دادستان کل کشور:

قاچاق فراوان کالا حتی از طریق گمرک‌های رسمی ادامه دارد/ برخی مسئولان در قاچاق سهیم هستند

قاچاق فراوان کالا حتی از طریق گمرک‌های رسمی ادامه دارد/ برخی مسئولان در قاچاق سهیم هستند
به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: یکی از مفاسدی که برای کشور و مردم ایجاد مشکل و آسیب می کند، قاچاق کالاست.به همه شما که در این سنگر خدمت می کنید خسته نباشید و خدا قوت می گویم و قطعا این خدمت برای کشور آثار مثبت فراوانی دارد.
 
منتظری ادامه داد: اهمیت اقتصاد برای هر کشوری امری بدیهی است که یک مولفه‌ها و آسیب‌هایی دارد. سال‌هاست استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا، یکی از راه‌های مبارزه با نظام را مبارزه اقتصادی از جمله تحریم‌ها قرار داده و قصد به زمین زدن و از بین بردن نظام جمهوری اسلامی ایران را دارند.
 
دادستان کل کشور با بیان اینکه دشمن با همه قدرت و توان به جنگ اقتصادی آمده است افزود: دشمن وقتی دید با کارهای نظامی حتی ایجاد داعش نمی‌توانند به نظام ما آسیب بزنند، روی مسئله اقتصاد متمرکز شدند. یکی از راه‌های آنها بیکار کردن جوانان و به تعطیلی کشاندن کارخانه‌ها و در نهایت آسیب زدن به پایه های اقتصاد مقاومتی است.
 
وی گفت: دشمن حساب شده کار می‌کند و آثار آن را به خوبی می‌بینیم. از دیگر راه‌هایی که دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد نظام انتخاب کرده، قاچاق کالاست و عده‌ای ناخواسته یا نادانسته، جاده صاف کن استراتژی دشمن شده‌اند.
منتظری اضافه کرد: بنابراین هم باید به استراتژی جدی دشمن و غفلت عده ای در داخل توجه کنیم. مشکلات اقتصادی در جامعه و کشور ما امر پنهانی نیست و همه مردم و مسئولان این مشکلات را حس می‌کنند.
 
دادستان کل کشور گفت: قطعا مبارزه با این امر ناگوار و آسیب اجتماعی، راهکار دارد و هیچ مشکلی نیست که نشود حل کرد و فقط باید برای حل آن عزم خود را جزم کنیم. قطعا و مسلما وقتی نیازهای مردم به صورت قاچاق و غیرقانونی وارد شود به اقتصاد و اشتغال کشور و سلامت بازار آسیب می رساند.
 
وی با بیان اینکه باید تمام تلاش خود را بگیریم تا این معضل را کاهش دهیم و به نقطه صفر برسانیم گفت: با همه تلاش ها همچنان شاهد ورود کالای قاچاق آن هم به صورت کانتینری از مبادی رسمی و غیررسمی هستیم. باید توجه داشته باشیم که افزایش کشفیات حاکی از چیست؟ آیا این افزایش حاکی از افزایش ورودی است؟ در مواد مخدر هم به همین ترتیب است و آیا این افزایش کشف موجب کاهش ورودی هم شده؟ خیر. اگر همراه با کاهش ورودی باشد ما موفق بوده ایم. مسئله مبارزه با قاچاق کالا و ارز شوخی‌بردار نیست و اگر موفق به کاهش این آسیب شویم بزرگترین خدمت را به مردم کردیم و قطعا در این راه با برخی مقاومت ها مواجه خواهیم بود. عناصر اصلی قاچاق کالا و ارز برای اینکه به منافع شوم دست یابند به چه کارهایی که نمی زنند از آلوده کردن مقامات تصمیم گیرنده گرفته تا نفوذ در دستگاه های مبارزه کننده.
 
منتظری با بیان اینکه به یک حقیقت تلخ که در جامعه هستیم اشاره می‌کنم و شما را به این واقعیت ناگوار هشدار می‌دهم گفت: در یک بررسی و تحلیل باید ببینیم چرا موضوعی که رهبری موکدا درباره آن دستور دادند و قوانین لازم را در اختیار داریم و حتی یک ستادی برای آن پیش بینی شده، همچنان شاهد قاچاق فراوان در کشور حتی از طریق گمرکات رسمی هستیم.
 
وی ادامه داد: وقتی می‌بینیم برخی مقامات و کسانی که باید دلسوزانه در عرصه باشند خودشان به نحوی سهم دارند یا خودشان یا فرزنداشان یا وابستگان شان در قاچاق کالا سهیم هستند و چگونه باید انتظار داشت این مبارزه به نتیجه برسد. وقتی از یک مقام مسئول به صراحت می شنوم که برخی دست اندرکاران دولتی نمی خواهند مبارزه جدی باشد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملا به تعطیلی کشانده شده، چه انتظاری می توان داشت.
 
دادستان کل کشور گفت: ابتدای امسال از بندر شهید رجایی بازدید کردم و همه دستگاه های کنترل کننده را دیدیم و جلساتی با مسئولان امر گذاشتیم. دو سه روز بعد خدمت رییس جمهور برای تبریک سال نو رفتیم و به ایشان این بازدید را اطلاع دادم و گفتم که بندر شهید رحایی از لحاظ کنترل و ورود قاچاق کالا و ارز تقریبا رهاست. در روز دو هزار و 500 تا سه هزار کانتینر عبور داده می شود اما فقط دو ایستگاه داشتند و دیدیم که هر دستگاهی در شبانه روز می تواند 10 درصد از کانتینرها را بررسی کند. یک آقایی چندی قبل در تلویزیون گفت که هر دستگاهی آوردیم که ماشین ها با سرعت 50 کیلومتر می توانند از آن عبور کنند. بررسی کردیم دیدیم تازه در حال مقدمات نصب هستند. مجموعه این اوامر و اطلاعات نشان می دهد که با سهل انگاری ها و ندانم کاری ها مواجه هستیم و ساماندهی این عرصه نیازمند تعامل همه دستگاه هاست.
 
منتظری ادامه داد: ما در دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور به جد در خدمت مبارزه با قاچاق کالا هستیم. قطعا وظیفه خود می‌دانیم که در این حوزه با سایر دستگاه‌ها تعامل داشته باشیم و در حیطه وظایف خودمان ایستاده‌ایم. در همین راستا در دادستانی کل یک اداره ویژه ایجاد و یکی از با تجربه‌ترین قضات را مسئول این اداره کردیم. طبق اطلاعی که گرفتم هنوز در ستاد مبارزه با قاچاق کالا، رییس جمهور نماینده خود را معرفی نکرده است. این نشان از چه دارد؟ اهتمام لازم را ندارند؟ فرد متخصص برای معرفی ندارند؟ یک وقتی هم از این ستاد گله کردم که دوستان از گله من گله کردند. اگر اقدام مثمرثمری داشتند بیایند بگویند تا ما هم مبلغشان شویم اما این مقدار کالای قاچاق در بازار نشان دهنده چیست؟
 
وی افزود: نیروی انتظامی در امر مبارزه با قاچاق کالا عملکرد قابل قبولی دارد و احساس می‌کنم مسئله مبارزه با قاچاق کالا در جاهای دیگر گره‌هایی دارد که شناسایی کردیم و گفتیم که باید باز شود. در دستگاه قضا نیز چند مشکل داشتیم که این مشکلات شناسایی و بخشی حل شده و بخشی نیز با مساعدت رییس دستگاه قضا در حال برطرف شدن است.
 
منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

اطلاعات سپاه شبکه بزرگ قاچاق سوخت را منهدم کرد

فیلم| یکی از پشت پرده های افزایش قیمت بنزین

فیلم| افتضاحات کهنه ی درمانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha