یادداشت/

بسیج همگانی رسانه های غربی برای مبارزه با قاهر 313+متن انگلیسی

بسیج همگانی رسانه های غربی برای مبارزه با قاهر 313+متن انگلیسی

 

سرویس سیاسی «سراج24»- علیرضا سلیمانی: پس از رونمایی جنگنده فوق پیشرفته قاهر 313 موج خاصی از حملات رسانه ای علیه این دستاورد جمهوری اسلامی به راه افتاد. رسانه هایی معلوم الحال طبق معمول گذشته و در حرکت هایی قابل پیش بینی، مانند گذشته جمهوری اسلامی را متهم به دروغ و فریب اذهان عمومی کردند.
 
عده ای هم که حیات خود را در تکرار مواضع رسانه های معاند جستجو می کنند، شروع به تحقیر این دستاورد ملی کردند. اما داستان واقعا چیست؟ این هواپیما واقعی بود یا ماکت؟ و چند سوال مهم دیگر...
 
====================================
شبهه اول: اساسا ایران توانایی تولید اینچنین جنگنده هایی را ندارد!
 
این اولین شبهه ای بود که رسانه های غربی به این دستاورد وارد کردند.البته این نوع برخورد آنها همیشه وجود داشته و کمتر کسی هست که همین مواضع آنها را در زمان دسترسی ایران به سوخت 3% و 20% و بومی سازی تولید UF6 و... در ذهنش نداشته باشد.
 
این رسانه ها همیشه بر اساس این اصل که اول اصلش رو انکار کن اگه نشد مصداقش رو بکوب ابتدا اصل قضیه را انکار و بعد از قبول تلویحی،شروع به بیان انتقادهایشان کردند.
 
اما درباره این دستاورد نظری از یک آمریکایی در رسانه ها منتشر شد که نقط مقابل اهداف رسانه های آمریکایی بود.
 
http://theaviationist.com/2013/02/02/iran-new-stealth-fighter/#.UQ13Bx27Ozk
 
As an American I am disheartened to see the mocking and even racist tones of posts here. Do you think this plane is an F-22 or an F-35? No way. It was never meant to be and it will not stand a chance against these planes. It’s a prototype, which will undergo many changes over the next few years to become a viable weapon of war. It is an Iranian solution for problems the Iranians foresee facing in the air. It is meant to be inexpensive to produce, simple to service, have a degree of stealth, and takeoff/land from short runways. Look at other homemade weapons in Iran’s arsenal – they all have the same ‘cost’, ‘simplicity’, and ‘reliability’ factors. These indigenous weapons (missiles, warships, tanks, …) and their space launch vehicles are what a regional power which has been under  ۳۰+ years of sanctions has produced. They are all part of their asymmetric defense doctrine. They deserve respect, even as our enemy. Look at Iran’s defense budget and ours and then open your mouth.
 
در این مطلب نویسنده نوشته است: با اینکه آمریکایی هستم و ایران دشمن ماست با این حال متاسفم برای این همه کامنتهای نژاپرستانه ضد ایران.
 
وی گفته کشوری که بیش از ۳۰ سال در سخت ترین تحریم بوده توانسته با این شرایط تحریم تسلیحات بومی و ارزان خود را بسازد که هم رادار گریز است و هم براحتی  به تولید انبوه می رسد.
تولیدات آنها ساده، قابل اعتماد و به صرف است و این در حالی است که ۳۰ سال تحریم هستند و همه این ها بخشی از سیاست جنگ نامتقارن آنهاست. به بودجه دفاعی ایران و خودمان نگاه کنید و مقایسه کنید بعد دهان خود را باز کنید!
 
شبهه دوم: این جنگنده فلان و بهمان است!
 
بعد از ناتوانی رسانه های بیگانه در تشکیک در اصل وجود هواپیمای قاهر 313 موجی از اشکالات فنی در فضای رسانه ای منتشر شد. 
 
الف)مهم ترین و فنی ترین اشکالات وارد شده به این جنگنده توسط دیوید چنسیوتی وارد شده که همه رسانه های فارسی زبان و غیر آن، برای استناد به تقلبی بودن قاهر به آن استناد می کنند.
 
لینک زیر متن اشکالات وارد شده به این جنگنده است.
http://www.globalsecurity.org/military/world/iran/qaher-313.htm
 
در پاسخ به اشکالات وارد شده باید گفت:
 
1- کسی که با اصول اولیه طراحی سیستم های نظامی آشنا باشد، می داند که هر کشور، تسلیحات خود را بنا بر اصول تدافعی و تهاجمی و شرایط استراتژیک خود طراحی می کند.لذا هیچ دلیلی مبنی بر شباهت ظاهری هواپیماهای ایران با جنگنده های اروپایی و امریکایی وجود ندارد. و مثلا زیربدنه تخت یا شکست در بالهای قاهر، نمی تواند دلیلی بر عدم وجود یا ماکت بودن آن باشد.
 
2- خبرگزاری مهر با اشاره به قابلیت های قاهر به برخی شبهات در خصوص طراحی ظاهری قاهر پاسخ گفت که بعد از آن، دیوید چنسیوتی که سرسخت ترین دشمن قاهر بود، طی مقاله ای در صدد تغییر صورت مسئله برآمد و در واقع تلویحا ادعاهای خود را پس گرفت.
 
مشاهده متن چنسیوتی در لینک زیر
http://theaviationist.com/tag/q-313/
 
ب) یک مهندس هوافضا که به طور ناشناس با تایمز اسرائیل گفتگو کرده است (http://www.timesofisrael.com/irans-cutting-edge-fighter-a-hoax-critics-claim/) اظهار داشته هرچند مشخص است که این هواپیما یک نمونه قابل استفاده نیست (که هست) اما طرح پیشرفته پنهان کاری به همراه مانورپذیری فوق العاده در آن به کار رفته و هرچند از توانایی بمباران برخوردار نیست اما پتانسیل این را دارد که به یک هواپیمای رهگیر (یعنی تدافعی) تبدیل شود.
 
به گفته وی ایران به یک رهگیر دفاعی با قدرت غافلگیری نیاز دارد و اندازه قاهر ۳۱۳ در حدی هست که بتواند موشک‌های هوابه هوای واقعی را حمل کند.
 
شبهه سوم: قاهر واقعی ست ولی پرواز نمی کند!
 
طراحی و ساخت هواپیماهای جنگی و دفاعی شامل دو مرحله می شود: مرحله طراحی و مرحله پروازی
 
احمدی نژاد در مراسم رونمایی از جنگنده قاهر گفت: این هواپیما دست کم چندهزار ساعت پرواز کرده است و خلبان آزمایشی این هواپیما که با تمام ابعاد آن آشناست به عنوان یک متخصص از عملکرد آن بسیار راضی است.
 
اما باید گفت تمامی این پروازها آزمایشی بوده و در مرحله طراحی انجام گرفته است.
 
وحیدی در برنامه دیروز،امروز،فردا گفت: به هر حال ساخت هواپیما دارای دو مرحله است، مراحل طراحی قاهر به خوبی انجام شده است و مرحله پروازی آن هم در دست انجام است و مسائل مد نظر متخصصین در حال اعمال است. بلافاصله بعد از رونمایی کار وارد مرحله بعدی خواهد شد که این موضوع در همه جای دنیا مرسوم است. 
 
همه پروژه های نظامی دنیا، بعد از طراحی به جهت ملاحظات عملیاتی دچار تغییر در ظاهر و فرم و حتی کاربری می شوند که نمونه های آن کم نیست. در این مرحله که مرحله پروازی نام دارد مشکلات احتمالی جنگنده رفع و قاهر آماده عملیات خواهد شد.
 
پس این شبهه هم بی اساس است و قاهر به زودی و پس از طی مرحله پروازی و بهینه شدن برای پرواز، به تولید انبوه خواهد رسید.
 
نکته مهم: همه عکسهایی که از قاهر بر فراز دماوند و شهر ها پخش شده فتوشاپ هستند و هر سایتی این عکس را قرار داده ذکر کرده که اینها "طرح" هستند.البته جهان نیوز این کلمه "طرح" را ننوشته بود که بعدا تصحیح کرد

اخبار مرتبط

1 نظر

< 1391/11/27 - 03:39

اگر مرد بودید نظرات مخالف را هم منتشر میکردید

کاوه

ارسال نظر

capcha