علت توقف تماس‌های نظامی بین روسیه و ناتو چیست؟

علت توقف تماس‌های نظامی بین روسیه و ناتو چیست؟

به گزارش سراج24، "الکساندر گروشکو" معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده سابق این کشور در مقر ناتو در گفت‌وگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) عملا هر نوع همکاری نظامی خود با روسیه را متوقف کرده و حاضر نیست مذاکرات سازنده ای در چارچوب شورای روسیه-ناتو، صورت بگیرد. بجای آن، بلوک ناتو خط مشی «تقویت مواضع خویش در شرق اروپا برای مقابله با تهدیداتی که اصلا وجود ندارد» را در پیش گرفته است.

این در حالی است که یک مقام آگاه در مقر ناتو به این روزنامه گفته است که این بلوک سیاسی-نظامی آمادگی دارد تا «روابط عادی» با مسکو داشته باشد، به این شرط که روسیه رفتارهای خود را تغییر دهد.  

فعالیت‌ها برای فراهم سازی مقدمات برگزاری نشست شورای روسیه-ناتو که قرار بود در ماه جولای سال 2017 برگزار شود، کاملا متوقف شده است. الکساندر گروشکو در این باره توضیح داد که طرف روسی هیچ ممانعتی در این رابطه ایجاد نکرده است، ولی مقامات ناتو هیچ موضوعی که بتواند اوضاع کنونی در روابط دوجانبه را بهبود ببخشد، پیشنهاد نداده اند. وی توضیح داد: «ما کاملا آماده مذاکره هستیم. ولی ناتو عملا تمامی اقدامات خود در مناطق شرق اروپا را برای مقابله با تهدیداتی که اصلا موجود ندارد، تقویت کرده  و در چنین شرایطی، منافع مشترک برای همکاری دو طرف دیگر از بین رفته است.»

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد که رهبران ناتو بسیار مایل هستند بگویند که ضرورت دارد تا اوضاع ثبات یابد و از هر نوع تهدید نظامی خطرناک ممانعت شود، ولی در عین حال هیچ اقدامی برای ازسرگیری روابط عادی در راستای همکاری‌های نظامی با مسکو انجام نمی دهند.

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: «در حال حاضر کاملا قابل درک است که هیچیک از سازمان‌های بین‌المللی، حتی بلوکی قدرتمند مانند ناتو مایل نیست خود را در تامین امنیت ناتوان بنامد. ولی تنها همکاری‌های برابر با همه نقش آفرینان جهانی، از جمله روسیه، می تواند باعث بهبود اوضاع امنیت بین‌المللی شده و از عهده مقابله با تهدیدات چندین جانبه جهانی برآید.»
دستور کار احتمالی برای برگزاری شورای روسیه-ناتو

این در حالی است که یک مقام آگاه در ناتو به روزنامه «ایزوستیا» گفته است: پیمان آتلانتیک شمالی حاضر است شورای روسیه-ناتو بطور موقت و بدون اینکه نماینده دائم جدیدی از طرف روسیه تعیین شود، برگزار شود. ولی زمان مشخصی برای برگزاری چنین نشستی وجد ندارد.

این در حالی است که مهمترین مانع برای ازسرگیری گفت‌وگوها، دستور کار این نشست است. منابع خبری این روزنامه در محافل دیپلماتیک روسیه به این روزنامه گفته‌اند: « بدون تردید، یکی از مهمترین موضوعات کنونی مبارزه با تروریسم بین المللی است. کاهش نفوذ گروه‌های تندرو به نفع همه جامعه جهانی است. بررسی اوضاع در سوریه و افغانستان نیز ضروری است.

موضوع مهم دیگر شفافیت اقدامات نظامی و کاهش خطرات برای روابط روسیه و ناتو است. ضمنا بحران اوکراین و وخامت اوضاع در شبه جزیره کره را نیز نباید نادیده گرفت. موضوعی مانند تقویت ساختارهای ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و گسترش ناتو با عضویت کشورهای جدید در این بلوک نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. همه این مسائل، موضوعاتی هستند که باید مورد تبادل نظر قرار گرفته و در مورد آنها به توافق دست یافت.»
بروکسل برقراری مجدد همکاری‌ها را به اقدامات مسکو مرتبط دانسته

یک مقام دفتر مطبوعاتی ناتو به روزنامه «ایزوستیا» گفته است: «جنبه روابط پیمان آتلانتیک شمالی با روسیه و تمایل برای ازسرگیری همکاری‌ها به تغییر مشخص و سازنده در اقدامات مسکو بستگی دارد و طرف روسی باید پایبندی خود به تعهدات خویش بر اساس حقوق و ضوابط بین المللی را نشان دهد.» به گفته وی، تا زمانی که این مسئله تحقق نیافته، مقامات ناتو نمی توانند روابط عادی با روسیه داشته باشند.

برغم این اظهارات، تهدیدات مشترک از جانب تروریسم بین‌المللی و جنایات سازمان یافته، بی ثباتی اوضاع در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) و شبه جزیره کره، در هر صورت مقامات ناتو را مجبور کرده تا از ادامه تماس‌های سیاسی با روسیه حمایت کنند و "ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو، خود در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ که به تازگی برگزار شده بود، به این واقعیت اعتراف کرده است.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

واکنش روسیه به تهدیدهای ترامپ درباره برجام

مسکو معامله‌ای در مورد اسد با آمریکا نخواهد کرد

تهران و مسکو ۱۴ سند همکاری امضا کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha