واکنش تیلرسون به احتمال برکنار شدنش

واکنش تیلرسون به احتمال برکنار شدنش

به گزارش سراج24، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه به گزارش‌ رسانه‌های آمریکایی درباره تصمیم کاخ سفید برای برکنار کردن او از سمتش واکنش نشان داد. 
 
تیلرسون این گزارش‌ها را «خنده‌دار» خواند. این اولین واکنش وزیر خارجه آمریکا به گزارشی است که روز پنجشنبه روزنامه «نیویورک‌تایمز» منتشر کرده بود.  
 
 «نیویورک‌تایمز» به نقل از مقامات ارشد دولت آمریکا از تصمیم کاخ سفید برای کنار گذاشتن «رکس تیلرسون» خبر داده بود.
 
بنا بر این گزارش، قرار است «مایک پومپئو» رئیس کنونی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) جایگزین تیلرسون شود.
 
به نوشته نیویورک‌تایمز، بر اساس طرح کاخ سفید، قرار است «تام کاتن» سناتور تندروی جمهوری‌خواه هم به عنوان رئیس جدید سیا، جایگزین پومپئو شود.
 
مقامات آمریکایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، به این روزنامه گفته‌اند که کاتن برای پذیرش ریاست سیا، تلویحا اعلام آمادگی کرده است.
 
هم پومپئو و هم کاتن به داشتن مواضع به شدت ضدایرانی مشهور هستند و از متحدان ترامپ در مسائل سیاست خارجی به شمار می‌آیند.
 
در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از روابط تیره «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با ترامپ منتشر شده است. چند ماه پیش گزارش شد که تیلرسون پس از نشستی با ترامپ، وی را «کودن» توصیف کرده است.
 
به نوشته نیویورک‌تایمز، هنوز مشخص نیست که آیا ترامپ طرح پیشنهادی برای برکناری تیلرسون و جایگزینی پومپئو را تائید نهایی کرده یا نه، اما گفته می‌شود وی برای ایجاد تغییر در رأس دستگاه دیپلماسی آمریکا آماده است.
 
بنا بر این گزارش، طرح جایگزینی تیلرسون با پومپئو را «جان کلی» رئیس دفتر ترامپ تدوین کرده و با دیگر اعضای کاخ سفید در میان گذاشته است. بر اساس این طرح، قرار است حوالی پایان سال جاری میلادی (یک ماه دیگر) یا اندکی پس از آن، ترکیب تیم امنیت ملی دولت آمریکا دستخوش تغییر شود.
 
تیلرسون در بسیاری از موضوعات از جمله پرونده هسته‌ای ایران، بحث کره شمالی و مناقشه عربستان و قطر، با ترامپ اختلاف نظر داشته و این اختلاف نظر گاها در رسانه‌ها هم علنی شده است. ترامپ دو ماه پیش پس از آنکه تیلرسون گفت واشنگتن به دنبال مذاکره با پیونگ‌یانگ است، در توییتر نوشت که تیلرسون «دارد وقتش را تلف می‌کند.»
 
هرچند که مدت‌هاست بحث برکناری یا استعفای تیلرسون مطرح است، اما دستیاران او گفته‌اند که او قصد داشته تا دستکم تا پایان سال در وزارت خارجه حضور داشته باشد تا شأنش حفظ شود. با این وجود، او در صورت برکناری در پایان سال جاری، با یک سال حضور در وزارت خارجه، در میان وزرای خارجه‌ ۱۲۰ سال اخیر آمریکا کوتاه‌ترین دوره وزارت خارجه را داشته است (به غیر وزرایی که به دلیل تغییر رئیس‌جمهور، تغییر کرده‌اند).
 
به نوشته نیویورک‌تایمز، مقامات دولت آمریکا می‌گویند هنوز در مورد ریاست کاتن بر سیا بحث هست، چراکه کاخ سفید هنوز به قطعیت نرسیده که وی در رأس سیا می‌تواند کمک بیشتری به دولت کند یا در صورت ادامه حضور در سنا.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

جان باختن دختر خبرنگار به خاطر فساد اروپایی ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha