تخریب آثار باستانی ایذه به دست نگهبان آنها +عکس

تخریب آثار باستانی ایذه به دست نگهبان آنها +عکس

به گزارش سراج24،صبح روز گذشته مسئولان میراث فرهنگی ایذه متوجه تخریب آثار باستانی پایگاه آیاپیر شدند. این تخریب به دست نگهبان شیف شب رخ داده و هنوز علت آن مشخص نیست. با این وجود رییس پایگاه میراث فرهنگی روز گذشته استعفا داده هر چند می گوید این استعفا ربطی به تخریب آثار به دست نگهبان آنها ندارد. 

ایوب سلطانی رئیس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه گفت: در شامگاه هفتم بهمن ماه در نهایت تعجب با خبر شدیم که در پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه، به تعدادی از آثار سنگی آسیب رسیده است.

وی درباره چگونگی کسب اطلاع از این موضوع اظهار کرد: از آنجا که شخصی که آثار توسط او آسیب دیده نگهبان شیفت بود، مطابق عادت همیشگی در بررسی اوضاع پایگاه، با این فرد تماس گرفته که طی همان تماس تلفنی اعتراف به تخریب آثار کرد.

سلطانی افزود: بعد از اطلاع از موضوع با پلیس۱۱۰ تماس حاصل کردم و در نهایت تمام مراتب تا ساعت یک بامداد صورت‌جلسه شد و اکنون نیز موضوع از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است و شخص خاطی تحت تعقیب قرار دارد.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه در خصوص انگیزه‌ فرد خاطی از آسیب به این آثار توضیح داد: انگیزه‌ او از انجام این کار تاکنون برایمان مشخص نشده است که با پیگیری‌های قضایی حتماً این موضوع نیز روشن خواهد شد.

او با بیان این‌که برای بررسی آثار به همراه باستان‌شناس اداره به محل عزیمت کردیم، تصریح کرد: موارد آسیب دیده شامل آثار منقول و سنگی بوده که تعدادی سنگ قبرهای متأخر اسلامی، هاون سنگی، بام غلطان، پایه ستون و سنگ آسیاب را شامل می‌شود.

سلطانی از تلاش پایگاه برای مرمت آثار آسیب دیده خبر داد و افزود: از تعدادی از کارشناسان پایگاه جهانی تخت جمشید درخواست کرده ‌ایم تا طی سفری به ایذه در مرمت آثار با ما همکاری کنند و آنها نیز آمادگی خود را برای همکاری اعلام کرده اند.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که کارکنان پایگاه های میراث فرهنگی مدت هاست حقوق نگرفته اند. از سوی دیگر میراث فرهنگی استان خوزستان با چالش های بیشماری مواجهه است اما مدیر کل این استان و روسای سازمان میراث فرهنگی با وجود بحرانی بودن شرایط خوزستان هنوز هیچ اقدامی نکرده اند.

منبع: میزان

 

اخبار مرتبط

ضرغامی: در حال گذار از دوران سختی هستیم

تبدیل بقاع متبرکه به قطب گردشگری زیارتی

تخریب تعداد زیادی از بناهای تاریخی یزد پس از بارش باران

0 نظر

ارسال نظر

capcha