ضمن حمایت از آشوب‌های اخیر در ایران

شرمن: ترامپ فکر می‌کند اکنون زمان مناسبی برای از بین بردن برجام است

شرمن: ترامپ فکر می‌کند اکنون زمان مناسبی برای از بین بردن برجام است

به گزارش سراج24 به نقل از فارس، معاون وزیر خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما و عضو ارشد تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در یادداشتی ضمن حمایت از آشوب‌های اخیر در ایران و تاکید بر لزوم حمایت از آشوبگران، به دونالد ترامپ درباره بر هم زدن برجام هشدار داد.

 «وندی شرمن» در «تایم» نوشت: «بدون تردید رئیس‌جمهور و متحدانش اینطور فکر می‌کنند که اکنون زمان مناسبی برای از بین بردن توافق است و چنین کاری شاید به ایرانی‌هایی که در اعتراض به حکومتشان به خیابان‌‎ها رفته‌اند، کمک خواهد کرد اما این قرائت اساسا به سه دلیل خوانش غلطی از وضعیت است».

معاون جان کری در بیان دلایل خود، بار دیگر به تقسیم بندی غربی‌ها از فضای سیاسی ایران رجوع و از لفظ «تندروها» در ایران استفاده کرد. وی همچنین بار دیگر ادعاهای بی اساس درباره حمایت ایران از تروریسم را تکرار کرد.

او نوشت: «دلیل اول اینکه، توافق ایران به شدت در میان مردم ایران محبوبیت دارد. اگر رئیس‌جمهور(ترامپ) توافق را از بین ببرد، او هدیه بزرگی به تندروها خواهد داد.

دوم، اگر رئیس‌جمهور ترامپ توافق را از بین ببرد، حکومت ایران آن دشمن خارجی مورد نیازش را برای برانگیختن ایدئولوژی مقاومت و ملی‌گرایی  مورد نیازش را به دست خواهد آورد.

دلیل سوم، توافق ایران حداقل تا حدی به ایجاد شرایط کنونی کمک کرده است. توافق، توقعات مبنی بر اینکه بیکاری کاهش خواهد یافت، اکثر ایرانی‌هایی که کمتر از 35 سال دارند، آینده بهتری خواهند داشت و رئیس‌جمهور روحانی کشور را به مسیر مدرنیته و فرصت بیشتر سوق خواهد داد را افزایش داد اما واقعیت آن بود که برداشتن تحریمهای هسته‌ای به آنها بخشی از این آینده بهتر را داد».

وندی شرمن به دولت ترامپ توصیه کرده که برای فشار بر ایران در موضوعات حقوق بشری، «چند جانبه گرایی» در پیش گرفته و به سازمان ملل رجوع کند.

وی در پایان این یادداشت ضمن حمایت از آشوب‌های اخیر در برخی شهرهای ایران نوشت: «هیچ کدام از ما نمی‌دانیم که در روزهیا اینده چه اتفاقی خواهد افتاد. آنچه که اهمتی دارد آن است که رئیس‌جمهور ترامپ دست به اقداماتی نزند که ما را در مسیر ممانعت از شنیده شدن صدای مردم ایران قرار دهد. از بین بردن توافق ایران، یکی از همین اقدامات خواهد بود».

اخبار مرتبط

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

دختر ترامپ در آغوش نتانیاهو!+عکس

ترامپ: ایران در زمان برجام به دنبال تصرف خاورمیانه بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha