فیلم «حکمی برای جنین» بزودی در دستان تهیه‌کنندگان خارجی!

فیلم «حکمی برای جنین» بزودی در دستان تهیه‌کنندگان خارجی!

 

به گزارش «سراج24»، فیلم سینمایی داستانی «حکمی برای جنین» که  با نویسندگی و کارگردانی عابدین مهدوی از اوایل سال گذشته مرحله پیش تولید خود را در سه کشور ایران، عراق و سوئیس آغاز کرد، در مسیر تهیه‌کنندگی و اجرائی با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با مشکلات فراوان و زیادی روبرو شده بود که باعث شد دست آخر این کارگردان به دلیل عدم حمایت صحیح مالی این مرکز، از ادامه همکاری با این مرکز خودداری کند.
 
این پروژه که یک اثر سینمایی بین‌المللی محسوب می‌شود، روند تولید و کیفیت ساخت آن از اولویت‌های این کارگردان محسوب می شده است که عدم حمایت مالی مناسب و تبعیض در حمایت مالی از این پروژه در کنار دیگر پروژه‌های این مرکز و معاونت سینمایی، باعث گردد تا ماه گذشته به طور رسمی در میان کشمکش‌های اداری، این کارگردان و تیم تولید وی از ادامه همکاری با این مرکز ممانعت و پروژه به طور کامل متوقف شود.
 
اما آنچه که در این مدت بسیار مهم جلوه کرد، علاقه فراوان چندین تهیه‌کننده خارجی و اروپایی برای جذب این فیلمنامه و این کارگردان جوان بوده است که در کنار پوشش‌های خبری فراوان رسانه‌های خارجی از شروع و آغاز به کار این پروژه همراه با انرژی فراوان، مورد سوال قرار گرفت که این کارگردان از قطعی کردن قرارداد خود با آنان امتناع ورزیده و علاقه خود را به ساخت این فیلم در ایران ذکر کرد.
 
اما آنچه که به تلخی رخ داد، در آخرین جلسه شورای پروانه ساخت فیلم‌های سینمایی در معاونت سینمایی از صدور پروانه ساخت برای این فیلم و این کارگردان با تهیه‌کنندگی جدید استاد هوشنگ توکلی، مخالفت می‌شود و دلیل این مخالفت نیز صرفاً دلیل عجیبِ ناشناخته بودن کارگردان و اینکه این کارگردان نمی‌تواند این فیلم را بسازد بیان می‌شود که گویا خصومت‌های شخصی برخی مسئولین مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز در این مخالفت بی‌تاثیر نبوده است.
 
به گفته خود کارگردان، این موضوع ناراحتی و ناامیدی کامل تیم اجرائی و هنری داخلی و خارجی این پروژه را در بر داشته و باعث شده تا وی در طی هفته جاری پس از مشورت با مشاوران خارجی خود به یکی از تهیه‌کنندگان خارجی جواب مثبت داده و پس از قرارداد توسط تیم خود به ادامه این پروژه سینمایی در خارج از کشور بپردازد.
 
فیلمنامه فیلم داستانی «حکمی برای جنین» که بخش‌هایی از آن به صورت مستند تهیه می‌شود مشتمل بر بیش از 170 سکانس بوده که در سه کشور ایران، عراق و سوئیس ، تهیه و تصویربرداری می‌شود که با وجود این وضعیت پیش آمده مشخص نیست چه ماجرایی برای بخش‌های ایران این فیلم رخ خواهد داد و احتمال حذف این بخش‌ها بسیار قوت خواهد گرفت.
 
داستان این فیلم، ماجرای نوزادان و کودکان عراقی است که در اثر جنگ و درگیری‌های اخیر در شهر فلوجه و تکریت بر اثر بمب‌های استفاده شده خاص، ناقص‌الخلقه و یا مرده به دنیا می‌آیند و خانواده‌های آن‌ها با مشکلات فراوانی روبرو هستند. در این فیلم عده‌ای با به خطر انداختن جان خود، حقیقت تلخ پیش آمده برای این کودکان را بازگو کرده و عده‌ای از پزشکان نیز تلاش می‌کنند تا بتوانند جان این کودکان را حفظ کنند.
 
بنابراین گزارش، عابدین مهدوی که پیشتر او را به عنوان عکاس و مستند ساز کودکان جنگ او را می‌شناسند، از سال 2002 تاکنون با حضور در بیش از شانزده کشور جنگ زده و بحران‌های گوناگون بین‌المللی همچون سیل و زلزله و قحطی، بیش از 23 فیلم کوتاه و بلند  مستند و 6 فیلم مستند بلند سینمایی را با موضوع کودکان جنگ و بحران تهیه و کارگردانی کرده است.
 
وی تاکنون چندین نمایشگاه عکس بین‌المللی در کشورهای نظیر فرانسه، سوئد، سوئیس و آمریکا داشته و از سوی چندین ارگان بین‌المللی ضد جنگ و فعال در زمینه حقوق بشر بین‌المللی مورد تقدیر قرار گرفته است. وی همچنین عضو رسمی انجمن بین المللی خبرنگاران بدون مرز است و بخش‌های زیادی از این فیلمنامه نیز بر اساس شواهد و دیده‌های شخص کارگردان در طی سفرهای کاری خبری و عکاسی وی نگاشته شده است.
 
«خوش آمدید به موگادیشو» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی عابدین مهدوی به عنوان آخرین ساخته وی با موضوع جنگ و بحران قحطی در سومالی در سال گذشته در پنجمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران (سینما حقیقت) برنده بهترین فیلم مستند بخش سیاسی و کاندید بهترین فیلم مستند بلند سینمایی گردید، کودکان مقدس،بازگشت یک بومی، نسل درد، فرزندان انقلابی، هائیتی زنده است و چرا جنگ از دیگر ساخته‌های بلند سینمایی این کارگردان جوان است.

اخبار مرتبط

داستان شهیدی که از کار فرهنگی خسته نمی‌شد

اعلام آمادگی ۸ فیلم برای اکران نوروزی

روایت مهدی فخیم‌زاده از سینمای دینی

0 نظر

ارسال نظر

capcha