بانک‌ها چقدر به بانک‌مرکزی بدهکارند؟+ جدول

بانک‌ها چقدر به بانک‌مرکزی بدهکارند؟+ جدول

 به گزارش سراج24،طبق آنچه که بانک مرکزی در قالب گزارش متغیرهای پولی و بانکی منتشر کرده است، حجم دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در پایان مهرماهسال جاری با ۵.۷ درصد افزایش نسبت به اسفندماه سال گذشته به ۳۵۸ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان رسیده است.

ازجمله مؤلفه‌های مهم در حوزه دارایی‌های بانک مرکزی، بدهی بخش دولتی به این بانک، ۶۲ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان درج شده که سهم دولت از این بدهی ۳۷ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی، ۲۴ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان است. بدهی دولت به بانک مرکزی از ابتدای سال تا مهرماه ۱۰ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان رشد داشته است که به نظر می‌رسد این رشد ناشی از تنخواه بودجه است. 

بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی در این مدت ۱۸.۹ درصد افت داشته است و در بازه زمانی یک سال منتهی به مهرماه امسال هم افت ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. 

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۱۲ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان محاسبه شده که طی ۷ ماهه امسال، ۱۲.۷ درصد و در یک ساله منتهی به مهرماه ۱۴.۵ درصد رشد داشته است. رقم ریالی این رشد ۱۲ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. سایر دارایی‌های بانک مرکزی هم ۱۸ هزار و ۹۰ میلیارد تومان درج شده است.

در بخش بدهی‌ها سپرده قانونی‌ بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نزد بانک مرکزی ۱۴۲ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان و سپرده دیداری ۷ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان اعلام شده است. رشد سپرده قانونی از ابتدای سال تاکنون ۱۳.۸ درصد و رشد سپرده دیداری ۳۱.۶ درصد بوده است.

سپرده دولت نزد بانک مرکزی با ۶.۵ درصد، ۳۰ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان و سپرده شرکت‌ها و مؤسسات دولتی نزد این بانک با ۷.۱ درصد رشد ۵ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان بالغ شده است.

عنوان مهر 96 درصد تغییر نسبت به اسفند 95 درصد تغییر نسبت به مهر 95
دارایی‌های خارجی بانک مرکزی 358 هزار و 680 5.7+ 5.4+
بدهی دولت به بانک مرکزی 37 هزار و 910 38.5+ 10.3+
بدهی شرکت‌ها و موسسات دولتی به بانک مرکزی 24 هزار و 520 18.9- 10-
بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 112 هزار و 380 12.7+ 14.5+
سایر دارایی‌های بانک مرکزی 18 هزار و 90 # 94.7
سپرده قانونی بانک‌ها و موسسات اعتباری نزد بانک مرکزی 142 هزار و 660 13.8 22.6
سپرده دولت نزد بانک مرکزی 35 هزار و 580 4.7- 1.7-
سپرده شرکت‌ها و موسسات دولتی نزد بانک مرکزی 5 هزار و 110 7.1+ 10.4+

 

منبع: فارس

 

اخبار مرتبط

ایران معطل برای عملیاتی شدن سازوکار اروپا نیست

واردات اجناس غیر ضرور نرخ ارز را افزایش می‌دهد

همتی: برخی علاقمند به برهم زدن بازار ارز و ایجاد نوسان در آن هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha