«سراج 24» گزارش می‌دهد

شوق انقلاب و وطن، 39 سال پس از پیروزی/ پرچم‌های ایران چگونه بازهم به سر در خانه‌های مردم رسید؟

شوق انقلاب و وطن، 39 سال پس از پیروزی/ پرچم‌های ایران چگونه بازهم به سر در خانه‌های مردم رسید؟

گروه فرهنگی سراج24: ماه قبل بود که کشور در برخی شهرستان‌هایش درگیر اغتشاش و آشوب بود. البته این آشوب ها و فتنه گری ها در مقایسه با چیزهایی که در گذشته تحت عنوان «فتنه» از آن یاد می کردیم چندان رمق و جانی نداشت. فتنه 78 و 88 کجا و آشوب چندهزار جوان دهه هفتادی و هشتادی در دی ماه 96؟ اینبار هرچند کم عمق تر از گذشته اما وسیع بود. مردم در شهرهای مختلفی شاهد ناامنی های موردی، آشوب گری و تخریب اموال عمومی شدند و دیگر همه چیز فقط منحصر به تهران و محدوده دانشگاه تهران نبود.

آشوب ها اینبار از شهرستان ها به تهران رسید و پایتخت کشور حداقل با دو روز تاخیر شاهد ولگردی‌های خیابانی و آشوب گری بود. همه این ماجراها از شروع تا پایانش کمتر از یک هفته طول کشید. این سر و صدای زیاد خیلی زود تمام شد اما حاشیه ها و اذیت های روانی آن کمی ماندگار تر شد. در میان همین آشوب ها کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که دل بسیاری را آزرده کرد. یکی از جوان ها که سویشرت سفید کلاه دار پوشیده بود طرف میدان مرکزی شهر رفت و پرچم ایران را از بالای میله پایین کشید و آتش زد. بعدا در رسانه ها دیدیم که آشوب گری جوان هایی با سویشرت سفید کلاه دار دقیقا تکرار می شود و نشان از یک حرکت هماهنگ حتی در نوع پوشش و لباس فتنه گری داشت. آن جوانی که پرچم ایران را آتش زده بود چند روز بعد دستگیر شد. در اعترافات او و مابقی سویشرت سفیدها گفته شد که این لباس هماهنگ کسانی بوده که با رهبری گروهک منافقان در صحنه حاضر بودند.

ماجرای پرچم کار را از واکنش مردمی بالاتر برد. چند روز پس از پایان این آشوب ها رهبر انقلاب در جمع مردم قم سخنرانی کردند و گفتند چگونه کسی که دلش به حال ایران می‌سوزد و دنبال اصلاح آن است، حاضر می شود پرچم کشورش را آتش بزند؟ این صحبت برای اثبات خارجی بودن این طراحی‌ها استفاده شد. چند روز بعد اما سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم موضع گیری کرد. فرمانده فاتح ایرانی جبهه های مقاومت که شر داعش را از سر منطقه کم کرده است با حالت تضرع می‌گوید که ای کاش جای آن پرچم، او را به آتش می‌کشیدند. سردار سلیمانی گفت همه این تلاش ها و جان ها فدا شده تا آن پرچم در اهتزاز بماند.

بعد از این ماجراها،‌ هشتگ #پرچم_بالا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه افتاد. کاربران از تصاویر پرچم هایی که در سطح شهر می‌دیدند، تصویری می گرفتند و منتشر می‌کردند. خاطرات افراد با پرچم ایران بخش دیگری از مطالب شبکه های اجتماعی با همان هشتگ شد. کاربران نوشتند که پرچم ایران باید بخشی از دکوراسیون زندگی‌های شخصی مردم باشد تا احساس غرور و وطن دوستی در دل کودکان و نوجوانان ایجاد شود.

خیلی زود این پویش رسانه ای جواب داد و حالا در ایام دهه فجر به خوبی آثارش را نشان می‌دهد. همزمان با این پویش جمله ای قدیمی هم از رهبر انقلاب در شبکه های اجتماعی منتشر شد. ایشان در بهمن 1359 و پیش از برگزاری جشن دومین سالگرد پیروزی انقلاب گفتند « در هفته انقلاب جشن بگیرید و آذین بندی کنید. اگر می‌خواهید برق مصرف نکنید و چراغ روشن نکنید - که کار خوبی هم هست - از هنر استفاده کنید. کاغذها، پرچم‌ها، بر سردر هر خانه‌ای پرچم بزنید. پرچم جمهوری اسلامی را در سراسر سطح شهرها و روستاها به اهتزاز دربیاورید». حالا همه این اتفاقات باعث شده تا غیر از آزین بندی‌های دولتی، گوشه گوشه شهر و در سر در بسیاری از خانه های مردم، شاهد اهتزاز پرچم ایران باشیم.

اخبار مرتبط

دشمن پروژه شکست گفتمان انقلاب را در داخل پیگیری می‌کند

جوانان ایرانی راه شهدای دانشمند این سرزمین را ادامه خواهند داد

معاندان: ضعف نهادهای امنیتی در ایران مشهود است

0 نظر

ارسال نظر

capcha