«سراج 24» گزارش می‌دهد

کدام مستندها را در جشنواره سینما حقیقت ببینیم؟

کدام مستندها را در جشنواره سینما حقیقت ببینیم؟

گروه فرهنگی سراج24: یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت از فردا یکشنبه 19 آذر به مدت یک هفته در تهران برگزار می‌شود. پردیس چارسو امسال هم میزبان این رویداد خواهد بود.

جشنواره سینما حقیقت هر سال توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار می شود. این جشنواره اصلی‌ترین جشنواره مستندسازان ایرانی است که هر سال با آثار تازه کارگردانان و تهیه کنندگان سینمای مستند کشور پر رونق‌تر از گذشته ادامه پیدا می‌کند.

امسال و در این جشنواره 37 فیلم مستند کوتاه و 41 فیلم مستند بلند در بخش مسابقه ملی جشنواره رقابت خواهند کرد. مستند کوتاه به مستندهای زیر 45 دقیقه و مستند بلند به مستندهای بالای 45 دقیقه گفته می شود.  در بخش جایزه شهید آوینی نیز 133 مستند حضور دارند که با موضوعات انقلاب اسلامی، مقاومت و حماسه پایداری با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

جشنواره یازدهم سینما حقیقت میزبان آثار بین المللی متعددی نیز هست. از میان 4000 فیلم بازبینی شده در این بخش،‌تنها 26 فیلم مستند  برای رقابت در بخش بین الملل انتخاب شدند.

در میان این اعداد و ارقام مفصل قطعا مستندهای خوبی وجود دارند که باید برای تماشای آن وقت گذاشت. حضور در پردیس چارسو و تماشای آثار رسیده به جشنواره سینما حقیقت برای همه آزاد و البته رایگان است.

مرکز مستند سوره حوزه هنری هم‌چون سال‌های گذشته در این جشنواره حضور دارد و 4 مستند آن توانسته است به بخش مسابقه راه پیدا کند که با دیگر آثار به رقابت خواهند پرداخت. مستند‌های «راه دل»، «ادوارد»، «ارثیه پدری» و «ابوایست» 4 فیلمی هستند که با همکاری این مرکز تولید شده و در جشنواره حضور خواهد داشت.

مستند «ادوارد»، روایتی از یکی از سربازان مسیحی جنگ است که سرنوشت متفاوتی برای او رقم خورده است؛ از زندگی در زندان ابوغریب تا حضور در اردوگاه اشرف و کنار آمدن با باورهای اعتقادی سازمان منافقین. او اکنون در آلمان زندگی می‌کند و داستان زندگی خود را در برابر دوربین محمدباقر شاهین روایت می‌کند. این مستند بلند در هر دو بخش ملی و آوینی حضور دارد

مستند «ارثیه پدری» روایتی از محمدرضا پهلوی در گذر زمان است که در 15 سکانس روایت می‌شود. روایت داستان از زمان تاج‌گذاری محمدرضا شروع شده و تا هنگام مرگ او در کشور مصر ادامه پیدا می‌کند.

«راه دل» روایت گر حضور مشتی اسماعیل در راه کربلاست. مهدی زمانپور کیاسری کارگردان مستند تقدیر شده «مشتی اسماعیل» اینبار دست سوژه اصلی مستندش را گرفته است و به پیاده روی اربعین برده است.  «ابوایست» نیز مستند پرتره ای از استاد مجید انتظامی، چهره ماندگار موسیقی کشور است.

مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» از دیگر مستندهای دیدنی در جشنواره است. این مستند روایتی از کمپ خانواده‌های داعشی است که تصاویری دیده نشده از پشت صحنه جنگ را نشان می‌دهد . این مستند را رضا فرهمند کارگردانی کرده است.

در این فیلم با زنان متفاوتی پیرامون پدیده داعش مواجه می‌شویم، از زنانی که به اجبار همسران‌شان با جریان داعش همراه شده‌اند و همه هستی‌شان به تارارج رفته است تا زنانی که فعالانه حامی حضور خانواده‌شان در داعش بوده‌اند و البته زنانی که قربانی داعش بوده‌اند. در مسیر فیلم، یک فرمانده زن به تصویر کشیده می‌شود که گروهانی برای خودش تشکیل داده و با داعش می جنگد.

مستند «کویرس، وطن کوچک من»، روایتی از انسان‌هایی است که گرفتار شرایط جنگی شدند. شاید به نظر برسد که جنگ پایان کار است و اتفاقات آن به گونه‌ای رقم خواهد خورد که مرگ و نابودی پایان کار است اما امید داشتن به آینده و تلاش برای به ثمر رساندن آن، موضوع این فیلم است. روایتی از زندگی و سرگذشت انسان‌هایی که طی سه سال و نیم محاصره کامل و همسایگی با مرگ، با ناامیدی مبارزه می‌کنند. سعید صادقی، کارگردان این مستند است.

مستند قائم مقام به کارگردانی علی صدری نیا روایتی دست اول از شیخ حسینعلی منتظری در دوران پیش و پس از انقلاب تا زمان فوت او را روایت می کند. محسن اسلام زاده نیز با دو مستند «آقای دادستان» و «قصرقند» به جشنواره سینما حقیقت آمده است. «آقای دادستان» روایت گر فعالیت های شهید اسدالله لاجوردی در دوران پیش و پس از انقلاب است که فعالیت های ایشان در دادستانی و سازمان زندان ها را روایت می کند. مستند «قصر قند» نیز درباره عملیات هلاکت جلیل قنبرزهی شرور جنوب غرب کشور است. مسئولان نظامی منطقه می گویند که در این عملیات، ابوبکر بغدادیِ جنوب غرب کشور را به هلاکت رساندند.

محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم های سینمایی «ایستاد در غبار» و «ماجرای نیمروز» هم با دست پر به جشنواره سینما حقیقت آمده است. او ماجرای انفجار در دفتر حزب جمهوری را سوژه مستند خود قرار داده است. مستند جدید مهدویان، «ترور سرچشمه» نام دارد.

جشنواره سینما حقیقت از فردا میزبان همه علاقمندان مستند خواهد بود. این جشنواره تا 26 ام آذر ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

فقط یک ایرانی آنجا بود / آخوندی که مستندساز شد

نامزدهای بخش مسابقه ملی جشنواره «سینماحقیقت» معرفی شدند

جدول پخش مستند شیفت شب در جشنواره بین‌المللی حقیقت+ویدئو

0 نظر

ارسال نظر

capcha