«سراج 24» گزارش می‌دهد

سیمرغ‌های جشنواره فجر به شهدای گردان عمار و مدافعان حرم رسید/شب به یاد ماندنی سینمای ایران با قهرمانی «تنگه ابوقریب»، «به وقت شام» و غوغای حاتمی‌کیا

سیمرغ‌های جشنواره فجر به شهدای گردان عمار و مدافعان حرم رسید/شب به یاد ماندنی سینمای ایران با قهرمانی «تنگه ابوقریب»، «به وقت شام» و غوغای حاتمی‌کیا

گروه فرهنگی سراج24: شب گذشته اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد. 26 فیلم پس از نمایش در ده روز نهایتا به روز داوری ها رسیدند. سیمرغ ها یکی یکی به دست هنرمندان برگزیده امسال رسید اما بیشتر از همه فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» توانست جایزه ها را از آن خود کند. این فیلم 6 سیمرغ دریافت کرد و عنوان بهترین فیلم سینمایی جشنواره را هم توانست کسب کند. سعید ملکان تهیه کننده تنگه ابوقریب وقتی به نمایندگی از بچه های تیم سازنده پشت میکروفون قرار گرفت،‌ گفت که شیرین ترین لحظه این فیلم برای او این بوده که تمام مردم در سالن های مردمی نمایش آثار جشنواره وقتی در تیتراژ پایانی فیلم نام شهدای گردان عمار را می دیدند، ایستاده و آنها را تشویق می کردند.

داستان ابوقریب روایت گر مقاومت رزمندگان گردان عمار در روزهای پایانی جنگ ایران با رژیم بعث عراق است. چند روز مانده به امضای قطع نامه پایانی جنگ، ارتش عراق با تجهیزی بی سابقه سراغ مرزهای ایران می‌آید اما مقاومت رزمندگان تنها یک گردان توانست خوزستان را از خطر سقوط در روزهای پایانی جنگ نجات دهد. تنگه ابوقریب ساخته بهرام توکلی است که با سرمایه گذاری سازمان رسانه ای اوج و تهیه کنندگی سعید ملکان ساخته شده است.

اختتامیه جشنواره سی و ششم بارها بارها به احترام شهدای ایران، شهدای دفاع مقدس و دفاع از حرم قیام کرد، تشویق کرد و صلوات فرستاد. تنها جایی که یک مستند توانست در جشنواره خودنمایی کند تبدیل به پاسداشت شهدای مدافع حرم در جشنواره شد. نور الحلی خبرنگار عراقی حشد الشعبی(بسیج مردمی) عراق است. او سوژه مستند «زنانی با گوشواره های باروتی» است که همراه با کارگردان اثر یعنی رضا فرهمند، خطر را به جان می خرند و وارد کمپ زنان و فرزندان داعشی می شوند. دیشب وقتی قرار بود از نور الحلی در جشنواره تقدیر شود، خانواده شهید مدافع حرم حسین معز غلامی در میان تشویق ممتد حاضران روی صحنه آمدند تا از تهیه کننده این مستند و از بانو نور الحلی تجلیل کنند.

این هم پایان شب رویایی جشنواره فیلم فجر با نام و یاد شهدا نبود. جایزه ها و سیمرغ ها یک به یک بر دوش منتخبان و هنرمندان نشستند تا اینکه نوبت به اهدای سیمرغ بهترین کارگردانی رسید. در این بخش دو سیمرغ به دو کارگردان رسید. بهرام توکلی برای کارگردانی تنگه ابوقریب و ابراهیم حاتمی کیا برای کارگردانی به وقت شام موفق به دریافت جایزه هیئت داوران شدند.  

ابراهیم حاتمی کیا بعد از دریافت سیمرغش پشت میکروفون آمد و از همان ابتدا طوفانی شروع کرد. همانطور که همه از او انتظار داشتند. بعد از سلام و تشکر گفت که وابسته است، فیلمساز وابسته به این نظام است و برای آن فیلم می سازد. این صحبت های او با تشویق حاضران همراه شد. او به برنامه تلویزیونی هفت انتقاد کرد و از واژه های فیلم ارگانی و سازمانی هم همینطور. حاتمی کیا، رضا رشید پور که مجری اختتامیه بود و روی سن هم حاضر بود مورد خطاب قرار داد و گفت امثال این افرادی که خارج از سینما هستند و ربطی به آن ندارند این واژه ها را می سازند. او از صداوسیما و برنامه هفت انتقاد کرد که 40 بار فیلم هایش را پخش می کند اما موقع نقد اثر کسی را به آنتن زنده می آورد که همه دست آوردهای فیلم استراتژیک به وقت شام را منکر می شود و آن را کمدی خطاب می کند. البته امروز رئیس سازمان صداو سیما تاکید کرده که حق با ابراهیم حاتمی کیاست و عوامل برنامه هفت تذکر جدی گرفتند.

 حاتمی کیا گفت افتخار می کند که برای مدافعان حرم فیلم ساخته و از سردار قاسم سلیمانی هدیه گرفته است. این صحبت های کارگردان سینمای ایران هم مورد تشویق حضار قرار گرفت.

اختتامیه جشنواره فجر یک شب به یاد ماندنی برای پاسداشت شهدای ایران از دفاع مقدس تا دفاع از حرم بود. یک شب ویژه با تنگه ابوقریب و به وقت شام.

اخبار مرتبط

سید محمود رضوی تهیه کننده سریال موسی (ع) شد

سریال «موسی(ع)» حاتمی‌کیا یک «ابرپروژه» است/ خبری از توقف نیست

ابراهیم حاتمی‌کیا گفت فیلمت خیلی تلخ است

0 نظر

ارسال نظر

capcha