«سراج 24» گزارش می‌دهد

«اپرای مقاومت» فرهنگ مبارزه را دست جوانان سوری سپرد/داستان اپرای پر سر و صدای دمشق چیست؟

«اپرای مقاومت» فرهنگ مبارزه را دست جوانان سوری سپرد/داستان اپرای پر سر و صدای دمشق چیست؟

گروه فرهنگی سراج24: حدود هفت سال از آغاز نا آرامی ها در سوریه گذشته است. همه چیز عادی و زندگی در جریان بود که گروهی معترض به سیاست‌های بشار اسد و حاکمیت سوریه، خیابان ها را پر کردند. کلیت اعتراض همه جا شبیه دیگری است، حتی در ایرانِ 1388 هم گروهی به نتیجه انتخابات معترض بودند و به خیابان ها آمدند؛ اما چیزی که در این سال ها تجربه کرده ایم تغییر ماهیت اعتراض به آشوب و فتنه بوده است. اتفاقات سال 1388 در ایران و یا همین اعتراضات چند هفته گذشته در برخی شهرهای ایران نهایتا تبدیل به آشوب،‌اغتشاش و فتنه شد اما در جایی مثل سوریه اوضاع کاملا متفاوت رقم خورد. سوریه درگیر یک جنگ داخلی و خارجی شد و دیگر هیچ چیز به واژه «اعتراض» خلاصه نشد. «جنگ» واژه جدید اعتراضات بود که البته در ایران و با وحدت مردم هیچگاه قدرت خودنمایی پیدا نکرده است.

در این سال ها هزاران رزمنده مقاومت جانشان را کف دست گرفتند تا خط مقدم مبارزه با اسرائیل و آمریکا در منطقه حفظ شود. سنگرها از همان ردیف اول باید حفظ می شد، همه توانشان را به کار گرفتند تا پرچم مقاومت در همان سنگر نخست مبارزه باقی بماند  و حتی چند متر عقب نشینی هم نداشته باشد.

در این سال ها این اتفاق رقم خورد. رزمندگان سوری، عراقی، لبنانی، پاکستانی، افغانستانی و ایرانی نگذاشتند خطی از مبارزه با اسرائیل و کفر جا به جا شود. کسی فکرش را نمی کرد که داعش خونخوار به این زودی ها شرش کنده شود اما ایمان مردان خدا بالاتر از همه پیش بینی ها و محاسبات عمل کرد. مدت زیادی از نامه سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رهبر انقلاب نگذشته است؛ نامه ای که در آن نابودی داعش و رفع شر آن از منطقه به ولی امر مسلمین جهان مخابره شد.

مقاومت علاوه بر نظام و نظامی گری، محاسبه، عملیات و خط آتش به چیزهای دیگری هم نیاز دارد. مقاومت و مبارزه با فرهنگ مقاومت پایدار می ماند. در این سال ها و در لحظه لحظه روزهای درگیری سپاهیان اسلام، فرهنگ تازه ای از مقابله با سلطه در میان مردم منطقه و مخصوصا سوریه شکل گرفته است. حضور جوانان ایرانی و پیروان مکتب حضرت روح الله توانسته علاوه بر کمک مستشاری در انجام ماموریت های نظامی، فرهنگ انقلاب و مقاومت را هم به مردم منتقل کند.

این روزها اولین تلاش های فرهنگی جوانان سوریه برای حفظ و تثبیت فرهنگ مقاومت به ثمر نشسته است. «اپرای مقاومت» حالا پس از حدود هفت سال درگیری با تجزیه طلبان داخلی و خارجی روی صحنه مهم ترین تالار دمشق رفته است.

ولید درویش کارگردان جوان سوری دوستانش را جمع کرده و در این مدت، اپرای جدیدش را با آنها تمرین کرده است. اپرای مقاومت، تاریخ سرزمینی سوریه را روایت می کند. از میلاد حضرت مسیح و پیامبر اسلام(سلام الله علیها) تا ورود اسلام و مسیحیت به سوریه. داستان اپرا سراغ فتنه‌های داخلی و خارجی تحمیلی بر شام می‌رود و نهایتا به فتنه جهانی داعش می‌رسد.

آخرین پرده از اپرای مقاومت، یک سرود حماسی است که وحدت کشورهای منطقه و رزمندگان را در محور مبارزه با اسرائیل و آمریکا به نمایش می‌گذارد. پرچم سوریه، عراق، لبنان و ایران در شکوهمندترین صحنه اپرا به اهتزاز در می‌آید.

اخبار مرتبط

کتاب «یک روز بعد از حیرانی»؛ روایت هدیه پدرومادر به حضرت زینب (س)

شهید خزایی؛ خبرنگاری همه‌فن‌حریف برای مبارزه با داعش

«خانه امن» پرسکانس‌ترین کار بازیگری من در سینما و تلویزیون بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha