«سراج 24» گزارش می‌دهد

درخشش تمام عیار یک نام در جشنواره سینما حقیقت/ چرا «زنانی با گوشواره‌های باروتی» بهترین مستند سال شد؟

درخشش تمام عیار یک نام در جشنواره سینما حقیقت/ چرا «زنانی با گوشواره‌های باروتی» بهترین مستند سال شد؟

گروه فرهنگی سراج24: روز گذشته یازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت یا همان جشنواره فیلم مستند ایران پس از یک هفته اکران آثار به کار خودش پایان داد.

امسال جشنواره حقیقت شاهد یک استقبال بی سابقه از طرف علاقمندان حوزه مستند بود. بیش از 80 فیلم در دو بخش جایزه ملی و جایزه شهید آوینی رقابت کردند. استقبال از فیلم ها به گونه ای بود که از ساعاتی قبل از اکران فیلم ها، صف علاقمندان برای ورود به سالن های سینما شکل می گرفت. در چنین شرایطی و با محدودیت های پردیس سینمایی چارسو در پذیرایی از مخاطبان انبوه مستندها، بخش زیادی از دوست داران مستند به علت تکمیل ظرفیت سالن های نمایش پشت در می ماندند و از تماشای فیلم محروم می شدند. کار برخی از مستندها به اکران ویژه در ساعات پایانی شب هم رسید تا کسانی که در سانس های قبلی پشت در مانده بودند بتوانند مستند دلخواهشان را تماشا کنند.

جشنواره امسال شلوغ و پر حاشیه بود. جدی ترین حاشیه ها راجع به فیلم افتتاحیه یعنی «بانو قدس ایران» پدید آمد. قرار بود «بانو قدس ایران» فیلم اولین روز جشنواره و فیلم افتتاحیه باشد اما ناگهان با تصمیم تهیه کننده اش یعنی سازمان سینمایی عروج فیلم از جدول اکران حذف می‌شود. مسئولان برگزای جشنواره اعلام کردند که این فیلم با حاشیه های به وجود آمده از ادامه رقابت و البته از داوری ها هم حذف شد. اما ناگهان در روزهای پایانی برگزاری جشنواره این فیلم به روی پرده می رود و ناگهان تر از قبل، لیست مستندهای کاندیدای دریافت جوایز مختلف جشنواره اعلام می‌شود. «بانو قدس ایران» در این لیست نامزد دریافت 5 جایزه شده بود. روز گذشته این فیلم توانست جایزه ویژه دبیر جشنواره در بخش شهید آوینی را کسب کند. علاوه بر این از عروج فیلم نیز به عنوان بهترین تهیه کننده جشنواره تقدیر شد.

اما فارغ از این حواشی آزار دهنده، جشنواره امسال جشنواره پر باری بود. فیلم های خوبی این بار به اکران سینمای مستند کشور درآمدند و آن را رونق دادند. در میان همه فیلم های خوب و موثر جشنواره، مستند «زنانی با گوشواره های باروتی» را باید بیشتر و پیشتر از همه شناخت و به خاطر سپرد. این مستند به کارگردانی رضا فرهمند توانست جایزه بهترین فیلم مستند در هر سه بخش جشنواره یعنی بخش بین الملل، ملی و شهید آوینی را دریافت کند.

«زنانی با گوشواره های باروتی» روایتی تازه و جدید از جنگ و خونریزی داعش در عراق و سوریه است. رضا فرهمند این بار با دوربین خود به کمپ همسران و فرزندان داعشی رفته و با آنها هم صحبت شده است. «نور» خبرنگار حشد الشعبی نیز در این مسیر همراه مستندساز ایرانی است. آنها با همسران داعش که از کشورهای مختلف خودشان را به مناطق جنگی رسانده‌اند هم کلام می شوند و از علت حضورشان می پرسند. با فرزندان داعشی ها صحبت می کنند و درباره نگاهشان به داعش و مسلحین جویا می شوند.

فرهمند سراغ سوژه نابی رفته است. زندگی فلاکت بار همسران و فرزندان داعشی ها هم بخشی از آوارگی منطقه است که ثمره آتش افروزی های آمریکایی-سعودی است.

اخبار مرتبط

فقط یک ایرانی آنجا بود / آخوندی که مستندساز شد

جدول پخش مستند شیفت شب در جشنواره بین‌المللی حقیقت+ویدئو

مستند سینمایی «کمیته» رونمایی می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha