«سراج 24» گزارش می‌دهد

وعده یاران شهید سیاح طاهری محقق شد/دوازدهمین جشنواره دانش‌آموزی فیلم دفاع مقدس به مناطق زلزله زده کرمانشاه رفت

وعده یاران شهید سیاح طاهری محقق شد/دوازدهمین جشنواره دانش‌آموزی فیلم دفاع مقدس به مناطق زلزله زده کرمانشاه رفت

گروه فرهنگی سراج24: سال 1391 زلزله ورزقان خانواده‌های بسیاری از هم وطنانمان را عزادار کرد. در زلزله آن سال بسیاری از کودکان و نوجوانان یتیم شدند، سرپناهشان را از دست دادند و خلاصه همه چیزشان در چند ثانیه  از بین رفت.

وقتی همه فکر مدیریت بحران بودند و درگیر توزیع چادر و غذا، چند نفری هم بودند که فکرشان جای دیگری بود. چادر، غذا، امکانات بهداشتی و ... متولی خاص خودش را درد، ممکن است کمی دیرتر این ها به دست صاحبانشان برسد اما بالاخره هر طور که شده با همین برنامه ریزی های سخت در بحران این اتفاق می‌افتد. شهید سعید سیاح طاهری آن روزها دبیر جشنواره دانش آموزی فیلم دفاع مقدس بود. جشنواره ای که به صورت خودجوش راه اندازی شد و در شهرهای مختلف کشور هم برگزار شده است. جشنواره دانش آموزی دفاع مقدس یک حرکت خودجوش فرهنگی است که اتفاقا هنرمندان سرشناسی هم در آن حضور پیدا می کنند. فاطمه معتمدآریا، پرویز پرستویی، حمید فرخ نژاد و ... بدون هیچ چشمداشت مالی در محروم ترین مناطق کشور حاضر می شوند تا برای کودکان و نوجوانان برنامه ای شاد اجرا کنند. آن روزها و در جریان غم و اندوه زلزله زده ها، جشنواره دانش آموزی دفاع مقدس به مناطق زلزله زده آذربایجان رفت تا کمی روحیه گرفته بچه ها را عوض کند.

در زلزله اخیر کرمانشاه و ازگله هم همین اتفاق را شاهد بودیم. مدیریت بحران انجام شد و مسکن اضطراری و موقت زلزله زده ها بالاخره تامین شد. اینبار اما گروه های مختلف کوچک دانشجویی و جوان یک موضوع مهم تر را در مناطق زلزله زده هدف گیری کردند. آنها همه سرمایه های خودشان را برای شاد کردن دل فرزندان و یتیمان زلزله کرمانشاه خرج کردند. مهم این بود که این بچه ها خیلی زود به زندگی برگردند و با داغ و حوادث پیش آمده کنار بیایند.

کرمانشاه که زلزله آمد، حبیب احمدزاده دوست و همراه همیشگی شهید سیاح طاهری اعلام کرد که بعد از مراسم چهلمین روز درگذشت زلزله زدگان با کاروان هنرمندان راهی کرمانشاه می شود تا دوزادهمین دوره جشنواره دانش آموزی فیلم دفاع مقدس را برگزار کند. این بار مراسم بزرگ هنرمندان برای فرزندان مناطق محروم و آسیب دیده درشرایطی برگزار شد که دو سال است از نام سعید سیاح طاهری تنها یک بنر بر روی سن جشنواره باقی مانده است. البته روح مراسم پر از عطر این شهید بزرگوار است. دو سال قبل سعید سیاح طاهری درحالی که برای شناسایی منطقه خان طومان به سوریه رفته بود مورد اصابت گلوله خمپاره قرار می گیرد و به شهادت می رسد.

دوازدهمین دوره جشنواره شاد دانش آموزی فیلم دفاع مقدس به دور از تعلقات سیاسی و جناحی به مدت دوهفته و در دو سانس صبح و بعدازظهر در تمامی مناطق شهرها و روستاهای زلزله زده سرپل ذهاب (سه روز)، قصرشیرین (دو روز)، گیلانغرب (دوروز)، دالاهو(یک روز)، ثلاث باباجانی (دو روز) برگزار شد. هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره عبارت بودند از فاطمه معتمد آریا، مالک سراج، کوروش سلیمانی، سید علی صالحی، محمدرضا هدایتی، سعید داخ، علی رضا مسعودی (مشهدی)، بهزاد کریمی(طنزپرداز صحنه ای) و حسین دهباشی ( روزنامه نگار و مستندساز ) و دکتر سالار عبدو ( مدرس دانشگاه نیویورک ) و از قهرمانان دفاع مقدس که کتابهایشان توسط هنرمندان و در حضور خود شخص آنان به دانش آموزان شرکت کننده معرفی شدند میتوان به ملاصالح قاری (شخصیت معروف کتابی به همین نام و نیز کتاب آن بیست و سه نفر)، سیده زهرا حسینی ( راوی و قهرمان کتاب دا)، نورالدین عافی ( راوی و قهرمان کتاب معروف نورالدین پسر ایران )، فرنگیس حیدر پور ( راوی و قهرمان زن کتاب فرنگیس ) اشاره کرد که همراه با هنرمندان به صحنه رفته و ضمن الهام بخشی به نوجوانان و جوانان شرکت کننده برای بالابردن صبر و استقامت در برابر مشکلات و یاداوری گذرا بودن این وضعیت با آنان به شادی و دست افشانی در سالنهایی میپرداختند که کاملا مزین به عکس شهدای هر منطقه بود.

بعد از مراسم متناسب با جنسیت معلمان کتابهای این قهرمانان به تمامی معلمان حاضر در برنامه هدیه داده میشد و آنان تشویق میشدند که این کتابها را خوانده و برای دانش آموزانشان روایت کنند.

در این جشن بجز اهدای وسایل ضروری تحصیل به همه دانش آموزان، به بیش از دوهزار نفردختران سرپل ذهاب نیز عروسک اهدا شد.

اخبار مرتبط

«شطرنج با ماشین قیامت» به چاپ بیست و سوم رسید

صادقانه، در فضای مجازی احساس خودم رامنتشر می‌کنم+عکس

کامبیز دیرباز به شوآف و ریا متهم شد+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha