«سراج 24» گزارش می‌دهد

روزهای بدون سانسور رسانه ملی با حقیقت برجام/ «ثریا» و «360 درجه» خط شکن بی‌پروایی در سیما

روزهای بدون سانسور رسانه ملی با حقیقت برجام/ «ثریا» و «360 درجه» خط شکن بی‌پروایی در سیما

گروه فرهنگی سراج24: برنامه تلویزیونی ثریا با تهیه کنندگی و اجرای محسن مقصودی هفته گذشته توانست یکی از خبرسازترین برنامه های تلویزیونی شود.

ثریا سال 84 پس از پخش ویژه برنامه ای درباره جشنواره عمار مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفت اما این تقدیر هیچگاه باعث نشد تا پخش ثریا منظم تر از گذشته و جسورانه تر از قبل ادامه پیدا کند. ثریا در سال 95 با فشارهای بی نظیر دولتی تعطیل شد. برنامه پر مخاطب سیاسی،‌فرهنگی و اجتماعی سیما دیگر به روی آنتن نرفت تا صدا و سیما در روزهای مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 96، هیچ بهانه ای برای فشار به جریان حاکم دولتی نداشته باشد.

ثریا اما بالاخره برگشت،‌آنهم در همان اواخر سال 95 اما خنثی و محدود. رسانه ملی دست تهیه کننده و برنامه سازان ثریا را حسابی بست و آن ها را در انتخاب هایی بسیار گزینش شده قرار داد.

ثریا علاوه بر برنامه تلویزیونی زنده و مستقیمش، با مستندهای متنوع و جذابی که در این سال ها ساخته نیز به شهرت رسیده است. البته باید اشاره کرد که تعدادی از مستندهای ثریا هرچند ساخته شد و تیزرش هم در شبکه های مختلف سیما پخش شد اما هیچگاه فرصت این را نداشت که تمام و کمال روی آنتن رسانه ملی بیاید.

اوضاع در این روزها کمی متفاوت است. ثریا در برنامه یکی دو هفته قبل خودش دوباره به روزهای طلایی شفافیت، هیجان و مطالبه گری برگشت. مناظره سید یاسر جبرائیلی با مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق درباره برجام و چگونگی توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 دوباره پر حاشیه شد. جبرائیلی با دست پر سراغ رحمانیان آمد و مدیر بی دفاع شرق چیزی برای گفتن و دفاع از توافق هسته ای نداشت.  

بعد از این برنامه تلویزیونی وزارت خارجه اطلاعیه ای را منتشر کرد و در آن ذکر کرد که این برنامه قصد تشویش اذهان عمومی را داشته و حق شاکیت از مهمان ثریا برای وزارت خارجه محفوظ است. این واکنش شتاب زده حتی بیشتر از حرف و حدیث های خود ثریا، پر حاشیه شد تا جایی که چند روز بعد بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری اش گفت:«در خصوص برجام و نقد آن، سعه صدر بالایی در وزارت خارجه وجود دارد. هر کسی می خواهد نقد کند، ما هم قول می دهیم شکایت نکنیم».

اما برجام در رسانه ملی به همینجا محدود نشد. شب گذشته نیز مستند 360 درجه با موضوع برجام و آینده آن در دوران ترامپ به روی آنتن شبکه مستند رفت. این مستند شامل گفت و گوهایی با حسین موسویان عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای، حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و مهدی محمدی کارشناس مسائل رسانه ای بود. ماجرا بسیار شفاف و روشن حتی توسط حسین موسویان به مردم گفته شد. رونمایی از طرح برجام بدون آمریکا، همراه با اروپا به عنوان پلیس خوب چیزی بود که برای اولین بار در این برنامه تلویزیونی منتشر شد.

360 درجه تاکید کرد که برجام برای ایران به عنوان بستری برای رفع تحریم ها لحاظ شده است اما آمریکا دقیقا آن را مکانیزمی برای فشار و اعمال و تحریم های بیشتر بر ایران دیده است.

این روزها حرف و حدیث های ترامپ درباره آینده برجام و دروغ های مقامات اروپایی درباره مذاکرات موشکی و منطقه ای، رسانه ملی را هم برای نمایش حقیقت های تاریخی برجام، بی پروا تر کرده است.

اخبار مرتبط

دانشمندان ما فریب بازی تحریم و برجام را نمی‌خورند

بررسی واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی؛ صلحِ برجام

خواسته فعالان انقلابی از مجلس: از برجام خارج شوید

0 نظر

ارسال نظر

capcha