«سراج 24» گزارش می‌دهد

8 سال گذشت؛نیاز جوان و نخبه دانشگاهی به روایت فتنه88 به‌جای تحلیل/«خارج از دید» تجربه منسجم رسانه در روایت داستانی و مستند تاریخ

8 سال گذشت؛نیاز جوان و نخبه دانشگاهی به روایت فتنه88 به‌جای تحلیل/«خارج از دید» تجربه منسجم رسانه در روایت داستانی و مستند تاریخ

گروه فرهنگی سراج24: دهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال 1388  و اتفاقات پس از برگزاری آن هیچگاه فراموش نخواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری مثل همیشه و با سازو کار همیشگی اش برگزار شد. شورای نگهبان قانون اساسی 4 نفر را برای رقابت در آن انتخابات تایید کرد و همه چیز شروع شد. اما در روزها و ساعت های پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اتفاقاتی افتاد که در تاریخ سیاسی ایران مخصوصا در دوره پس از انقلاب اسلامی بی سابقه بود. کاندیدای بازنده انتخابات یعنی میرحسین موسوی نتیجه اعلامی وزارت کشور را نپذیرفت و ادعا کرد که در انتخابات تقلب شده است.

انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم هرچند یک رکورد شکنی در مشارکت ملی را در تاریخ ثبت کرد و در حقیقت می توانست یک جشن ملی بزرگ باشد اما با همین کلید واژه «تقلب» همه ظرفیت های ملی برای رویارویی با ادعاهای خارجی و جدایی مردم و حکومت بر باد رفت. 85 درصد از واجدین شرایط در انتخابات سال 88 پای صندوق های رای آمدند و نظر خود را اعلام کردند. محمود احمدی نژاد با 24 میلیون رای توانست برگزیده ملت ایران شود و پس از آن با اختلاف 11 میلیون رای، میر حسین موسوی توانست 13 میلیون رای را کسب کند.

ادعای تقلب، کوچه و خیابان های تهران را به آتش کشید. کسی که همه ضوابط قانونی برای حضور در انتخابات را پذیرفته بود و با شعار «قانون و قانون مداری» وارد رقابت های انتخاباتی شد در نهایت زورآزمایی و لشکر کشی خیابانی را فراتر از اعمال نظارت های قانونی برای تایید سلامت انتخابات دید. در قانون اساسی روال مشخصی برای اعتراض به نتیجه انتخابات وجود دارد. در همین انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 نیز یک از معترضان اصلی به نتیجه انتخابات، حجت الاسلام رئیسی بود که با کسب 16 میلیون رای در جایگاه دوم قرار گرفت. شورای نگهبان،‌تخلف در انتخابات را پذیرفت اما رسما اعلام کرد که این تخلفات در نتیجه نهایی آرا موثر نبوده است. چند روز قبل نیز سخنگوی شورای نگهبان از صدور حکم نهایی قضایی برای مدیران متخلف دولتی در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1396 خبر داد.

اما ماجرا در سال 88 متفاوت بود. در این سال ها مستندهای بسیاری با نگاه های مختلف درباره حوادث پس از انتخابات سال 1388 ساخته شده است. اما حالا 8 سال از آن روزهای سخت کشور گذشته است. خوب است بدانیم دانش‌آموزانی که مهرماه امسال وارد دانشگاه‌ها شدند و دانشجوی ایران اسلامی لقب گرفتند در آن روزهای سخت و حساس تنها 10 ساله بودند. این یعنی امروز بیشتر از همه روایت اصل ماجرا برای مردم و دانشجویان به عنوان نخبگان جامعه لازم است تا تحلیل آن.

مهدی نقویان مستندساز کشورمان این بار سراغ روایت فتنه رفته است و مستند سریالی «خارج از دید» را ساخته است. این مستند در 10 قسمت تولید شده است و شرحی است بر همه اتفاقاتی که در روزهای رقابت انتخاباتی و پس از رای گیری بر کشور و مردم گذشت. فرم مستندهای نقویان قصه گوست به همین خاطر دیدن آنها همیشه لذت بخش بوده است. پیش از این و در ایام دهه فجر سال گذشته مستند سریالی «در برابر طوفان» به کارگردانی مهدی نقویان از رسانه ملی پخش شده بود. «در برابر طوفان» روایتی از اوضاع کشور در زمان سلطنت پهلوی دوم است.

«خارج از دید» قرار است در روزهای آینده و به مناسبت سالگرد نهم دی 1388 از رسانه ملی پخش شود.

اخبار مرتبط

پناهیان در تبریز از «فتنه» می‌گوید

سخنرانی آیت‌الله مصباح در مسجد امام صادق(ع)

آقا از «خارج از دید» تمجید کردند ولی گفتند پهلوی را هم رها نکنید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha