روسیه به آمریکا هشدار موشکی داد

روسیه به آمریکا هشدار موشکی داد

به گزارش سراج24، مقامهای آمریکایی روسیه را متهم کرده اند که قرارداد نابودی موشک های بالستیک میانبرد و کوتاه برد را نقض کرده و واشنگتن تدابیری را در این مورد اتخاذ می کند.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: اگر واشنگتن اقداماتی انجام دهد که به معنای نقض قرارداد نابودی موشک های بالستیک میانبرد و کوتاه برد باشد، پاسخ مسکو فوری و متقابل خواهد بود.


ریابکوف روز جمعه در مصاحبه با روزنامه روسی کامرسانت گفت: بار دیگر بر پایبندی به قرارداد نابودی موشک های بالستیک میان برد و کوتاه برد تاکید داریم و مصمم به اجرای آن بدون هر گونه انحراف از مفاد این قرارداد هستیم.


وی ادامه داد: اما اگر طرف آمریکایی اقداماتی انجام دهد که این قرارداد را نقض کند همان طور که رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده پاسخ مسکو فوری و متقابل خواهد بود.
وی همچنین گفت که در آینده نزدیک ممکن است کمیسیونی از طرف روسیه و آمریکا مسائل مربوط به اجرای این قرارداد را بررسی کنند.
ولادیمیر پوتین به تازگی در پاسخ به سئوالی در خصوص عکس العمل احتمالی روسیه در صورت خروج ایالات متحده از قرارداد نابودی موشک های بالستیک میانبرد و برد کوتاه اعلام کرد که عکس العمل روسیه بی درنگ و متقابل خواهد بود.


رئیس جمهوری روسیه این سخنان هشدارآمیز را در نشست باشگاه سیاسی والدای در شهر بندری سوچی با حضور مقامها و کارشناسان کشورهای مختلف جهان بیان کرد.
قرارداد کاهش تسلیحات موشکی کوتاه و میان برد در سال 1987 بین شوروی سابق و آمریکا امضا شد و براساس آن موشک های میان برد از یک هزار تا پنج هزار و 500 کیلومتر و کوتاه برد از 500 تا یک هزار کیلومتر باید نابود شوند.


این قرارداد تا سال 1991 که اتحاد جماهیر شوروی سابق فروپاشید اجرا می شد و بازرسی ها در چارچوب آن هم تا سال 2001 ادامه داشت.
 

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

جان باختن دختر خبرنگار به خاطر فساد اروپایی ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha