چند درصد از ساختمان‌های تهران در برابر زلزله مقاوم هستند؟

چند درصد از ساختمان‌های تهران در برابر زلزله مقاوم هستند؟

 به گزارش سراج24، مصطفی احمدوند در حاشیه بیستمین همایش زلزله و بتن در جمع خبرنگاران  اظهار کرد: 20 ساله است که بر اساس چشم انداز 20 ساله پیشرفت علمی و دانش بتن فعالیت کرده‌ایم و مقررات و استانداردهای ملی را تدوین و به موسسه استاندارد ارائه کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که این استانداردها اجباری شده است، تصریح کرد: از بخش‌های مختلف از جمله وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی خواستیم تا به ما در این زمینه کمک کنند که نتیجه آن نگارش 27 استاندارد بوده است.وی با اشاره به این‌که این استانداردها ملی شده و اجباری است، افزود: سال گذشته کتاب استاندارد بتن،‌صنعت بتن و ساخت و ساز بتن به موسسه استاندارد تحویل شد.

وی با یادآوری این‌که آخرین استاندارد مربوط به بتن‌های آماده است، اظهار کرد: نظام بازرسی بتن آماده، مصالح، شن و ماسه و ساخت و ساز بتنی ایمن تهیه شده و تمام استانداردها در درون آن نوشته شده است.

رییس مرکز تحقیقات بتن با یادآوری این‌که استانداردهای مذکور حتی شامل تولیدکنندگان وسایل و تجهیزات حمل بتن می‌شود،‌ شورای توسعه استراتژی بتن با حضور دولتمردان،‌بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد به طور منظم تشکیل می‌شود که یکی از مسائل مورد تاکید در این شورا آموزش هیئت‌های علمی است. این هیئت‌ها هنوز در 20 سال گذشته زندگی می‌کنند و باید بیایند دوره های آموزشی را سپری کنند.

وی همچنین با بیان این‌که زمان اجرای ساختمان‌های بتنی کمتر از ساختمان‌ها با سایر سازه‌هاست،‌، گفت: از یک سو هزینه ساخت ساختمان‌های بتنی کمتر است و از سوی دیگر  مقاومت این سازه ها در برابر زلزله بیشتر است.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر 18 درصد ساختمان‌ها تهران بتنی هستند ، افزود:‌ مشکل ما در برج‌ها این است که به طور کامل بتنی نیستند و با سازه‌های مختلفی ساخته شده‌اند که این مقاومت در برابر زلزله را کاهش می‌دهد.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

کمک به هموطنانمان در زلزله قطور خوی

زلزله مدارس گیلانغرب را به تعطیلی کشاند

زلزله 5 ریشتری گیلانغرب را لرزاند

0 نظر

ارسال نظر

capcha