توضیحات اورژانس تهران :

حادثه ای که در دیدار پرسپولیس به فاجعه نینجامید!/ آیا آمبولانس در آزادی نبود؟!

حادثه ای که در دیدار پرسپولیس به فاجعه نینجامید!/ آیا آمبولانس در آزادی نبود؟!

به گزارش سراج24 سه شنبه شب و دقایقی پس از دیدار تیم های پرسپولیس و نسف قارشی که با برد 0-3 نماینده کشورمان به پایان رسید یکی از عوامل اجرایی برگزاری این مسابقه دچار حادثه و کام عوامل برگزاری تلخ شد!

بر اساس این گزارش، در حالی که هنوز برانکو ایوانکوویچ برای رفتن به کنفرانس خبری پس از بازی رختکن تیمش را ترک نکرده بود "جمشیدی فر" یکی از پرسنل سازمان لیگ فدراسیون فوتبال بر اثر زمین خوردن روی پله های منتهی به تونل کناری استادیوم از ناحیه سر دچار شکستگی و خونریزی شد!

    شدت این برخورد در حدی بوده که مصدوم بلافاصله از هوش رفته و افرادی که در محل حضور داشتند به دنبال عوامل اورژانس و امداد و نجات بودند ولی طبق اعلام مسئولان سازمان لیگ هیچ آمبولانسی در نزدیکی محل حادثه حضور نداشته است.

فتاحی معتقد است عوامل امدادی باید آخر از همه ورزشگاه را ترک کنند
*فتاحی: فیفا گفته عوامل امدادی باید بمانند

سعید فتاحی مسئول کمیته برگزاری مسابقات سازمان لیگ در این باره به مشرق گفت:

    «عوامل اجرایی و اتومبیل های امدادی طبق قوانین فیفا تا پیش از تخلیه کامل ورزشگاه از مردم و اعضای تیم های فوتبال و داوری نباید استادیوم را ترک کنند اما در آن زمان آمبولانسی در اطراف زمین مسابقه وجود نداشت».

*بهمنی: باید در برخی مسایل تجدید نظر شود

در همین ارتباط با حجت اله بهمنی مسئول روابط عمومی سازمان لیگ هم حرف زدیم که اظهار داشت:

    «خوشبختانه دکتر علی پورمند رییس دپارتمان هیأت پزشکی استان تهران با حضور به موقع در محل، همه اقدامات لازم را انجام دادند ولی این حادثه که شکر خدا به خیر گذشت باعث شد تا از این پس تمهیدات جدی تری برای استقرار اتومبیل های امدادی در ورزشگاه تا قبل از تخلیه کامل استادیوم صورت بگیرد».

*معاونت فنی اورژانس: آمبولانس ها نرفته بودند!

اما دکتر سید رضا معتمدی معاونت فنی اورژانس استان تهران این موضوع که در هنگام وقوع حادثه آمبولانسی در مجموعه ورزشی آزادی حضور نداشته را به کل تکذیب کرده و به مشرق گفت:

    «استقرار 4 دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس اورژانس و یک خودروی فرماندهی با 12 تکنسین از ساعت 14:30 حدود یک ساعت و 45 دقیقه پیش از شروع بازی در استادیوم ثبت شده است».

معاونت فنی اورذژانس تهران همه شایعات را تکذیب کرد

وی ادامه داد:« پس از پایان بازی و طبق دستورالعملی که وجود دارد همه آمبولانس ها برای پوشش تماشاگرانی که در حال خروج ممکن است به هر دلیلی دچار حادثه شوند بیرون از استادیوم محل برگزاری بازی مستقر بودند. آنهایی که گفتند آمبولانس ها ورزشگاه را ترک کردند می توانند از طریق دستگاه GPS نصب شده روی خودروها یا دوربین های مجموعه به این موضوع پی ببرند که هیچ آمبولانسی تا قبل از حادثه از ورزشگاه خارج نشده بوده است. این اتفاق هم 45 دقیقه پس از پایان بازی رخ داده است».
*دکتر معتمدی: اورژانس یک دقیقه و نیم بعد روی سر مصدوم بود!

معاونت فنی اورژانس استان تهران در این باره که همکارانش از چه طریق درباره این اتفاق مطلع شده اند به مشرق گفت:

    «مستندات این اتفاق موجود است. بلافاصله پس از زمین خوردن کارمند سازمان لیگ یک نفر هراسان به طرف همکاران من مستقر در آمبولانس دویده و فریاد می زده که به کمک نیاز است. با توجه به محل وقوع حادثه و شلوغی مسیر، همکاران من درست یک دقیقه و 30 ثانیه پس از اطلاع از این اتفاق خودشان را بالای سر مصدوم حادثه دیده رسانده و اقدامات لازم را شروع کرده اند».

نماینده هیأت پزشکی استان تهران گفت آمبولانسی در ورزشگاه نبود!
*دکتر پورمند: همه آمبولانس ها رفته بودند

دکتر علی پورمند رییس دپارتمان هیأت پزشکی استان تهران که در دیدار پرسپولیس – نسف قرشی حضور داشت در پاسخ به این پرسش مشرق، که چطور از موضوع مطلع شده است و چه اقدامی کرده گفت:

    «این اتفاق 35 دقیقه پس از پایان بازی رخ داد! در حالی که همه ورزشگاه را ترک کرده بودند و خود من هم سوار بر اتومبیلم از پارکینگ بیرون آمده و می خواستم از بین جمعیت رد شوم که از طریق تلفن همراهم فهمیدم آقای جمشیدی فر دچار حادثه شده است. در آن لحظه هیچ آمبولانسی در ورزشگاه نبود و برای همین من با تلفن همراه با همکاران اورژانس تماس گرفتم و خواهش کردم به استادیوم برگردند و به این مشکل رسیدگی کنند».

*ضربه مغزی محرز بود اما...

دکتر پورمند افسر پزشکی ایفمارک افزود:

    «وقتی بالای سر مصدوم رسیدم مشخص شد بر اثر سقوط روی پله و برخورد سر خونریزی ایجاد شده و با توجه به بیهوشی فرد، علائم ضربه مغزی کاملا مشهود بود. لذا بر اساس قوانین اورژانس او را به نزدیک ترین مرکز پزشکی که بیمارستان فیاض بخش بود بردیم و با توجه به رسیدگی های به موقع سطح هوشیاری مصدوم که ابتدا زیر 5، 4 و حتی در دقایق زیر 3 بود بالا آمد ولی وضعیت خوبی نداشت. به این خاطر برای رسیدگی های تخصصی تر در مرکزی مجهزتر با اجازه دکتر بهرامی، دکتر بهاروند، دکتر رفعت و سایر مسئولان بیمارستان فیاض بخش، بیمار را با یک دستگاه آمبولانس تیپ B که کاملا مجهز است به بیمارستان عرفان نیایش منتقل کردیم».

*بیمار به زودی مرخص می شود

دکتر پورمند درباره حال عمومی بیمار نیز گفت:

    « بعد از سی تی اسکن شدن مغز مشخص شد که هیچ خونریزی داخلی هم وجود ندارد ولی باز هم تأکید کردیم از سر بیمار ام آر آی گرفته شود تا مبادا شکستگی خفیف یا هر مشکلی در سر بیمار وجود نداشته باشد. در حال حاضر هم سطح هوشیاری بیمار بالای 14 یعنی نزدیک به 15 که برای هر انسان عادی است رسیده و انشااله پس از مداوای کامل به زودی از بیمارستان مرخص خواهد شد».

به گزارش مشرق، این حادثه به خیر گذشت اما چیزی که مشخص به نظر می رسد تناقض گویی در شرح حادثه است و بازبینی دوربین های استادیوم حقیقت را روشن خواهد کرد اما مهمتر از آن اینست که چه مسئولان سازمان لیگ و چه مسئولان ایرانی که از طرف AFC مسابقات لیگ قهرمان آسیا در ایران را برگزار می‌کنند باید توجه ویژه‌ای هم به این نکات مهم و حساس داشته باشند و فقط در مورد برگزاری مسابقه حساسیت به خرج ندهند بلکه جان افراد در یک مسابقه ورزشی از همه مهمتر است و اگر این گونه اتفاقات برای یک فرد خارجی در استادیوم رخ دهد تبعات بسیار بدی در انتظار ما خواهد بود.

اخبار مرتبط

عملکرد سرخابی‌ های پایتخت در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹

نبی: تاج درباره تیم هایی صحبت کرده که در لیگ قهرمانان آسیا نیستند

ژاوی در ورزشگاه آزادی برای همیشه از فوتبال خداحافظی خواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha