حاشیه‌سازی بی‌ثمر پاریس

حاشیه‌سازی بی‌ثمر پاریس

به گزارش سراج24، حمیدرضا آصفی طی یادداشتی در جام جم نوشت:

سفر وزیر خارجه فرانسه به کشورمان در مقطعی بسیار حساس و همزمان با تحولات مهمی در منطقه صورت می‌گیرد. پیش از این نیز ژان مارک ایرو وزیر خارجه قبلی فرانسه در تاریخ 12 بهمن 95 به ایران سفرکرده بود که نتایج مفیدی را به همراه داشت.

فرانسه اکنون در دوران آقای مکرون به‌سر می برد که فارغ از وابستگی‌ها به حزب سوسیالیست و یا گلیست‌ها، سیاست‌های خاصی را در قبال کشورمان پیش گرفته، هرچند پیشتر جمهوری اسلامی ایران تجربه همکاری با این دو حزب را داشته است. البته این روابط همواره با فراز و فرودهایی همراه بوده است و در برخی مواقع سیاست‌های نسنجیده فرانسه کام این روابط را تلخ کرده است. اکنون انتظار می‌رود در دوران آقای مکرون صفحه جدیدی میان دو کشور گشوده شود.

از موضوعات قابل توجه در سفر وزیر خارجه فرانسه علاوه بر موضوع برجام، تحولات در منطقه و آنچنان که فرانسوی ها اعلام کرده‌اند برنامه دفاعی ایران است. اگر آقای لودریان به دنبال یک سفر موفقیت‌آمیز است باید از مباحثی که پاسخ آن از پیش روشن است پرهیز کند و به جای آن بر موضوعاتی که می‌تواند حضور موثر فرانسه را در منطقه به همراه داشته باشد تمرکز کند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرتمندترین کشور منطقه، با حضور و نفوذ سازنده خود در این منطقه می‌تواند فرانسه را در بازگشت به جایگاه قبلی خود در لبنان کمک کند. این ظرفیت برای فرانسه مهم‌تر از آن است که بخواهد وقت خود را بی‌جهت به موضوعاتی مانند فعالیت‌های دفاعی ایران معطوف کند.

منطقه در ماه های آینده شاهد تحولات مختلفی خواهد بود، سفر نتانیاهو به آمریکا و در کنار آن سفر ولیعهد عربستان به انگلیس و آمریکا همه در همین جهت تفسیر می شود، جمهوری اسلامی ایران نیز می تواند از ظرفیت گسترده فرانسه به عنوان عضو موثر در شورای امنیت بهره‌برداری لازم را به عمل آورد.

از سوی دیگر فرانسه باید بداند چنانچه در عمل و گفتار نسبت به حفظ برجام تلاش نکند اروپا بیش از جمهوری اسلامی ایران بویژه به جهت اعتبار و فرصت های اقتصادی متضرر خواهد شد.

وزیر خارجه فرانسه با نگاهی به ریشه های مشترک فرهنگی دو کشور در صورت موفقیت این سفر می تواند از این ظرفیت‌ها در جهت منافع طرفین استفاده کند.

متاسفانه اروپا و همچنین فرانسه در روزهای اخیر در دام آمریکا گرفتار شده‌اند. بیانیه اخیر فرانسه، آلمان، انگلیس و ‌آمریکا علیه کشورمان بیانیه‌ای نسنجیده و غیرقابل قبول این چهار کشور علیه ایران و نمونه‌ای از سیاست‌های غلط اروپا و فرانسه است.

انتظار می‌رود آقای لودریان پس از این سفر با آگاهی از دیدگاه مسئولان کشورمان به گونه‌ای عمل کند که سیاست‌های ترامپ و آمریکا تعدیل شده و به جای تهدید و باج‌خواهی در مورد برجام به آن پایبند بوده و احترام بگذارد.

طرح مسایل و موضوعات حاشیه‌ای و مناقشه‌برانگیز کمکی به توفیق این سفر نمی‌کند. ایران مایل به گسترش همکاری همه جانبه با فرانسه است و این بر عهده پاریس است که استقلال سیاسی خود را عملا اثبات کند.

اخبار مرتبط

در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شده است/ مورا امروز ایده‌هایی را مطرح کرد که پاسخ آن نیازمند بررسی جامع است

سخنگوی وزارت امور خارجه: منطقه ما به جای ائتلاف‌های پوشالی نیازمند همکاری منطقه‌ای است

احضار کاردار موقت سفارت آرژانتین به وزارت خارجه

0 نظر

ارسال نظر

capcha