عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت‌‌وگو با فارس خبر داد

۷۵۰۰ میلیارد تومان درآمد پنهان در بودجه امسال/ دست دولت در لایحه بودجه ۹۷ بسته می‌شود

۷۵۰۰ میلیارد تومان درآمد پنهان در بودجه امسال/ دست دولت در لایحه بودجه ۹۷ بسته می‌شود

به گزارش سراج24،هادی قوامی  در مورد ردیف متفرقه درآمدی 10 هزار میلیارد تومانی از محل مابه التفاوت نرخ ارز ناشی از فروش نفت و گاز در لایحه بودجه سال 97 اظهار داشت: این ردیف متفرقه درآمدی فعلا در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حذف شد، یعنی دولت نمی‌تواند، چنین درآمدی در بودجه سال آینده داشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با ابراز تاسف از اینکه در سال 96 و قبل آن نیز از این درآمد استفاده شده است، گفت: با وجود آنکه ردیف درآمدی نداشته دولت درآمد مابه التفاوت نرخ محاسباتی دلار را خرج کرده است. برای اینکه نتواند سال آینده از این محل استفاده کند، مصوبه‌ای در کمیسیون داشتیم.

وی افزود: پیشنهاد شد دولت نمی‌تواند بیش از نرخ محاسباتی 3500 تومانی برای دلار حاصل از فروش نفت در لایحه بودجه 97 درآمد کسب کند. بنابراین دست دولت بسته می‌شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با حذف چنین درآمدی، تراز لایحه بودجه 10 هزار میلیارد تومان کسری می‌آورد، بنابراین هزینه‌ جاری دولت را کاهش خواهیم داد، چون ردیف مصرف خاصی نیز نداشت.

قوامی با بیان اینکه دولت سالی 6 تا 7 هزار میلیارد تومان از این محل درآمد کسب می‌کرده است، بیان داشت: در بودجه 96 نرخ محاسباتی 3300 تومان بود، اما عملا دلار نفت را 3600 تومان می‌فروشد، اگر 30 میلیارد دلار نفت فروخته باشد، تفاوت این دو نرخ 300 تومان بوده که درآمد 7500 میلیارد تومان حاصل می‌شود که اگر درآمد مالیات محقق نشود، جایگزین آن می‌کند.

وی افزود: این درآمد پنهان در بودجه بوده که جزء درآمد واگذاری دارایی سرمایه‌ای هم محاسبه نمی‌شد.

 

 

اخبار مرتبط

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

حذف وابستگی بودجه به نفت کجا رفت؟

اقناع مردم برای یک جراحی اقتصادی برای آغاز هرگونه اصلاحات اقتصادی

0 نظر

ارسال نظر

capcha