«سراج 24» گزارش می‌دهد

روایت‌های ناگفته از دیدار رهبر انقلاب با مستندسازان/منشور مستند انقلاب اسلامی در چه شرایطی نوشته شد؟

روایت‌های ناگفته از دیدار رهبر انقلاب با مستندسازان/منشور مستند انقلاب اسلامی در چه شرایطی نوشته شد؟

گروه فرهنگی سراج24: پنجشنبه 21 دی جمعی از مستندسازان جوان به دیدار رهبر انقلاب رفتند. این دیدار با اقامه نماز مغرب و عشا به امامت رهبر انقلاب آغاز شد و تا حدود ساعت 8 شب ادامه داشت. هیچکس فکرش را نمی‌کرد چنین دیداری به این زودی ها ممکن شود اما عکس های کارگردان های سینمای مستند در شبکه های اجتماعی از چیز دیگری حکایت داشت. شاید اولین بار حسین شمقدری کارگردان مجموعه «میراث آلبرتا» بود که تصاویری از حضورش در نزدیکی های خیابان فلسطین تهران را منتشر کرد و نوشت که در راه دیدار با آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب است.

اولین روایت از این دیدار را شنبه صبح روزنامه «صبح نو» منتشر کرد. گزارش آن دیدار با تیتر «صفای هنر انقلابی را در آثارتان حفظ کنید» به روی دکه روزنامه فروشی ها آمد. اولین گزارش غیر رسمی از دیدار رسمی رهبر انقلاب با مستندسازان بسیار پر سر و صدا شد. پس از آن رسانه ها،‌روایت های مختلفی از دیدار را در گفت وگو با مستندسازان منتشر کردند.

یک روز پس از این دیدار رهبر انقلاب پیامی را در 5 بند خطاب به مستندسازان نوشتند. روز گذشته مراسمی در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد تا از این پیام رونمایی شود. ایشان پیام مکتوبشان را با این جملات آغاز کردند: «جوانان عزیز مستند‌ساز! در پی جلسه شیرین دیشب، این نکته‌ها را در یاد نگه دارید».

در مراسم دیشب علاوه بر حضور مستندسازان جوان پشت تریبون، روایت‌های شنیده نشده از دیدار دو هفته قبل با رهبر انقلاب منتشر شد. یکی از این روایت ها درباره نادر طالب زاده است. این روایت از دیدار را علی صدری نیا مجری مراسم حوزه هنری بیان کرد و گفت: «آقای مومنی رئیس حوزه هنری در ابتدای دیدار با رهبری، دوستان را معرفی کردند و گفتند که این جمع و این حضور انقلابی در حوزه مستند به برکت خون پاک شهید آوینی و آثار ایشان حاصل شده است. رهبر انقلاب در اینجا صحبت های مومنی را قطع می‌کنند و می‌گویند «و البته آقای طالب زاده»».

رهبر انقلاب در این دیدار تاکید کردند که «اساساً فیلم مستند، چیز باارزشی است و الحمدللّه جهت، جهت انقلابی و دینی و ارزشی است؛ سعی کنید این جهت را حفظ کنید. سعی کنید گرایشهای هنری محض و چیزهایی که معمولاً برای هنرمند جالب است -شهرت و مانند آن- آن صفا و صمیمیّت هنر انقلابی را از شما نگیرد».

حالا راه جدید و امید تازه ای برای جریان مستندسازی کشور ایجاد شده است. منشور مستند انقلاب اسلامی مسیر روشنی را پیش پای مستندسازان و مدیران فرهنگی گذاشته است. ایشان تاکید کردند که برای ساخت آثار انقلابی، سربلند باشید و احساس حقارت نکنید. ایشان در پیامشان نوشتند: «جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید. بازی‌های تکنیکی و شهرت حرفه‌ای، بر صفا و درستکاریِ انقلابیِ کار، غلبه نکند. با سرِ افراشته، زبان و عمل، نشان دهید که مؤمن انقلابی‌اید». در این سال‌ها برخی کار انقلابی و مستندهای مهمی ساختند اما جوری با آن ها برخورد شد تا وادارشان کنند مقابل مدیران سینمایی با گردن کج بایستند و بگویند «بله؛ ببخشید ما یک کاری هم درباره فتنه 88 ساخته ایم»، حالا این پیام رهبر انقلاب، مدال سربلندی و سرافرازی به جوان مستند ساز انقلابی است.

اخبار مرتبط

نادر طالب‌زاده: مطلب محمد حسنی در خصوص حاج احمد متوسلیان کاملا درست است

نادر طالب‌زاده: محل دقیق دفن حاج احمد متوسلیان مشخص است

فیلم| از چه زمانی کلیدواژه «آخرالزمان» وارد ادبیات جهانی شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha