البته کلیات لایحه بودجه 97 در شرایطی استثنایی و بی سابقه تصویب نشد تا تبدیل به یک رکورد از ابتدای انقلاب تا کنون شود. پس از آن و با اعمال تغییرات متعدد مورد نظر نمایندگان مجلس، کلیات لایحه تصویب و جزئیات آن هم بررسی شد که در نهایت بسیاری از نگرانی های مردم مرتفع شد؛ اما شوک های رسانه ای درباره گرانی های گسترده توانسته بود مردم را آزار دهد.

امسال نه تنها برای کسبه بازار و صاحبان مشاغل و حتی تولیدی‌ها که برای هنرمندان هم سال سختی بود. باید اذعان کرد که روزهای سخت هنرمندان ایرانی چند سالی هست که آغاز شده، درست از زمانی که سازمان صدا و سیما با مشکل جدی مالی و بودجه ای مواجه شد و سهم تولید آثار داستانی خوب و درجه یک در آن به حداقل رسید.

امروز هنرمندان بسیاری هستند که صحبت از مافیای کار در سینما و تلویزیون می کنند. در حقیقت کار و سفارش به قدری کم است که باید برای دلال های مافیای حق و حساب قائل شد تا بلکه هنرمندی بتواند مشغول به کار شود. این اوضاع فقط شامل هنرمندان درجه 2 و 3 نیست و حتی هنرمندان درجه 1 کشور نیز برای معیشت خود با مشکلات جدی مواجهند.

چند روز قبل رضا رویگری بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون کشورمان تاکید کرد که پس از بازی در سریال مختارنامه دیگر هیچ پول خوبی از سینما و تلویزیون به دست نیاورده است. او البته تایید کرد که پس از بازی در نقش کیسان ابوعمره، چند فیلم سینمایی بازی کرده است اما صراحتا گفت که هنوز مطالباتش را از تهیه کنندگان این فیلم ها دریافت نکرده است. رویگری تصریح کرده که دیگر هیچ پیشنهادی برای بازی در سینما و تلویزیون ندارد و اگر همایش‌های مناسبتی ارگان‌ها مثلا در ایام دهه فجر برگزار نشود، او حتی برای تامین نیازهای اولیه زندگی هم دچار مشکل می‌شود.

این صحبت‌ها در روزهایی پر حاشیه و خبرساز می‌شود که سینمای ایران رکورد تاریخی فروش بلیط را به ثبت رسانده است. 170 میلیارد تومان چیزی است که گیشه سینمای ایران توانسته است تا پایان بهمن 1396 به ثبت برساند. تحلیل این عدد و مقایسه آن با جدول فروش سینمای کشور نشان می دهد که 102 میلیارد تومان متعلق به فروش 7 فیلم کمدی  بوده است و 15 فیلم بعدی در جدول فروش، مجموعا 46 میلیارد تومان فروش داشته اند. 60 فیلم باقی مانده نیز مجموعا 22 میلیارد تومان در گیشه سینمای ایران بلیط فروخته اند که این به معنای ضرر مالی و باخت اقتصادی برای حداقل 60 فیلم سینمایی کشور است. در چنین شرایطی حتما اوضاع کمدی‌بازهای شناخته شده این روزها سکه است اما مابقی هنرمندان ایرانی با تمام اعتبار هنری و مردمی که کسب کرده‌اند اوضاع معیشتی بسیار نامناسبی دارند.

اخبار مرتبط

اشک سلبریتی‌ها برای اشرار

اینجا نه خبری از سلبریتی است و نه دکورِ آنچنانی!

از برخورد تلویزیون تا سلبریتی‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha