گزارش از وزارت نفت ؛

پشت پرده مجوز 4 هزار میلیارد تومانی وزارت نفت برای انتشار اوراق سلف برای تامین منابع هدفمندی

پشت پرده مجوز 4 هزار میلیارد تومانی وزارت نفت برای انتشار اوراق سلف برای تامین منابع هدفمندی
به گزارش سراج24 ، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور تصویب نامه هیات وزیران درخصوص انتشار 4 هزار میلیارد تومان اوراق سلف توسط وزارت نفت برای ایفای تعهدات هدفمندسازی یارانه ها را به وزارتخانه های نفت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. این مصوبه به پیشنهاد مشترک همین وزارتخانه ها و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده و در جلسه مورخ 24 دی ماه هیئت دولت به تصویب رسیده و در تاریخ 26 دی ماه ابلاغ گردیده است.
 
متن این مصوبه بدین شرح است: «به وزارت نفت اجازه داده می شود از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اوراق سلف به میزان چهل هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر40) ریال به پشتوانه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی منتشر و منابع حاصل را صرف ایفای تعهدات هدفمندسازی یارانه‎ها کند».
 
 
 
 
بر اساس آیین‌نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 96 یعنی تبصره مربوط به هدفمندی که در جلسه مورخ 3 دی ماه هیئت دولت به تصویب رسید و در تاریخ 10 دی ماه ابلاغ گردید، مقرر شده است که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از محل فروش فرآورده‌های نفتی مبلغ 34 هزار و 50 میلیارد تومان و شرکت ملی گاز ایران هم 7 هزار و 604 میلیارد تومان از محل درآمدهای فروش گاز طبیعی را به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه ها واریز کنند.
 
در حالی وزارت نفت برای پرداخت بخشی از تعهدات 41 هزار و 645 میلیارد تومانی خود به سازمان هدفمندی یارانه ها، مجوز انتشار 4 هزار میلیارد تومان اوراق سلف را دریافت کرده است که اخیرا هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در جریان ارائه گزارش این کمیسیون در خصوص اجرای قانون بودجه 96 در صحن علنی مجلس اعلام کرد که در 8 ماه نخست امسال، شرکت گاز و پالایش نفت 25 هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی خود را به خزانه نریخته اند. در نتیجه، وزارت نفت در هشت ماهه ابتدایی امسال، صرفا حدود 16 هزار و 500 میلیارد تومان از سهم هدفمندی یارانه‌ها را پرداخت کرده است و اگر این روند تا پایان سال ادامه داشته باشد، کل پرداختی وزارت نفت به سازمان هدفمندی یارانه ها از محل فروش فرآورده های نفتی و گاز طبیعی به 25 هزار میلیارد تومان نمی‌رسد.
 
این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که مطابق با گزارشات تفریغ بودجه سال‌های 93 تا 95، میزان پرداختی وزارت نفت به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در این دوره زمانی، حدود 29 تا 34 هزار میلیارد تومان در سال بوده است. همچنین مجموع درآمد وزارت نفت از محل فروش داخلی فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی در سال جاری، حدود 55 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود زیرا مطابق با گزارش 8 اسفندماه 95 سازمان برنامه و بودجه کشور، این درآمدها در آن سال، حدود 52 هزار و 200 میلیارد تومان بوده است. همچنین مطابق با جدول الحاقی به تبصره 14 لایحه بودجه 97 توسط کمیسیون تلفیق مجلس، این درآمدها در سال آینده، حدود 58 هزار میلیارد تومان خواهد بود.
 
در نتیجه، عملا به نظر می رسد مشکل اصلی، عدم تمایل وزارت نفت به اختصاص سهم سازمان هدفمندی یارانه ها از محل محل فروش فرآورده های نفتی و گاز طبیعی مطابق با آیین نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه امسال است و نه غیرواقعی بودن پیش‌بینی های صورت گرفته در آیین نامه مذکور و عدم تحقق درآمدهای این وزارتخانه از این محل.
 
منبع : فارس

اخبار مرتبط

مالیات بر عایدی سرمایه؛ تنها راه ساماندهی بازار مسکن

معاملات مسکن در بهار ۹۸ ۳۴.۶ درصد کاهش یافت

برندسازی و گردشگری

0 نظر

ارسال نظر

capcha