«سراج 24» گزارش می‌دهد

همه حاشیه‌های جشنواره سینمایی برلین/ اعتراض سلبریتی‌ها به حکومت ایران و مصاحبه با همجنسگرایان هم جایزه نیاورد

همه حاشیه‌های جشنواره سینمایی برلین/ اعتراض سلبریتی‌ها به حکومت ایران و مصاحبه با همجنسگرایان هم جایزه نیاورد

گروه فرهنگی سراج24: جشنواره بین المللی فیلم برلین چند روز قبل به کار خودش پایان داد و خرس‌های این جشنواره، برگزیدگانشان را شناختند. حاشیه‌های برلین برای ایران از همان روزهای ابتدایی شروع شد و همچنان ادامه دارد. بار اصلی حاشیه‌ها برای کشورمان گردن دو فیلم خوک و هجوم افتاد.

خوک به کارگردانی، تهیه کنندگی و نویسندگی مانی حقیقی توانست به جشنواره فیلم برلین برسد و اکران شود. نشست خبری این فیلم بسیار بیشتر از خود فیلم خبر ساز و حاشیه ساز شد. لیلا حاتمی بازیگر این فیلم در جملاتی بی سابقه تاکید کرد که از برخورد حکومت ایران با معترضان عمیقا شرمنده است. او این حرف ها را در شرایطی مطرح کرد که همزمان با اکران خوک در برلین، تعدادی از دراویش فرقه نعمت اللهی در منطقه پاسداران تهران اقدام به آشوبگری، تخریب اموال عمومی، تخریب خودروهای مردم، ورود به خانه‌ها و تخریب اموال مردم کردند. در جریان مبارزه با اغتشاش گران، 3 پلیس و 2 بسیجی با وضع فجیعی به شهادت رسیدند.

حرف‌های لیلا حاتمی خیلی زود در رسانه‌های ایران و دنیا بازتاب پیدا کرد. او خودش تاکید کرد که این اولین موضع گیری سیاسی است، هرچند این گفته چندان دقیق هم نیست و پیش از این، موضع گیری‌های غیر سینمایی حاتمی سابقه داشته است. 2 سال قبل چند خبرنگار در پشت صحنه ضبط فیلم سینمایی «رگ خواب» حاضر شدند. لیلا حاتمی یکی از بازیگران این فیلم است. خبرنگارها با لیلا حاتمی درباره نقشش در این فیلم سینمایی پرسیدند و جزئیات قصه را جویا شدند اما حاتمی با عصبانیت و داد و بیدادی بی سابقه به آنها گفت که «سوال جالب» بپرسند. او با لحنی غیر محترمانه پاسخ سوال های مشخص خبرنگاران ایرانی را داد اما حالا در نشست خبری فیلم خوک درباره برخورد حکومت ایران با معترضان داخلی صحبت می‌کند؛ آنهم محترمانه و به آرامی!

 در همان نشست خبری، مانی حقیقی کارگردان و تهیه کننده فیلم هم صحبت کرد. او از سانسور در ایران گفت و البته تاکید کرد که حالا با یک فیلم سینمایی در جشنواره برلین حاضر شده و دوست دارد درباره فیلم و چگونگی ساختش صحبت کند. حقیقی گفت دوست دارد پاسخ سوالات منتقدان و کسانی که فیلمش را دیده اند بدهد نه اینکه درباره وضعیت ایران و ایرانی صحبت کند!

ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره گذشته فجر هم توییتی منتشر کرد و آرزو کرد کاش فیلمسازی ایرانی در برلین از حمایت دولتمردان آلمانی از صدام حسین و رژیم بعث عراق صحبت کند و پای بمب‌های شیمیایی آلمانی که بر سر مردم ایران ریخته شد را وسط بکشد. داروغه زاده اما حرف‌های حقیقی را هم تایید کرد و گفت که او هم خوب صحبت کرده است.

همه حاشیه های جشنواره برلین برای ایران محدود به فیلم خوک نبود. فیلم هجوم ساخته شهرام مکری  نیز نامزد دریافت جایزه همجنسگرایانه تِدی در حاشیه جشنواره برلین شد. عجیب تر آنکه شهرام مکری با دوربین برگزارکنندگان این جایزه مصاحبه تصویری کرد و درباره محتوای فیلم و موضوع این جایزه صحبت کرد!

اختتامیه جشنواره برلین و جایزه تِدی برگزار شد. نه فیلم خوک و نه هجوم هیچکدام نتوانستند جایزه‌ای از این جشنواره کسب کنند. سلبریتی‌ها با همه خدماتشان به رسانه‌های غربی و غرب دوستان، حتی شایسته تقدیر در برلین هم نشدند.

اخبار مرتبط

برداشت| سید محمود رضوی: کنارکشیدن رامبد از تولید خندوانه، یعنی فاصله‌گرفتن از مردم!

درگوشی حرف زدن کارگردان مرد سینما با لیلا حاتمی+عکس

مانی‌حقیقی برای امثال شهاب اسفندیاری تره هم خرد نخواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha