«سراج 24» گزارش می‌دهد

ماجرای انتقادها به قرآن کشتی مطلا چیست؟/ چه کسی پول ساخت این کشتی را داده است؟

ماجرای انتقادها به قرآن کشتی مطلا چیست؟/ چه کسی پول ساخت این کشتی را داده است؟

گروه فرهنگی سراج24: چند روز قبل از کشتی مطلا رونمایی شد. بر بدنه این کشتی کل قرآن بر ورقه‌هایی نوشته شده که از جنس برنز و با ظاهر آب طلا هستند. این کشتی به بسیاری از افراد و روحانیون صاحب نام نمایش داده شده و مراحل ساخت ان توضیح داده شده است. جدیدترین تصویر که این روزها حسابی دست به دست می‌شود، تصویری است از بازدید حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان از کشتی مطلا. اما این عکس به چند ماه قبل برمی گردد و در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی گرفته شده است.

جدیدترین تصویر مربوط به بازدید حجت الاسلام سعیدی تولیت آستان حضرت معصومه است که پس از انتشار آن در فضای مجازی، کاربران سراغ تصاویر دیگر هم رفتند و بازدید رئیس جمهور را هم پیدا کردند. موج انتقادات با همین تصاویر در شبکه های اجتماعی به راه افتاد. کاربران فضای مجازی نوشتند که اگر ریالی از پول دولتی و بیت المال مسلمین صرف ساخت چنین اثری شده باشد، باید فاتحه همه شعارهای حمایت از مستضعفان و ستم دیدگان را خواند. اما ماجرا چه بود؟

سید علی اصغر موسویان هنرمند و کاتب قرآن کریم است که کشتی قرآن مطلا ساخته دست اوست. این اثر، بیست و ششمین اثری است که موسویان طراحی کرده و ساخته است. او پیش از این قرآن مرقع مطلا را رونمایی کرده بود. قرآن مرقع مطلا در ابتدای امسال رونمایی شده بود که شامل ورقه‌هایی از جنس بنز و آب طلاست. موسویان کل قرآن را بر روی این ورقه‌ها کتابت کرده است. ساخت این هنر تجسمی حدود 100 میلیون تومان هزینه برده است که تمامی آن توسط شخص سازنده و بدون هیچ حمایت و کمک دولتی ساخته شده است. قرآن مرقع مطلا البته خریداران بزرگی هم از کشورهای همسایه داشته است. پیشنهادی که تقریبا 12 برابر مبلغ تمام شده برای ساخت این اثر بوده است، یعنی حدود یک میلیارد و دویست میلیون تومان. اصلا مفهوم هنر و محتوای این هنر را برای انتقاد کنار بگذاریم، تعریف تولید ناخالص داخلی چی می‌شود؟

در هر صورت کشتی مطلا هم یک هنر تجسمی است که با اراده وهزینه شخصی سازنده اش طراحی و اجرا شده است. هیچ پولی از جیب کسی هم خرج این اثر نشده است پس نمی‌توان به سازنده انتقاد کرد که چرا چنین کردی و چنین ساختی؟ او خواسته و ساخته. آیا در سینمای دولتی با پول مردم و از جیب مردم پول‌های کلانی دور ریخته نمی‌شود؟ آیا در کنسرت‌ها و ارکسترهای دولتی اینهمه پول مالیات مردم از بیت المال مسلمین خرج هیچ و پوچ نمی‌شود؟ انتقادها باید در جایی باشد که سهمی از جیب مردم خرج یک هنر غیر عمومی شده باشد. کشتی مطلا هیچکدام از این مولفه ها را ندارد اما یک ویژگی دارد و آن هم این است که با اعتقادات اسلامی سازنده پیش رفته است. او دوست دارد پولش را خرج ساخت قرآن فاخر کند، آیا باید به کسی جواب دهد که چرا این پول را خرج ایتام و فقرا نکرده است؟ بهتر است کسانی به این سوال پاسخ دهند که پول مردم در جیبشان است و از آنها دریغ می‌کنند.

موسویان تمام آثارش را به موزه اعتاب مقدسه اهل بیت بخشیده است. قرآن مرقع مطلا به حرم حضرت علی(علیه السلام) اهدا شد و قرآن کشتی مطلا هم به موزه حرم امام حسین(علیه السلام) هدیه می‌شود.

اخبار مرتبط

بازی| قصه های قرآنی +دانلود

فیلم| گزارش عملکرد تولید کننده بازی قصه های قرآنی در همایش دستاوردهای جبهه انقلاب

آغاز برگزاری جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان در شیراز

0 نظر

ارسال نظر

capcha