خود را در معرض آفتاب قرار ندهید

خود را در معرض آفتاب قرار ندهید

به گزارش سراج24، دکتر محمد فتوحی درباره سرطان و بیماری‌های پوست، افزود: سرطان پوست یکی از شایع ترین تومورهایی ست که انسان به آن مبتلا می شود. این نوع سرطان معمولا در آمارهای سرطان در نظر گرفته نمی شود، زیرا کشنده نیست.

وی ادامه داد: تنها موردی از سرطان پوست که منجر به مرگ و میر می شود، ملانوم است که از سلولهای رنگدانه‌ای پوست ایجاد می شود. خوشبخاته این نوع از سرطان پوست در ایران، علی‌رغم اینکه کشور آفتاب‌خیزی است شیوع بسیار کمی دارد زیرا مردمانش پوشش مناسبی دارند.


فتوحی تصریح  کرد: ملانوم در کشورهای غربی و استرالیا که بیشتر در مواجه با آفتاب هستند، رخ میدهد. افرادی که دوش آفتاب میگیرند، ساعتهای طولانی را لب ساحل می‌گذرانند و پوشش لباس کمتری دارند، در معرض خطر این نوع سرطان هستند. بطوریکه در سال۲۰۱۵ در آمریکا، بیش از ۷۵هزار مورد ابتلا به ملانوم دیده شده که تقریبا معادل است با کل افرادی که در ایران به سرطانهای مختلف مبتلا می‌شوند.

وی افزود: آمار دقیقی از افرادی که در ایران به سرطان پوست مبتلا می شوند نداریم ولی تومورهای bccو scc بسیار شایع تر از ملانوم هستند که کشندگی بالایی ندارند.

این متخصصص رادیوآنکولوژی اظهار کرد: یکی از علت هایی که افراد به سرطان پوست مبتلا می شوند مواجهه مستقیم با آفتاب است، اگر چه تماس با مواد شمیایی  و برخی سندورم های ارثی نیز می توانند زمینه ساز این نوع از سرطان باشند.

فتوحی توصیه کرد: راه پیشگیری این است که کمتر با عوامل ایجادکننده این نوع سرطان مواجه شویم. به عنوان مثال کسانی که در معرض آفتاب هستند، کشاورزان و افرادی که در فضاهای باز کار می‌کنند سعی کنند از کلاههای لبه دار استفاده کنند و افرادی که به کوهنوردی یا دریا می‌روند سعی کنند از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کرده و خود را بپوشانند تا خطر ایجاد سرطان پوست، ملانوم و انواع بیماری های پوستی کاهش یابد.

این متخصص رادیوانکولوژی گفت: ویتامینD به مقدار کم از طریق آفتاب به بدن جذب می‌شود و میزان آن خیلی قابل توجه نیست، ساخت ویتامینD بیشتر از طریق خوراکیهایی نظیر فرآورده های گوشتی ایجاد می‌شود. افرادی که گیاهخوار هستند نیز به کمبود ویتامینD دچار می شوند که می بایست از مکمل استفاده کنند. در کشور ما کمبود ویتامینD در میان مردم به خصوص در زنان بسیار شایع است که لازم است که این کمبود با اصلاح رژیم های غذایی و مصرف مکمل جبران شود.

وی در آخر افزود: صرف بدست آوردن ویتامین‌D باعث نمی شود که ما خود را در معرض آفتاب بگذاریم و خطرات ناشی از اشعه UV آفتاب که باعث سرطان و بیماری های پوست، پیری و چین و چروک پوست می‌شود را تحمل کنیم.
منبع: مهر
 

اخبار مرتبط

عکس روز نشنال جئوگرافیک

غروب آفتاب از نمایی متفاوت+عکس

ژست های زیبا و نحوه عکاسی در غروب آفتاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha