تحلیل ابراهیم اصغری از کیفیت جشنواره فیلم فجر:

دور شدن از مفاهیم ارزشی، از ایده‌آل‌ها دورمان می‌کند

دور شدن از مفاهیم ارزشی، از ایده‌آل‌ها دورمان می‌کند

 

به گزارش «سراج24»، ابراهیم اصغری  با بیان اینکه کیفیت و شکل اجرایی جشنواره نسبت به سال‌های قبل بهتر بود، گفت: با توجه به اینکه محل ثابتی به عنوان کاخ جشنواره برای جشنواره فیلم فجر تعلق گرفته بود، می‌توان گفت این مورد یکی از نقاط مثبت جشنواره امسال بود.
 
تهیه‌کننده فیلم «او خوب سنگ می‌زند» در مورد داوری‌ها  نیز گفت: متاسفانه مساله داوری سال‌ها است که گریبانگیر جشنواره‌های ما شده است. داوری‌ها صرفا با نگاه فنی و هنری انجام نمی‌شود و اجتناب ناپذیر است که نگاه و سلیقه داوران در آراء دخالت دارد هرچند که هرکسی به این سمت در جشنواره حضور داشته باشد نگاه و سلیقه‌اش را دخالت می‌دهد و این شاید یکی از مشکلات داوری‌ها باشد که ما در طول این سی‌سال شاهد آن بوده‌ایم، ضمن اینکه در سال‌هایی نقاط قوت آن بیشتر بوده و در سال‌هایی هم کمتر بوده است مخصوصا زمانی‌که داوری‌ها با یک نگاه روشنفکرانه‌ای به دور از توجه ویژه به مفاهیم و مضامین  انجام می‌شود می‌تواند در آینده سینمای ایران را به مسیری سوق دهد که مسیر  ایده‌آلی برای سینمای ایران نباشد.
 
وی در مورد عملکرد محمدرضا عباسیان در جشنواره امسال گفت: عمکرد عباسیان خوب بود و  می‌تواند نمره قبولی بگیرد اما در مورد  داوری‌ها چیزی که منتقل می‌شود این است که متاسفانه بعد از داور ی‌ها کمتر شاهد بودیم که آنها پاسخگوی داوری‌هایشان باشند و اینکه برای  مخاطب و سینماگران تجزیه و تحلیل کنند که فلان فیلم اگر رای آورده دلایلش چه بوده یا اگر رای نیاورده دلایلش چه بوده است و بر اساس پایه و اساس علمی و هنری سنجیده شود. اگر به صورت شخصی  هم کسی با داوری صحبت کرده و گلایه‌مند بوده است داورها این را معطوف کردند  به فشاری که از طرف جشنواره و دبیر جشنواره به آنها وارد شده است .
 
اصغری در ادامه گفت: با توجه به سابقه‌ای که از دوستان سراغ داریم  این موضوع شفاف‌تر بیان شود تا سوء تفاهمی برای سینماگران و مخصوصا امسال که سینماگران جوان داشتیم، نماند. با توجه به اینکه عباسیان عملکرد خوبی داشته است به شکلی این بحث را برای سینماگران باز کنند و به بخش داوری توجه ویژه‌ای شود.
 
این تهیه کننده در مورد کیفیت فیلم‌ها نیز توضیح داد:کیفیت فیلم ها خوب بود ضمن اینکه بخشی از فیلم‌ها مخصوصا فیلم اولی‌ها با نگاه جدیدی ساخته شده بود که نگاه خوبی بود اما اینکه این‌ها  بتواند در زمان اکران با مخاطب ارتباط خوبی برقرار کند ظاهرا با این مخاطبی  که امروز وجود دارد این امکان وجود ندارد که در گیشه موفق باشند.

اخبار مرتبط

برنامه تلویزیونی آیین اختتامیه دهمین جایزه سینمایی ققنوس

وقتی لکنت، فریاد «مصلحت» را در گلو نگه می‌دارد

روایت دیده نشده از «منصور» ارتش

0 نظر

ارسال نظر

capcha