روایت محسنی اژه‌ای از میزان بدهی بابک زنجانی

روایت محسنی اژه‌ای از میزان بدهی بابک زنجانی

به گزارش سراج24، محسنی اژه ای در نشست خبری درباره پرونده بابک زنجانی گفت: در پرونده زنجانی نهایت تلاش صورت گرفته تا پولها به بیت المال بازگردد و بخش عمده ای هم تا الان وصول شده است و هنوز هم تلاش ها ادامه دارد:

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه صدوبیست‌وچهارمین نشست خبری خود در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه آیا واقعا در مبارزه با فساد آن قدر قدرتمند هستیم که اموالی را به بیت المال بازگردانیم گفت: ما معتقدیم که خودمان را نباید با سایر کشورها مقایسه کنیم و باید خود را با آنچه باید باشیم، مقایسه کنیم.

وی ادامه داد: نهایت تلاش را کرده و می کنیم که نه تنها اگر چیزی از بیت المال رفته برگردد، بلکه باید برای مجرمان مجازات هم صورت گیرد و جزای نقدی هم گرفته شود. درباره مه آفرید تمام موارد پرونده استیفا شد و 700 میلیارد هم جزای نقدی وصول شد.

 سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: فساد بابک زنجانی دو مبنا داشت؛ در یک مبنا باید یک میلیارد و 427 میلیون و 500 هزار یورو بابت نفت به شرکت نفت می داد که نداده بود و حدوداً یک میلیارد و 200 میلیون یورو بابت پولی بود که به او داده بودند تا به پیمانکاران بدهد. از این مبلغ 650 میلیون یورو را این فرد بابت حواله ای که کرده بود، پرداخت کرده بود. این موضوع را شرکت نفت و دولت قبول دارد.

وی افزود: این فرد یک دکل در خارج از کشور داشت که 79 میلیون و 500 هزار دلار ارزش آن بود که به شرکت نفت داد. مجموع بدهی وی دو میلیارد و 660 میلیون یورو بوده است. 650 میلیون یورو را قبلا پرداخته بوده و یک دکل هم به ارزش 79 میلیون دلار پرداخت کرد.

اژه‌ای گفت: حدود 600 و اندی میلیون یورو هم نفت به یک شرکت خارجی فروخته که بدهکار است و طرح دعوا شده و باید دید به پول می رسد یا خیر.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: 16 هزار و 540 میلیارد و 753 میلیون ریال هم اموالی است که از وی شناسایی و طبق نظر کارشناسی قیمت گذاری شده است. اقدامات دیگری هم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: شرکت نفت می گوید این مبالغ کل طلب را پوشش نمی دهد که درست هم می گوید و مدعی است تاخیر در پرداخت هم باید لحاظ شود که می تواند دادخواست بدهد.

اژه‌ای گفت: بنابراین نهایت تلاش صورت گرفته و بخش عمده ای هم تا الان وصول شده است و هنوز هم تلاش ها ادامه دارد و چندین نوبت برای شناسایی اموال هیئت هایی به خارج از کشور اعزام شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در در ارتباط با پرونده دکل نفتی گمشده هم گفت: 6 جلسه دادگاه برگزار شده است و امیدواریم هر چه زودتر اتمام یابد.
منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

رفع ممنوع‌الخروجی کاوه مدنی با درخواست معاون وزیر اطلاعات انجام شد/ نامبرده پرونده دارد

مذاکره برای تنظیم قرارداد جهت پرداخت دیون زنجانی

بابک زنجانی در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha