آمارهای جدید نوبخت از اشتغالزایی دولت

آمارهای جدید نوبخت از اشتغالزایی دولت
به گزارش سراج24، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تشریح گزارش عملکرد بودجه 96 در جلسه امروز مجلس گفت:براساس عملکرد دولت نرخ بیکاری از 12.4 درصد در سال 95 به 11.7 درصد در 10 ماهه ابتدایی سال جاری کاهش یافته و رشد اقتصادی با احتساب درآمدهای نفتی طی همین مدت 5.6 درصد و بدون احتساب درآمدهای نفتی 6 درصد محقق شده است.
 
 وی ادامه داد: همچنین سقف درآمدهای بودجه را براساس فروش هر بشکه نفت 55 دلار نیز پیش‌بینی کردیم که درآمد ناشی از آن 319 هزار میلیارد تومان پیش بینی شد. پیش بینی دولت به ازای هر بشکه نفت 50 دلار کاملا درست بود طی 10 ماهه ابتدایی سال جاری درآمدهایمان اندکی بیش از هر بشکه نفت 50 دلار بود. اما در سرجمع پیش‌بینی‌ها بودجه مدنظر دولت تحقق نیافت چراکه دولت پیش بینی می کرد 20 درصد از درآمدها را که بالغ بر 116 هزار میلیارد تومان بود باید به صندوق توسعه ملی واریز کند اما مجلس این سقف را به 30 درصد افزایش داد، به همین دلیل بودجه دولت اندکی کاهش یافت.
 
 نوبخت اظهار داشت: در شش ماه ابتدایی سال جاری 614 هزار نفر نسبت به شش ماه اول سال گذشته وارد بازار کار شدند و برای اولین بار 795 هزار نفر جذب بازار کار شدند. نرخ بیکاری در سال 95 که 12.4 درصد بود در این مدت به 11.7 درصد کاهش یافته است. رشد نرخ تورم در سال جاری در خوراکی ها 13 درصد و غیرخوراکی ها 6.6 درصد بود.
 
 
 
رشد اقتصادی در سال 97 با احتساب درآمدهای نفتی 5.8 درصد و بدون احتساب درآمدهای نفتی 6 درصد و رشد سرمایه‌گذاری در همان سال را 11.2 درصد پیش بینی می شود. در6 ماه نخست امسال ؛ هیچ یک از مولفه های اقتصادی منفی نبوده است.
 
نوبخت خاطرنشان کرد: این ارقام، ارقامی نیست که ما بگوییم ما حس نمی‌کنیم چنین اتفاقی افتاده این ارقام حسی نیست، چون هنوز ما مشکلات فراوانی در اقتصاد داریم، در 6 ماهه نخست 614 هزار نفر نسبت به 6 ماهه اول سال قبل وارد بازار کار شدند اما برای نخستین‌بار 795 هزار نفر مشغول به کار شدند؛ یعنی 181 هزار نفر غیر از آنچه که همه مشغول کار شدند از بیکارانی که سال‌های گذشته در جمعیت بیکار قرار گرفته بودند شاغل شدند، به همین جهت نرخ بیکاری ما در 6 ماهه اول امسال به 11.7 درصد تقلیل پیدا کرد، در حالی که نرخ بیکاری سال 1395 چیزی در حد 12.4 درصد بود؛ بنابراین این رخداد ناشی از رشد اقتصادی مثبت در رشته فعالیت‌های مختلف خودش را در شاخص بیکاری نشان داد.
 
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

نرخ بیکاری سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ در کشور‌های پیشروی اقتصاد جهانی+اینفوگرافی

تک ‌رقمی شدن بیکاری به اما و اگر کشید

افزایش سالانه نرخ بیکاری؛ دستاورد 4 ساله دولت روحانی + جدول و نمودار

0 نظر

ارسال نظر

capcha