ادعای اقلیم کردستان درباره حمله احتمالی بغداد

ادعای اقلیم کردستان درباره حمله احتمالی بغداد

به گزارش سراج24، دولت اقلیم کردستان عراق، عصر دوشنبه مدعی شد که نیروهای عراقی برای حمله‌ای به نیروهای پیشمرگه آماده می‌شوند. ادعایی، که یک سخنگوی ارتش عراق بلافاصله آن را تکذیب کرد.

شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای ادعا کرده است که عراق از 5 روز پیش نیروهای خود را در منطقه «مخمور» مستقر کرده است و نیروهای «الحشد الشعبی» نیز برای حمله به جاده مخمور- کویر دیبکه آماده می‌شوند.

شورای امنیت اقلیم کردستان افزود، نیروهای پیشمرگه از منطقه مخمور به‌منظور اجتناب از درگیری با نیروهای عراقی عقب‌نشینی کرده‌اند.

این در حالی‌ست که یکی از سخنگویان ارتش عراق تأکید کرده است که نیروهای عراقی هیچ برنامه‌ای برای ادامه حملاتی که در پی همه‌پرسی اقلیم کردستان، به نیروهای پیشمرگه انجام شد، ندارند.

پس از همه‌پرسی جدایی در اقلیم کردستان عراق، نیروهای دولت مرکزی عراق به برخی مناطق تحت اشغال پیشمرگه‌ها، که مورد اختلاف میان بغداد و اقلیم بود، حمله کردند. اندکی پس از این حمله، شهر نفت‌خیز کرکوک، بدون مقاومتی به کنترل نیروهای دولت مرکزی عراق درآمد. درگیری‌های شدیدی نیز در شمال‌غربی عراق روی داد، جایی که پیشمرگه‌های کرد در تلاش بودند کنترل خود بر گذرگاه‌های مرزی با ترکیه و سوریه و یکی از تاسیسات اصلی انتقال نفت کردستان از مسیر ترکیه را حفظ کنند.

در نهایت دولت اقلیم کردستان برای توقف درگیری‌ها با بغداد به توافق رسید. نخست‌وزیر عراق همزمان تاکید کرد نتیجه همه‌پرسی با «باطل» اعلام شود و بغداد، پیشنهاد اقلیم برای «تعلیق» آن را نمی‌پذیرد.

هر چند این درگیری‌ها در اواخر ماه اکتبر پایان یافت ولی باب درگیری‌های جدید به‌دلیل اختلافات میان بغداد و اربیل درباره درآمدهای نفتی و کنترل مرزها همچنان باز است.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha